کاشت مو به روش تکثیر سلولی

modele-moo

بدون شک ریزش مو  و طاسی یکی از ناراحت کننده ترین مسائلی است که یک فرد در دوران زندگی خود با آن برخورد میکند و افرادی هم که دچار ریزش موی زیاد هستند از نظر ظاهری پیرتر از هم سن های خود که موهایشان نریخته به نظر می رسند و این مساله می تواند منجر به ایجاد افسردگی و کمبود اعتماد به نفس در فرد بشود. البته ریزش مو در افراد مختلف عکس العمل های متفاوتی را ایجاد می کند. تعداد معدودی از مردان مشکل طاسی خود را به خوبی پذیرفته و با آن کنار آمده اند، ولی امروزه اکثر مردان طاس برای برگرداندن موهای از دست رفته به دنبال هر درمانی می روند ، از درمان های سنتی گرفته تا دارویی و جراحی. چرا که به نظر آن ها داشتن مو برابر است با جوانی، زیبایی و اعتماد به نفس. در چنین شرایطی باید به دنبال بهترین راه حل بود و تنها راه حل دائمی برای موهای از دست رفته عمل جراحی کاشت مو می باشد. با پیوندموی طبیعی جوانی به افرادی که دچار طاسی و ریزش مو  هستند باز میگردد

در کاشت مو دو مرحله داریم برداشت مو و پیوند مو . برداشت مو به سه روش fut و fit  (یا همان fue) و ترکیبی انجام می شود و کاشت مو یک روش می باشد و با هر روشی برداشت انجام شود کاشت آن تفاوتی ندارد . نامگذاری روش های کاشت بر اساس نوع برداشت آن انجام شده است بنابراین سه نوع روش کاشت داریم :

FUT

FIT

روش ترکیبی

روش های کاشت مو

روش FUT

در این روش که اصطلاحا روش جراحی می گویند با روش جراحی باریکه ای از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود و محل برداشت بخیه می شود اگر تکنیک درست انجام شود در محل جراحی خط بخیه باریکی باقی می ماند که فقط موقعی که موها خیلی کوتاه شود به صورت خط باریکی دیده می شود و در حالت عادی حتی با اصلاح موی کوتاه نیز نباید خطی دیده شود .باریکه موی برداشت شده زیر میکرسکوپ به قطعات کوچکی به نام گرافت تقسیم می شود که هر گرافت شامل یک تا چهار تار مو می باشد که این گرافتها دانه دانه در سوراخهای ایجاد شده کاشته می شوند و شمارش هم بر اساس این گرافتها انجام می شود. روش اف یو تی بسبت به روش اف آی تی  روش قدیمی تری محسوب می شود مناسبتر است سختتر است جواب بهتری می دهد ترکم بهتری ایجاد می کند ظرافت بیشتری می دهدهر پزشکی نمی تواند آنرا انجام دهد و روش اصلی برداشت و کاشت مو می باشد .

روش FIT

روش اف آی تی که در خارج از ایران fue می گویند روش جدیدتر برداشت مو می باشد در این روش با پانچ های ظریف گرافت ها به صورت دانه به دانه از پشت سر برداشته می شوند و به همان صورت در جلوی سر کاشته می شوند . روش اف آی تی را اصطلاحا روش غیر جراحی می نامند که  دلیل آن عدم استفاده از تیغ جراحی و عدم ایجاد خط بخیه می باشد . در روش اف آی تی خط بخیه نداریم و در محل برداشت اسکاهای نقطه ای کوچکی باقی می ماند که کاملا زیر موها مخفی می باشد و فقط اگر موها با ماشین شماره  یک تراشیده شود به صورت نقطه ای ریزی دیده می شوند و در محل برداشت کم پشتی نامحسوسی ایجاد می شود .

روش اف آی تی روش بسیار مناسبی برای برداشت و کاشت مو می باشد و به سرعت در حال تکمیل و جایگزین شدن روش قدیمی تر fut  می باشد اما هنوز فاصله زیادی با روش اصلی fut دارد و حتما بایست در موارد خاصی انجام شود . روش اف آی تی معمولا یک بار قابل انجام می باشد و در اکثر بیماران برداشت بار دوم موی اندکی به ما می دهد . روش اف آی تی ظرافت کمتری می دهد . تراکم کمتری می دهد موی بیشتری را هدر می دهد و بانک مو را تخریب می کند .

در کل روش fit در مواردی استفاده می شود که سطح طاسی کم می باشد و مطمئن باشیم بیمار در سالهای آینده نیاز به کاشت مجدد نداشته باشد و یا در بیماری که از جراحی هراس دارد و خط بخیه ظریف را هم قبول ندارد بنابراین روش ضعیف تر اما راحت تر را انتخاب می کند . متاسفانه اکثرا روش اف آی تی توسط پزشکان غیر متخصص یا غیر پزشکان انجام می شود که باعث می شود نتایج بسیار ضعیفی نسبت به بانک موی بیمار ایجاد شود .

روش ترکیبی

ادغام دو روش fut  و fit  می باشد یعنی در یک مرحله کاشت مو هر دو روش را برای بیمار انجام می دهیم هم برداشت باریکه پوست و هم برداشت دانه ای . کل عمل در یک روز یا دو روز پشت سر هم انجام می شود .معمولا موهای اف یو تی جلوی سر و موهای اف آی تی عقب تر کاشته می شوند . روش ترکیبی در افرادی انجام می شود که سطح طاسی زیادی دارند و بانک موی پشت سر آنها هم اجازه دو جراحی را می دهد و هر کدام از این شرایط نباشد انجام روش ترکیبی بی معنی می باشد . یعنی اگر فردی 7 سانتیمتر از جلوی سرش خالی شده باشد باید با تک روش اف یو تی  یا اف آی تی آنرا پر کرد و نباید دو جراحی انجام شود یا اگر کسی طاسی وسیع دارد و بانک موی پشت سر او حدود 4 سانتیمتر می باشد نمی توان دو جراحی در پشت سر او انجام داد و انجام روش ترکیبی امکان ندارد و اگر انجام شود با تک روش تفاوتی ندارد .

کاشت مو به روش تکثیر سلولی

کشف سلولهای بنیادی فولیکول مو مژده ای بود برای بیمارانی که از ریزش مو رنج می برند. حدود 40% مردان و 20% زنان بالای 50 سال دچار درجاتی از ریزش مو هستند.

بررسیهای جدید نشان می دهد که علت اصلی ریزش مو در مردان فعالیت ناقص سلولهای بنیادی است. ریزش موی مردانه شایعترین فرم ریزش مو است و در مردان مستعد از نظر ژنتیکی ایجاد می شود.

طاسی در مردان یک بیماری نیست، بلکه پاسخ فیزیولوژیک ایجاد شده بوسیله هورمونهای آندروژنی در افراد مستعد از نظر ژنتیکی است.

در این تحقیق که در تعدادی از افراد کاندید کشت مو انجام شده بود. محققان فولیکولهای مو در ناحیه دارای مو و طاس را با یکدیگر مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که در مناطق دارای مو و طاس تعداد سلولهای بنیادی مو با هم برابر است ولی در مناطق طاس سلولهای تکامل یافته معروف به "Progenitor Cells" کمتر وجود دارد.

مزایا

در روش کاشت مو به روش تکثیر سلولی ،فولیکول مو واکنش متقابل سلولهای بنیادی فولیکول مو hair follicle stem cell (FSC) با سلولهای مزانشیمال درم در محیط آزمایشگاه با تکثیر قابل توجهی همراه بوده است.

در پروژه پیوند سلولهای درمال پاپیلای انسانی، نمونه کوچکی از فولیکولهای مو در طول یک پروسه جراحی تحت بی حسی موضعی از اسکالپ بیمار برداشته می شود. این سلولها از بقایای فولیکول مو جدا می گردد. و در یک محیط کشت مناسب در طول 3 هفته تکثیر شده و به صورت سوسپانسیون استریل در یک محیط انتقال مخصوص تزریق می گردد. تزریقات بصورت سطحی انجام شده و به دنبال این عمل، رویش موی جدید بعد از تقریباً 3 ماه اتفاق می افتد. کاربرد کلینیکی این روش در مطالعات متفاوت است. فاز 1 این پروژه در 7 داوطلب در انگلستان صورت گرفت و نتایج منفی گزارش شد ولی در فاز II که توسط دکتر Farjo در حال انجام است بصورت کلی موهای ایجاد شده، 40% افزایش موها در هر سایز 18% افزایش مو با قطر بیشتر از 30 میکرون بوده است.

تکنیک کاشت مو به روش تکثیر سلولی فولیکول مو در حال حاضر در ایران برای اولین بار در فاز حیوانی با نتایج قابل قبولی همراه بوده است ولی در انسان هنوز به نتایج قطعی نرسیده است که امید است در آینده نزدیک بتواند تحولی در درمان ریزش مو ایجاد کند.

در این پروژه مشکلات بسیار کمتری پیش راه است، چرا که برداشت بافت از بیمار تنها با یک نمونه کوچک که شامل تقریباً 120 فولیکول مو باشد، انجام می شود و بنابراین آسیب آزار دهنده پوست سر به شکل حیرت انگیزی کاهش می یابد، بنابراین این تکنیک بسیار ساده تر با مدت زمان کوتاه تر و درد کمتری همراه است. مزیت دیگر این روش استفاده مجدد از همان نمونه کوچک در صورت ناکافی بودن مقدار مو است که در پیوند مو چنین امری امکان پذیر نیست.

معایب

اما این روش مشکلات خود را نیز دارد از جمله اینکه در ین روش باید توانایی سلولهای بنیادی در تولید مو حفظ شود و مطمئن باشیم که تعداد قابل توجهی از سلولهای مورد نیاز در محیط کشت رشد خواهند کرد. تکنیک باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هزاران سلول در هر بیمار تولید شده و باعث رشد موی استاندارد قابل قبولی برای بیمار شود.

بعلاوه این ریسک وجود دارد که هیچکدام از این موها دوام رشد نداشته باشد و موهای رشد یافته باقی بماند و موهای رشد یافته نیز قطر و رشد و سلامت قابل قبولی داشته باشد.

هزینه بسیار بالای این روش و نگرانی در مورد مشکلات احتمال بعدی و عدم ایجاد ظاهر دلخواه با توجه به اینکه کنترل ویژه ای در مورد تراکم یکنواخت و جهت موها وجود ندارد، از دیگر مشکلات این روش هستند.

نتایج درمان

در هر مو سلولهایی با خاصیت زایگر موجود است و همین سلولها هستند که به جای موهای ریخته شده موی جدید برای ما می‌سازند، مدت زیادی است که روی این سلولها کار می‌شود تا شاید بتوان از یک سلول در آزمایشگاه تعداد بی‌شمار و دلخواه مو ایجاد کرد و این یکی از ارزوهای بشر است که اگر تحقق یابد همه‌ی طاس‌ها مودار خواهند شد اما متأسفانه این روش هنوز در دست تحقیق است ومشکلات زیادی دارد از جمله ممکن است وقتی سلولی با خاصیت زایگر در محیطی غیر از بستر طبیعی بدن پرورش می‌یابد بعداً که به بدن منتقل شد از قوانین ایمنی بدن  تبعیت نکند و تکثیر آن غیرطبیعی و سرطانی گردد زیرا سرطان چیزی جز تکثیر مهارگسیخته‌ی‌ سلولها نیست.

 اما در بسیاری از موارد پیوند مو با روش‌های استاندارد موسوم به FLT و FIT مشکل بیماران حل و پوشش مناسب برای محل‌ بی‌مو ایجاد می‌گردد.