کاشت مو به روش PRP

542390_951

مطابق نتایج تحقیقات در دنیا تا کنون، می توان PRP را نوعی درمان کمکی برای ریزش مو به حساب آورد و قطعا جایگزینی برای ترمیم موی بانوان و آقایان محسوب نمی شود.یکی از مهمترین مسائل در زیبایی هر فرد خط رویش مو در پیشانی فرد است که به مرور زمان و با افزایش سن پیشانی بلند ترمی شود و موهای جلوی سر نازک تر می گردد. این مشکل علی رغم داشتن پوست خوب و جوان می تواند در ظاهر فرد خصوصا مردان تاثیر بسزایی داشته باشد و نتایج عمل پیوند مو در جوانی فرد او را متحیر گرداند.به جرات می توان گفت عمل پیوند مو برای فردی که با گذشت زمان پیشانی بلندی پیدا کرده است می تواند سن ظاهری فرد را به شدت کاهش دهد ولی باید توجه داشت که هرکدام از دو روش پیوند مو و prp جایگاه خود را دارند و هیچکدام جایگزین دیگری نیست خصوصا در کاشت مو طراحی خط رویش به فرم دلخواه قابل انجام است و افرادی می توانند کاندید آن باشند که دارای ناحیه دهنده مناسب در پشت سر باشند.

مراحل

درمان کاشت مو به روش PRP در 3 مرحله انجام می شود.ابتدا حدود 13-8 سی سی از خون شما گرفته می شود. این کار بسیار شبیه به دادن یک آزمایش خون معمولی است. خون جمع آوری شده شما در داخل یک لوله که حاوی ژل پی آر پی ست ریخته می شود. سپس لوله، در دستگاهی به نام سانتریفوژ قرار می گیرد و حدود 10 دقیقه چرخانده می شود. نیروی گریز از مرکز دستگاه، اجزای خون شما را از هم جدا می کند. پلاکت ها ی تغلیظ شده هم از بقیه خون جدا می شوند. حالا PRP که شامل عوامل رشد فراوان و سلولهای بنیادی است، آماده به استفاده در پوست سر می باشد. هدف از این فرایند، افزایش اثرات درمان PRP در ریزش مو است.

درمرحله بعد پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن بسیار ظریف که معمولا بر روی یک گان ( تفنگ تزریق ) سوار است، به داخل پوست سر تزریق می شود. این کار توسط تزریقات متعدد در نقاط مختلف پوست سر و با عمق کم ( 3 تا 4 میلیمتر ) انجام می پذیرد. از آنجایی که حجم پی آر پی در هر تزریق کم است و سوزن استفاده شده بسیار نازک می باشد لذا میزان درد و سوزش هنگام کار خفیف خواهد بود که البته با استفاده از بی حس کننده های موضعی این حالت ناخوشایند باز هم کمتر شده و یا اصلا وجود نخواهد داشت. استفاده از پی آر پی در جهت رشد مو، منافع زیادی دارد. نشان داده شده است که فاکتورهای رشد تغلیظ شده پلاکتی در رشد موهای جدید و پر پشت کردن موهای قبلی و همچنین در ضخیم و تقویت موهای پیوندی بسیار موثر است.

کاربرد های PRP

  • جوانسازی پوست : هم برای پیشگیری از پیری و هم برای بهبود و جوانسازی پوست.
  • اسکار و آکنه : مشخص شده است که کاربرد PRP باعث کاهش میزان اسکار و آکنه می شود که البته استفاده همزمان از سایر روش ها مثل لیزرو فیلر هم برای نتیجه بهتر توصیه می شود.
  • جوانسازی اطراف چشم ها و پلک : PRP سبب کاهش چین و چروک و کاهش سیاهی و کبودی دور چشم می شود که خوشبختانه این اثرات طولانی مدت است.
  • جلوگیری از ریزش مو : امروزه به عنوان یک روش برتر برای جلوگیری از ریزش مو در سراسر دنیا توصیه می گردد .
  • کاشت مو به روش PRP : ثابت شده است که با استفاده از این تکنیک میزان موفقیت عمل پیوند مو تا 20% افزایش یافته است.

عوارض

در این روش بدلیل اینکه از محتویات خونی هر شخص برای خودش استفاده میشود ، ‌اصولا شاهد عارضه ای خاص نمی باشیم. تورم و قرمزی بسیار مختصردر موضع تزریق هم اصولا در طی همان روز بهبود می یابد. پی ‌آرپی  عوارض كوتاه ‌مدت چندانی ندارد. ممكن است محل تزريق دردناك باشد و خونمردگی و كبودی ايجاد كند اما عوارض بلندمدت هنوز مشخص نشده است. به هر حال وقتی فاكتور رشد تزريق می ‌شود، ممكن است مسير استاندارد را طی نكند و باعث رشد غيرطبيعی سلول‌های زيرپوستی شود. هنوز موارد اثبات‌شده ‌ای از اين عوارض در دنيا گزارش‌ نشده اما به هر حال استفاده از پی ‌آرپی به مطالعه‌های بيشتری نياز دارد تا ايمن و بی ضرر بودن آن بررسی شود.

مراقبت های بعد ازعمل

یک پیگیری ویژه بعد از کاشت مو به روش PRP به شما کمک خواهد کرد تا از کسب حداکثر نتایج ممکن اطمینان حاصل کنید.این روش عوارض جانبی بسیار کمی دارد که به ندرت هم اتفاق می افتد. این عوارض جانبی شامل کبودی موقتی در ناحیه ای که خون از آن گرفته شده یا پلاسمای غنی از پلاکت تزریق شده است و شدت پیدا کردن ریزش مو می باشد. پس از انجام این روش، هر گونه ناراحتی یا سردرد جزئی را می توان به شکل موثری با یک داروی مسکن ساده مثل تیلنول درمان کند.

هزینه کاشت مو بستگی به عوامل مختلفی دارد که در طی جلسه‌ی مشاوره با دکتر، مورد بحث قرار می‌گیرد .