کاشت موی طبیعی سر و روش‌های پیوند مو

22

متخصصین ما در کلینیک کاشت موی سیب سرخ از پیشرفته‌ترین تکنیک‌های کاشت مو برای درمان ریزش موی ژنتیکی یا ناشی از تغییرات هورمونی در آقایان و خانم‌ها، استفاده می‌کنند. از تکنیک‌های کاشت موی طبیعی همچنین می‌توان برای درمان ریزش موی ناشی از بیماری، سوختگی یا آسیب به پوست سر استفاده کرد.

کاشت مو و کاشت ابرو یکی از روش‌های عمل زیبایی برای تقویت مو، درمان ریزش ابرو و ریزش موی شدید، کم‌پشت شدن موها و طاسی موضعی سر است. این روش هم برای خانم‌ها و هم آقایان کاربرد دارد. در این روش کاشت ابرو و کاشت مو از موهای خود شخص برای درمان ریزش موی سر استفاده می‌شود و بنابراین نتایج این عمل کاملاً طبیعی بوده و باعث بهبود ظاهر شخص و افزایش اعتمادبه‌نفس او می‌شود.

DHT یا دی‌هیدروتستوسترون یک متابولیت طبیعی در بدن است که عامل اصلی ریزش مو در زنان و مردان است. الگوی ریزش مو در مردان به این صورت است که موهای جلوی سر و روی سر دچار ریزش می‌شوند و موهای بالا و پشت گوش و پشت سر باقی می‌مانند؛ اما الگوی ریزش مو در خانم‌ها به این صورت است که تمامی‌ نقاط سر به‌صورت یکسان دچار ریزش و کم‌پشتی می‌شود. البته در تعداد کمی ‌از خانم‌ها الگوی ریزش مو شبیه مردان است.

1111

بهترین کاندید برای کاشت مو


 • مردانی که برای مدت 5 سال است که دچار ریزش مو (طبق الگوی ریزش موی مردان) شده‌اند و ریزش موی آن‌ها از درجه 3 یا بیشتر است (طبق مقیاس نوروود).
 • افرادی که انتظارات واقع‌بینانه از عمل کاشت موی خود دارند و از این موضوع آگاهند که امکان دارد باوجود مصرف دارو، ریزش موی آن‌ها ادامه پیدا کند. برخی از مردان برای نگهداری موهای باقی‌مانده روی سر خود (حتی پس از عمل کاشت مو) نیاز به مصرف داروی ریزش مو دارند.
 • افرادی که چندین سال از دوران ریزش موی آن‌ها گذشته و موهای آن‌ها به حالت ثبات رسیده است.
 • افرادی که مایلند برای داشتن ظاهر بهتر، موهای پرپشت‌تری داشته باشند.
 • کاشت مو زنان و مردان  که بر اثر آسیب پوستی، سوختگی یا جای زخم جراحی یا انجام سایر جراحی‌های زیبایی مانند لیفت صورت، دچار طاسی موضعی سر شده‌اند.
 • کاشت مو در زنان که  در گذشته تحت عمل جراحی زیبایی یا پلاستیک قرارگرفته‌اند و اکنون از ریزش مو در اطراف محل برش‌ها نگران هستند، می تواند موثر باشد.

بهترین راه برای دانستن این موضوع که انجام عمل کاشت مو برای شما مناسب است یا خیر، انجام مشاوره با متخصصین کلینیک کاشت موی سیب سرخ می‌باشد.

33

اقدامات قبل از کاشت مو


متخصص پوست و موی شما قبل از انجام کاشت مو، در مورد وضعیت سلامت جسمانی شما و انتظارات شما از عمل کاشت مو سؤالاتی می‌پرسد. از جمله این‌که:

 • چرا قصد دارید عمل ترمیم مو را انجام دهید، انتظارات شما از کاشت مو و نتایج نهایی آن چیست؟
 • وضعیت سلامت جسمانی شما چگونه است؟ بیماری خاصی ندارید و به داروی خاصی آلرژی ندارید؟
 • در حال حاضر از چه داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌ها یا درمان‌های گیاهی استفاده می‌کنید؟ آیا سیگار می‌کشید و الکل مصرف می‌کنید؟

متخصص پوست و مو قبل از انجام کاشت مو خانم ها و آقایان اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • ارزیابی وضعیت سلامت جسمانی بیمار، بیماری‌هایی که در حال حاضر دارد یا سابقه ابتلا به آن را داشته و بررسی عوامل خطر
 • عکس‌برداری از سر بیمار و نواحی که ریزش مو دارند، برای ثبت و تکمیل پرونده بیمار
 • گفت‌وگو با بیمار در مورد روش‌ها و تکنیک‌های کاشت مو و گزینه‌های مناسب برای بیمار
 • صحبت با بیمار در مورد نتایجی که از کاشت مو انتظار می‌رود و خطرات احتمالی کاشت مو

 مراحل کاشت مو


کاشت مو در کلینیک کاشت و پیوند مو به‌صورت سرپایی و با استفاده از بیهوشی موضعی انجام می‌شود. برای گرفتن گرافت مو از سر تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. روند کلی کاشت موی سر به‌صورت زیر است:

انتخاب و جدا کردن گرافت‌های مو

در بسیاری از بیماران بعد از تقبل هزینه پیوند مو  گرافت‌های مو از پشت سر گرفته می‌شوند. ویژگی و نوع ریزش موی هر شخص در عمل کاشت مو نقش مهمی ‌دارد. درصورتی‌که شخص روی سر خود به اندازه کافی مو نداشته باشد، کاندید مناسبی برای کاشت مو نیست. برای گرفتن گرافت‌های مو از سر، قسمتی از پوست سر که حاوی مو و ریشه‌ی آن است، جدا می‌شود و پس از آماده‌سازی، مو در محل دیگری از سر کاشته می‌شود.

گرافت‌ها بر اساس اندازه و شکلشان انواع مختلفی دارند. از جمله:

 • پانچ گرافت: گروه 10 تا 15 تایی از موها
 • مینی گرافت: گروه 2 تا 4 تایی از موها
 • میکرو گرافت: حاوی تنها یک یا دو تار مو
 • گرافت مدور یا مربعی: نوعی گرافت قدیمی که می‌تواند تا 20 مو داشته باشد.
 • گرافت شکافی: می‌تواند تا 10 تار مو داشته باشد
 • گرافت نواری: می‌تواند تا 40 تار مو داشته باشد

 بستن محل گرفتن گرافت مو

بعد از جدا کردن قسمتی از پوست سر که قرار است گرافت‌های مو از آن گرفته شوند، جای برش روی سر بخیه زده می‌شود. (معمولاً این بخیه‌ها 10 روز بعد کشیده می‌شوند و در جای بخیه‌ها جای زخم بسیار کوچکی می‌ماند که با موهای خود شخص کاملاً پوشیده می‌شود و نامعلوم خواهد بود)

کاشت گرافت‌های مو

بعدازآن که گرافت‌های مو از سر جدا شدند، برای کاشت آماده می‌شوند. محل کاشت مو نیز باید آماده شود و سپس گرافت‌ها در محل‌های مشخص شده در سر کاشته می‌شوند.

در اکثر موارد هرکدام از گرافت‌هایی که در جلوی سر کاشته می‌شوند حاوی یک تا سه تار مو هستند و هرچه قدر متخصص در حین کاشت موی طبیعی به سمت نواحی عقبی سر پیش می‌رود، تعداد تار مو به ازای هر گرافت نیز کمتر می‌شود.

انواع روش‌های کاشت مو چیست؟


انواع تکنیک‌های به کار بره شده برای کاشت مو عبارت‌اند از:

FUE (استخراج واحد‌های فولیکولی)

روش FUE یا روش "استخراج واحد‌های فولیکولی"، یک تکنیک کم تهاجمی ‌برای کاشت مو است. در این روش هر یک از واحد‌های فولیکولی مو به‌صورت تک‌به‌تک از سر جدا می‌شوند و دیگر برای گرفتن گرافت، نیازی به برش دادن پوست سر نیست. گرافت‌های مو توسط یک ابزار بسیار ظریف به‌دقت از سر جدا می‌شوند و در محل مورد نظر کاشته می‌شوند. ازآنجایی‌که برشی در پوست سر ایجاد نمی‌شود، هیچ خبری هم از جای زخم و بخیه در پست سر نیست و جای جدا شدن گرافت‌های مو از سر که به‌صورت نقاط ریزی است، بعد از چند روز از بین می‌رود. این روش برای کاشت ابرو طبیعی نیز کاربرد دارد.

FUT

روش کاشت مو FUT استانداردترین، پرکاربردترین و البته مؤثرترین تکنیک کاشت مو می‌باشد. در روش‌های دیگر که گرافت‌ها به‌صورت تک‌به‌تک از سر جدا می‌شوند، در محل گرفتن هر یک از گرافت‌های مو یک برش نقطه‌ای کوچک در سر ایجاد می‌شود که ممکن است به ریشه‌ی مو آسیب بزند. در این روش گرافت‌های مو با ایجاد برش نواری در پشت سر گرفته می‌شوند و بعد از بریدن گرافت نواری مو از به‌روز‌ترین و پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها از جمله میکروسکوپ‌های استریو با رزولوشن بالا برای جداسازی فولیکول‌های مو استفاده می‌شود. نتایج این روش، ظاهری کاملاً طبیعی و پوشش عالی مو‌ها است که با روش‌های دیگر قابل دستیابی نیست.

روش ترکیبی

کاشت مو FIT و FUT طی دو جلسه در دو روز متوالی صورت می‌گیرد و در هرروز یک منطقه از قسمت‌های مورد نظر، پیوند را دریافت می‌کند، بدین‌صورت حداکثر تراکم در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل می‌شود. در این روش از بانک موی سر بهینه‌ترین استفاده صورت می‌پذیرد که بدین‌ترتیب 80 تا 100 درصد ناحیه‌های طاسی را پوشش می‌دهد.

BHT

روش گرفتن گرافت در روش کاشت مو BHT مشابه با روش FUE می‌باشد با این تفاوت که در این روش گرافت‌های مو از بدن گرفته می‌شوند. درصورتی‌که بانک موی سر بیمار در نواحی پشت سر ضعیف باشد و یا اینکه با گرفتن گرافت مو از سر نتوان به نتایج دلخواه رسید، آنگاه از موهای قسمت‌های مختلف بدن مانند ریش یا موهای سینه برای کاشت مو استفاده می‌شود. موهایی که از بدن گرفته می‌شوند به روش FUE و به‌صورت تک‌به‌تک از بدن جدا می‌شوند.

SAFER (کاشت موی اتوماتیک)

در روش اتوماتیک SAFER برای گرفتن مو از دستگاه مخصوص استفاده می‌شود و پانچ سر دستگاه با چرخش در پوست نفوذ می‌کند و به‌طور همزمان واحد فولیکولی مو را از درون سر مکش می‌کند. بدین‌ترتیب حتی درصورتی‌که متخصص سر پانچ دستگاه را در جهت درست (در جهت رشد مو) قرار ندهد، باز هم واحد فولیکولی مو بدون هیچ آسیبی از سر جدا می‌شود و 100% گرافت‌های کاشته شده سالم خواهند بود. با استفاده از این روش نوین، کیفیت گرافت‌های گرفته‌شده افزایش می‌یابد و تا حدود بسیار زیادی در وقت صرفه‌جویی می‌شود. ازآنجایی‌که از وسایل جراحی برای خارج کردن گرافت مو از سر استفاده نمی‌شود، خطر آسیب دیدن ریشه مو در هنگام گرفتن گرافت به صفر می‌رسد و می‌توان به نتایج ایده‌آل دست یافت.

کاشت مو hrt یک روش بی‌نظیر برای ترمیم مو در افرادی است که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های خودایمنی یا طاسی کامل با الگوی مردانه رنج می‌برند. در روش HRT از گرافت‌ (پیوند) شبیه به پوست خاصی بهره گرفته می‌شود که در ناحیه‌های طاس یا کم پشت قرار داده می‌شود. در این روش موهای کاشته شده، هیچ تفاوتی ز نظر رنگ و بافت با موهای طبیعی سر ندارد.

سیستم ترمیم موی سر گزینه بسیار مناسب جهت بازسازی موی سر، پرپشت شدن مو و دستیابی به موهایی و کاملاً طبیعی در مردان و زنانی است که به دلیل کمبود مو در نواحی اهداکننده در بدن خود، فرد متقاضی مناسبی برای عمل جراحی کاشت مو یا سایر درمان‌های پزشکی نیستند.

در روش کاشت مو SUT دیگر نیازی به تیغ جراحی، بیهوشی، به جا ماندن اسکار، برش  نبوده و هیچ گونه عوارض بعد از کاشت مو وجود ندارد ؛ مامی توانیم، به وسیله، دستگاههای تمام اتوماتیک زیر نظر متخصصین مجرب، برداشت و پیوند مو راتا  14000 هزار تار موی واقعی، که 3 برابر نسبت به روشهای قدیمی می باشد را انجام دهیم .  در تکنیک جدید کاشت مو sut شما شاهد خط رویش بسیار طبیعی و تراکم بسیار بالا هستید، تا جایی که هیچ کس قادر به تشخیص کاشت زنده و پیوند موی طبیعی شما نیست. در روش پیوند مو SUT دیگر مانند روش های سنتی (FIT) و (FUT) نیازی به جلسات مكرر، شاهد زمانه طولانی برداشت و كاشت مو و خستگی بیمار نمی باشیم. از جمله مزایای این تكنیك، کاشت مو بدون عمل جراحی ، خونریزی و درد، آن است شاهد هیچ گونه اسكاری چه در قسمت برداشت و چه در قسمت موهای كاشته شده نمی باشیم، در این متد می توانیم، تراكمی سه برابری نسبت به روش های سنتی (FIT) و (FUT)  را انجام دهیم.

متخصصین ما در کلینیک کاشت موی سیب سرخ مهارت و تجربه بسیار بالایی در رسیدن به نتایج طبیعی کاشت مو دارند. متخصصین ما در هر ناحیه از سر، گرافت‌های مو را در جهت و زاویه مخصوص خود می‌کارند و به همین خاطر نتایج کاشت مو، کاملاً طبیعی خواهد بود.

نتایج عمل کاشت مو


نتایج عمل کاشت مو به‌صورت آنی و فوری ظاهر نمی‌شود.برای تسریع روند بهبودی رعایت نکات بعد از کاشت مو ضروری است. در اغلب موارد، کمی‌ بعد از عمل کاشت مو، گرافت‌های کاشته شده مو ریزش می‌کنند و رویش مجدد آن‌ها در حدود سه ماه طول خواهد کشید.

درصورتی‌که در پشت سر برش ایجاد شده باشد، جای آن کاملاً با موهای اطراف پوشانده می‌شود. به‌طورکلی ممکن است برای رسیدن به بهترین نتایج و پوشش دادن کامل سر، نیاز به بیش از یک جلسه کاشت مو می‌باشد و معمولاً توصیه می‌شود که بین جلسات کاشت مو چندین ماه فاصله زمانی باشد.

میزان تراکم و پوشش موی مورد نیاز بیمار به رنگ و جنس موهای او و میزان طاسی سر بستگی دارد. موهایی با رنگ روشن‌تر یا خاکستری رنگ و موهای نرم‌تر نیاز به تراکم کمتر و موهای تیره‌تر و ضخیم‌تر نیاز به تراکم بیشتری دارند. تعداد گرافت‌های کاشته شده در هر جلسه برای هر شخص متفاوت است و می‌تواند به بالای 700 گرافت در هر جلسه برسد.

 اقدام به پیگیری درمان و مراجعات بعدی به متخصصان کلینیک کاشت موی سیب سرخ، بهترین راه برای اطمینان از موفقیت کامل عمل کاشت مو و رسیدن به نتایج ایده‌آل می‌باشد.

بهبود و ریکاوری


اغلب افراد یک تا دو روز بعد از عمل کاشت مو حال عمومی خوبی دارند. البته ممکن است تا چند روز صورت و اطراف چشمان آن‌ها کمی ‌متورم باشد.انجام مراقبت های بعد از جراحی کاشت مو به جلوگيري از ريزش مو و تقويت مو و همچنین تسریع روند بهبودی کمک می نماید.

مزایای کاشت مو


عمل جراحی پیوند مو می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد و به شما کمک می‌کند تا بار دیگر جوان به نظر برسید. همه کسانی که موهای خود را از دست داده‌اند هم‌اکنون می‌توانند با استفاده از فرآیند عمل جراحی پیوند مو، دوباره موهای خود را بازیابند که راه‌حل ایده‌آلی برای افرادی که به دنبال یک ظاهر جوان و جذاب هستند، می‌باشد. بسیاری از مردم به دلیل از دست دادن موهای خود، اعتمادبه‌نفس خود را نیز از دست می‌دهند و در نتیجه در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود رنج می‌برند. جراحی مو به شما کمک می‌کند به سال‌های عقب برگردید و ظاهری قابل‌قبول و مناسب با شخصیت خود داشته باشید. ریزش مو چیزی است که در مردان بسیار شایع است و خیلی‌ها ا زآن رنج می‌برند؛ اما در حال حاضر شما یک راه‌حل انقلابی در اختیار خود دارید.

11

عوارض و خطرات کاشت مو


همان‌طور که می‌دانید تمامی عمل‌های جراحی عوارض و خطراتی را به دنبال دارند البته روش های کاشت مو بدون جراحی نیز وجود دارند. عوارض احتمالی عمل کاشت مو عبارت‌اند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • احساس بی‌حسی و کشیده شدن پوست سر (موقتی)
 • درد
 • ورم جلوی سر و صورت
 • به‌جا ماندن جای زخم در محل قرار گرفتن گرافت مو یا در محل کاشت مو
 •  رشد ضعیف و نامناسب گرافت‌های کاشته شده
 • ظاهر غیرطبیعی موها پس از کاشت مو از عوارض کاشت مو می باشد.

هزینه کاشت مو


 • تعداد واحد‌های فولیکولی مو: هزينه كاشت موی سر بر اساس تعداد واحد‌های فولیکولی مورد نیاز برای کاشت مو بر اساس وسعت ناحیه‌ای از سر که نیاز به کاشت مو دارد، تخمین زده می‌شود. این عدد یکی از پارامترهای مهم برای تصمیم‌گیری در مورد تکنیک کاشت مو می‌باشد.
 • نوع وسایل و دستگاه‌های به‌کاررفته: استفاده از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین وسایل و تجهیزات در عمل کاشت مو یکی از مهم‌ترین مسائل است. استفاده از وسایل و تکنیک‌های پیشرفته‌تر، هزینه ترمیم مو  را نیز افزایش می‌دهد.