کاشت مو ترکیبی        

14068831939

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که به جرات می توان گفت اکثر مردم دنیا با آن مواجه هستند و هر کس به نوعی درصدد رهایی از آن است ولی واقعا چه زمانی موها ریزش دارند؟ به طور کلی در هر زمانی ۱۰درصد از موها در حال استراحت هستند و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه این موها می ریزند و به جای آن ها موهای جدیدی رشد می کنند. درعلم پزشکی زمانی می گویند، فرد دچار ریزش مو شده است که در طول روز بیش از ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی او بریزد یا اگر حدود ۱۰۰ تار مو را بکشند بیشتر از ۴ تا ۵ تار مو کنده شود و بریزد. اما راه حل چیست؟ گاهی با چند دارو ساده ریزش موها درمان می شود و گاهی تنها راه، کاشت مواست.

عوامل ریزش مو

بارداری: ریزش مو در بسیار از خانم ها بعد از گذشت ۳ ماه از بچه دار شدن بیشتر می شود. این به خاطر این هست که در زمان بارداری افزایش مقدار هورمون های زنانه سبب می شود تا بدن موهایی را که باید می ریختند نگاه دارد و پس از بارداری که سطح هورمون ها نرمال می شود، موهای اضافه ریزش پیدا می کنند.

▪ داروها: بعضی داروها نیز باعث ایجاد این مشکل می شوند، مثلا داروهایی مثل داروهای ضد انعقاد خون (وارفارین، هپارین)، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد نقرس، شیمی درمانی که برای سرطان ها استفاده می شود. قطع این داروها به کاهش ریزش مو بسیار کمک کننده است.

عفونت: بعضی از عفونت ها مثل عفونت های قارچی یا حتی رعایت نکردن بهداشت باعث ریزش مو می شوند که با درمان آن با داروهای ضد قارچ، می توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

عوامل تغذیه ای: یکی از شایع ترین علل ریزش موها، عوامل تغذیه ای و به خصوص فقر آهن است، البته کمبود روی، کلسیم و پروتئین و... نیز می توانند باعث ریزش مو شوند.

چربی پوست سر: اگر پوست سر چرب باشد یا حتی پوست شوره داشته باشد ممکن است ریزش مو بیشتر شود.

روش های کاشت مو

FUT

روش  FUTنوع برداشت مو از پشت سر را بیان می کند گر چه FUT  به معنی عام کلمه پیوند مو می باشد اما به صورت غلط عام کلمه FUT جهت روش برداشت مو با تکنیک جراحی و بخیه استفاده می شود.در این روش باریکه ای از پوست و مو به عرض حدود 2 سانتیمتر وطول 25 سانتیمتر از پشت سر بیمار برداشته می شود سپس پوست پشت سر با اندکی کشش به هم رسانده می شود و با نخ نایلون بخیه می شود و دوازده روز بعد بخیه های پشت سر برداشته می شود گر چه عرض نوار برداشته شده حدود 20 میلیمتر می باشد اما جای بخیه نباید از 4-3 میلیمتر پهن تر باشد و این اسکار بخیه کاملا زیر موها پنهان می شود و دیده نمی شود.باریکه برداشته شده از پشت سر توسط تکنسین های کاشت مو به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که هر گرافت شامل 1 تا 4 تار مو می باشد سپس این گرافت ها در جلوی سر کاشته می شوند .گرافت های یک تا چهار تار موئی آماده سازی گرافت ها توسط میکروسکوپ های تخصصی پیوند مو گرافتهای آماده کاشت در سرم و ظرف مخصوص،روش  FUT روش استاندارد برداشت مو در عمل جراحی کاشت و پیوندمو می باشد بیشترین مقدار مو را در یک جلسه می توان برداشت و کاشت نمود .هدر رفتن موها اندک است و بالای 90% موهای برداشته شده می بایست در آینده رشد کند . روش FUT یک عمل جراحی کلاسیک می باشد می بایست حتما توسط یک جراح یا پزشک کاملا آشنا به تکنیک های جراحی انجام شود تا بهترین نتیجه و کمترین صدمه به بیمار را داشته باشیم.

FIT

روش FIT نوع دوم برداشت مو از پشت سر را بیان می کند در برداشت FITسوراخ های کوچکی در پشت سر و کنار سر بیمار ایجاد می شود و فولیکول های مو یا همان گرافت ها به صورت تک تک از پشت سر خارج می شوند و پس از آماده سازی در جلوی سر کاشته می شوند .جهت برداشت مو به روش FITاز ابزار ظریف و تخصصی این کار استفاده می شود و مهارت و تکنیک بالای جراح پیوند مو اثر عمده ای در نتیجه حاصله دارد. در این روش بخیه زدن و بخیه کشیدن نداریم از تیغ و برش جراحی خبری نیست و سوراخ های کوچکی در پشت سر بیمار ایجاد می شود که این سوراخ ها خود به خود و بدون به جا گذاشتن اثر مهمی بهبود می یابند و نیاز به هیچ اقدام و مراقبتی بعد از عمل ندارد. روشFIT روش جدیدتر و نوین برداشت و کاشت مو می باشد درد بعد از عمل حداقل است .راحتی و پذیرش بیمار بیشتر از روش استانداردFUTمی باشد.روش FITدر همه بیماران قابل انجام نیست و حدود 70% بیماران کاندید مناسب این روش هستند و در عده ای به دلیل فرم موها و فولیکولها در موقع برداشت تعداد زیادی مو هدر می رود بنا بر این هر بیماری کاندید روش FITنیست و اصرار بی مورد جراح یا بیمار به انجامFIT منجر به نتایج نا مطلوب می شود.دراين روش چون محدوديت طول و عرض محل برداشتن وجود ندارد (در روش FUT در هر مرحله حداكثر باريكه اي به طول ۲٠cm و عرض ۱.٨cmمی توانيم برداريم كه حدود 1500 گرافت يا 4000 تار مو توليد می كند)، تعداد مويی كه می توانيم برداريم تا 10000 تار مو نيز می رسد (البته در چندين جلسه و نه در يك جلسه)، می توانيم علاوه بر موهای سر از موهای بدن نيز برداشت كنيم.روشFIT =FUE يك پيشرفت هيجان انگيز درعلم پیوند مومی باشد و آن را به عمل جراحی با عوارض كم تبديل كرده است، اينكه اسكار و جوشگاه زخم نداريم براي بيمار و جراح بسيار رضايت بخش است ودوران نقاهت پس از عمل كوتاهتر و راحت تر است. اما هنوز روش  FITكامل نشده است، نياز به مهارت بالاD جراح داردو محدوديت هاD خاصD در برداشت و محل كاشت وجود دارد.

روش ترکیبی (FUT + FIT)

روش تركيبى ادغام دو روش fut و fit است . يعنى با روش fut حدود 2500-1500 گرافت از طريق برش پشت سر برداشته مى شود و در قسمت جلوى سر كاشته مى شود سپس در روز بعد با روش fit از اطراف برش و از قسمت هاى كنار سر حدود 2000-1000 گرافت برداشته مى شود و در ادامه و بعد از كاشت fut يعنى اكثرا در قسمت فرق سركاشته مى شود .به عبارتى با اين روش موهاى بيشترى از پشت سر برداشته می شود و در جلوى سر كاشته می شود . در روش تركيبى سر تراشيده مى شود و اسكار fut نيز در پشت سر ايجاد مى شود كه البته در زير موها كاملا مخفى خواهد ماند . اما در عوض با اين روش مقدار بيشترى مو نسبت به روش هاى fut و fit به تنهائى برداشته و كاشته مى شود . يعنى در يك جلسه دو روزه 3500-2000 گرافت (معادل 9000-6000 تار مو ) برداشته و كاشته مى شود كه مى توان قسمت اعظم سر را پوشش قابل قبولى داد . بنا بر اين :

1 - روش تركيبى در افرادى بكار مى رود كه در يك جلسه مقدار زيادى مو نياز دارند .

2 – در روش تركيبى موها به صورت انتخابى كاشته مى شوند يعنى موهاى با كيفيت خوب ( fut ) در قسمت مهمتر سر يعنى جلوى سر و موهاى با كيفيت پايين تر در قسمت بالا و پشت سر ( فرق سر ) كاشته مى شوند .

3 – روش تركيبى معمولا دو روز طول مى كشد روز اول fut و روز دوم fit و بالطبع هزينه عمل از fut و fit به تنهائى بالاتر اما از مجموع دو عمل پايين تر است .

4 – در روش تركيبى چون قسمتى از برداشت مو با تكنيك fit انجام مى شود تمام سر با ماشين شماره يك كوتاه مى شود .

بهترین روش

یکی از مهمترین سئوالات مراجعه کنندگان به کلینیک این است که باید از کدام روش استفاده کنند. به طور کلی بهترین روش کاشت مو دو جلسه FUT با فاصله یکسال و یا اجرای روش ترکیبی است، زیرا در کاشت به روش FUT زمان عمل کوتاهتر است و بانک موی بیمار کمتر تخریب می شود و در نتیجه کاشت و پیوند مو طبیعی تر خواهد شد و تراکم های بالاتری را می توان بدست آورد. به طور کلی ملاحظات زیر در انتخاب روش مورد نظر باید مد نظر قرار داد:

اگر بیمار به دلیل نگاری از باقیماندن خط بخیه در روش FUT یا هر دلیل دیگری تمایل به استفاده از این روش نداشته باشد، پزشک روش FIT را توصیه می کند.

اگر بیمار نمی خواهد موهایش تراشیده شود (در روش ترکیبی موهای بیمار تراشیده می شود) می تواند از روش FUT استفاده کند.

اگر پیوند مو در نواحی مثل ابرو، ریش و سبیل انجام می شود، به مقدار کمی مو نیاز می باشد. در این حالت معمولا از روش FIT استفاده می شود.

اگر به دلیل کافی نبودن بانک موی سر، برداست مو از بدن صورت گیرد، معمولا روش FIT انجام می شود.افرادی که قسمت جلوی سر آنها خالی شده است و خط موی جلوی سر آنها وجود ندارد، مناسب ترین کاندیدای FUT هستند، در واقع بدلیل ظرافتهای خاصی که در کاشت نسبت به FIT می توان ایجاد کرد، طراحی خط مو و کاشت جلوی سر بهتر است به روش FUT انجام شود. اگر در یک جلسه مقدار زیادی مو باید پیوند زده شود، FUT یا روش ترکیبی بیشتر از FIT جواب می دهد و تراکم بالاتری را می تواند ایجاد کند.

هزینه

کاشت مو عمل زیبایی است و متاسفانه بیمه ها مخارج آن را پوشش نمی دهند.هزینه عمل بسته به سابقه کاری و مهارت پزشک معالج و محلی که در آن جراحی را انجام می دهد متفاوت است .هزینه ای که از بیمار دریافت می شود شامل دستمزد پزشک ، هزینه کلینیک و هزینه داروها و لوازم مصرفی است. هزینه پیوند مو بسته به روش عمل ، تعداد جلسات و تعداد گرافت ها متغیر است.

در نظر داشته باشید که وقتی شما زیر نظر پزشک متخصص پوست و مو قرار می گیرید آسودگی خاطر شما از کیفیت عمل و نهایتا رضایت شما از نتیجه عمل، بسیار بسیار مهم و حیاتی است. هزینه عمل در قبال آنچه بدست می آورید (زیبایی ، جوانی ، اعتماد به نفس و پیشرفت در کار و زندگی)واقعا اندک است.