کاشت مو به روش fit

straighten-your-hair-naturally

علل ریزش مو

شایع ترین علت ریزش موی مردان ،آلوپشی آندرو ژنتیك است كه آنرا ریزش مو ی مردانه نیز می نامند. در جوانانی كه استعداد ژنتیكی ریزش مو دارند ، هورمونی بنام دی هیدرو تستوسترون (DHT) منجر به ریزش موهای سر می شود. در خانم ها نیز ریزش مو جنبه ارثی داشته و به آن ریزش مو ی زنانه می گویند. استعداد ریزش مو در مردان و زنان از طرف خانواده پدری و یا مادری به ارث می رسد و شروع ریزش مو از سنین بلوغ می باشد.

علل دیگر این عارضه عبارتند از : بیماری غده تیروئید ،كمبود آهن ،سابقه جراحی و یا بیهوشی عمومی ،رژیم غذایی سخت ،زایمان ، برخی از داروها و برخی از بیماری های پوستی.

فاكتور مهم دیگر استرس میباشد. ریزش موی ارثی در اثر استرس تشدید می گردد ولی استرس به تنهایی نمی تواند در فردی كه استعداد ژنتیكی ندارد ایجاد ریزش مو بكند.

باور های غلطی در مورد دلایل کاهش مو متداول است ولی باید دانست كه علت ریزش موی سر ،عواملی نظیر كاهش جریان خون پوست سر ، شستشوی مكرر مو ها ویا گذاشتن كلاه نمی باشد.

در افراد بزرگسال ریزش 75-125 تار مو در روز طبیعی محسوب شده و ناشی از چرخه طبیعی رشد مو می باشد .

موهایی كه بدلیل استعداد ژنتیكی در معرض ریختن هستند (موهای جلوی سر و بالای سر ) قبل از ریزش بتدریج نازك تر و كوتاه تر میشوند و در نهایت از بین میروند. خوشبختانه موهای پشت سر و دور سر مردان از لحاظ ژنتیكی مقاوم به ریزش بوده و بصورت مادام العمر بر روی سر باقی میماند .از همین موها در كاشت مو استفاده میشود

کاشت مو به روش fit

پیوند مو در تکنیک کاشت به روش (FIT (Follicular isolation techniqueموهای پشت و کناره های سر به صورت گرافت (مجموعه ای متشکل از ۶-۱تار مو) در اندازه بسیار کوچک ۱-۰٫۷میلی مترپانچ می شود.

 این متد که به اختصار فرانسوی (FÜE (Foliküler ünite Extraction نیز مصطلح شده است در تبلیغات مختلف به عنوان روشی بدون خونریزی و جراحی معرفی می شود که البته در مقایسه با FUT کاملا صحیح است و از انجایی که جای بخیه انجام گرفته (اسکار) در تکنیک FUT  را ندارد بیشتر از طرف بیماران پذیرفته می شود.

تفاوت بارز بین دو تکنیک FIT  و FUT در نحوه برداشت مو (گرافت) می باشد، لیکن نتیجه حاصله برای هر دو تکنیک یکسان است.

مراحل درمان

ابتدا موهای سر کوتاه می شود.محل برداشت مو (پشت و کناره های سر) با انتی سپتیک ضد عفونی می شود.

بعد از بی حس کردن موضعی ناحیه، توسط سوزن بسیار ظریف ۱-۰٫۹میلی متر وارد پوست سر شده و گرافت ها یک به یک برداشته می شوند.این پروسه نزدیک به ۳ساعت طول می کشد. سپس یک استراحت کوتاه مدت خواهیم داشت. سپس خط رویش مو با تکیه بر اصول داوینچی و کاملا طبیعی که دست اورد سالها تجربه و صدها کاشت می باشد کشیده شده و کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها ایجاد می شود. کانالها با حداکثر تراکم کیپ همدیگر زده می شود به طوریکه امکان جاگذاری ۴۰۰۰-۳۰۰۰گرافت (تا ۱۶۰۰۰تار مو) وجود دارد. این تعداد از تراکم به حدی شکل طبیعی به موهایتان می دهد که امکان تمایز ان حتی برای نزدیکان شما نیز غیر ممکن خواهد بود.

سپس گرافت ها یکی یکی و با دقت هرچه تمامتر در داخل کانالهای ایجاد شده قرار داده می شود.

پروسه یاد شده (به جز رسم خط رویش) بسته به سطح تحت کاشت می تواند ۳-۲بار دیگر و طی ۲-۱روز ادامه یابد (۲۴-۱۲ساعت)  بایستی متذکر شد که تمامی مراحل پیوند مو برای هر فرد زیر نظر یک پزشک و با استفاده از تجهیزات استریل شده و در محیطی کاملا بهداشتی انجام کاشت موی گیرد.

جراحی در کاشت مو به روش fit جایی ندارد لیکن محل برداشت گرافت ها به شکل سوراخهای بسیار ریز درخواهند امد که طی چند روز پس از کاشت ترمیم می شوند.

در تعدادی از عزیزان واجد پیوند مو ممکن است سطح طاسی بسیار زیاد باشد که در این صورت امکان پر کردن همه محل طی یک مرحله وجود ندارد و بایستی طی ۲مرحله انجام گیرد. فاصله زمانی بین دو جلسه درمانی تا همین اواخر ۶-۵ماه تعیین می شد .

با انجام FIT توسط دستان هنرمند و حرفه ای کادر پزشکی، زمان کاشت مو به روش fit را به حداقل ممکن رسانده است به طریقی که یک فرد ماهر از یک طرف گرافت ها را برداشته و در عین حال دیگری گرافت ها را از هم سوا می کند و همزمان فردی دیگر کانالهای لازم جهت کارگذاری گرافت ها را در سر ایجاد می کند و همه ایشان توسط پزشک کاشت مدیریت شده و خود نیز دخیل در انجام همه مراحل فوق می باشد.

مراقبتهای بعد از کاشت مو

  • در پایان عمل ترمیم مو بیماران به دلیل خستگی و گیجی  ناشی از چند ساعته بودن عمل و مصرف  قرص های دیازپام ، دقت لازم و کافی را برای رانندگی ندارند و ترجیحا" توصیه می شود که روز عمل با خود اتومبیل به همراه نیاورند.
  • در پیوند مو به روش FUT ، بعد از اتمام جراحی، بیماران در ناحیه پشت سر دردی را حس می کنند که ناشی از برشیست که در جهت برداشت مو ایجاد شده است. اشخاص برای رفع این درد می توانند از مسکن های معمولی و یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنند.
  • بعد از اتمام جراحی ، سر بیمار پانسمان می شود که از موهای کاشته شده محافظت کند. بیمار باید در تمامی حالات بخصوص شبها موقع خواب از این پانسمان به خوبی مراقبت کند، چراکه اگر پانسمان روی پوست سر کشیده شود باعث بیرون آمدن موها از ناحیه کاشت خواهد شد.
  • لازم است که برای جلوگیری از تورم پیشانی و کاهش فشار وریدی و لنفاتیک در سر و گردن، بیماران چند شب اول بعد از جراحی به صورت نیمه نشسته (45 درجه) بخوابند و البته خوابیدن به پهلوها مشکلی ندارد اما خوابیدن به روی شکم باعث ایجاد ورم در ناحیه پیشانی خواهد شد.
  • یک روز بعد از عمل در کلینیک پانسمان برداشته می شود و موها با شامپو شسته شده و دوباره پانسمان می شود. بعد از آن با آموزشهای مراقبت های بعد از کاشت مو   به شخص داده می شود می تواند در منزل موها را شامپو کرده و پانسمان کند .لازم به ذکر است که این پانسمان باید هر روز تعویض شود و بعد از هر تعویض باید موها با شامپو شسته شود که این امر نه تنها باعث عفونت نمی شود بلکه خود از بروز عفونت و چربی و شوره  سرجلوگیری می کند.بیماران می توانند از شا مپو بچه یا شامپوی معمولی برای شستشوی سر استفاده کنند و نیاز به شامپوی خاصی نیست و باید کل سر با ملایمت و بدون فشارشسته شود.سشوار داغ برای موها مضر است و به هیچ وجه نباید استفاده شود.
  • دوره نقاهت بعد از کاشت مو ظاهری است، به عبارتی نیازی نیست که افراد استراحت مطلق داشته باشند ،چراکه شخص  معمولا" چند روزی  فقط در ناحیه پیشانی دچار ورم میشود که گاهی این تورم با کبودی مختصری همراه است و البته قابل ذکر است که بعد از پیوند مو این ورم کاملا" طبیعی است.به همین جهت توصیه می شود که ترجیحا" افراد متقاضی کاشت و پیوند مو یک هفته از محل کارخود مرخصی بگیرند و کسانی که شرایط مرخصی ندارند میتوانند با مصرف کورتون به شکل قرص و یا آمپول دگزامتازون تا حدودی جلوی این تورم را بگیرند و همچنین می توانند دو سه روز اول از گذاشتن کیسه یخ بر روی پیشانی خود (البته نه به صورت طولانی مدت) استفاده کنند.
  • بعد از عمل استراحت مطلق ضرورتی ندارد و فقط لازم است بیمار یکی دو روز در منزل استراحت کند و بعد از یک هفته دویدن نیز اشکالی ندارد. فعالیتهای بدنی شدید و ورزشهای سنگین مثل فوتبال، والیبال، بدن سازی تا یک ماه بعد از کاشت ممنوع است. در صورت رعایت نکردن این موارد، به زخم پشت سر فشار وارد شده و جای عمل پهن می شود.
  • از آنجاییکه نیکوتین باعث نرسیدن خون و اکسیژن به ریشه های مو می شود توصیه می شود که افراد سیگاری تا دو هفته بعد از کاشت مو از استعمال سیگار و قلیان خودداری کنند.
  • برای کوتاه کردن و رنگ کردن موها حداقل دو هفته از عمل گذشته باشد.