کاشت موی طبیعی به روش FUT

1

یک تکنیک بسیارپیشرفته‌ کاشت مو، کاشت واحد فولیکولی(FUT) است که الگوی رشد موی طبیعی را تقلید می‌کند و نیز یک انتخاب ایده‌آل برای افرادی است که مناطق بی‌موی وسیعی روی سرشان دارند. این روش، یک ردیف کامل مو را از جایی که "منطقه اهداکننده" نامیده می‌شود، (جایی است که ریزش مو کم است و رشد مو همچنان، زیاد و پرپشت است.) حذف می‌کند. ناحیه‌ای که ردیف مو ازآن حذف می‌شود، بخیه‌ زده‌ می‌شود و یک زخم خطی روی پوست سر باقی می‌گذارد. ردیف حاوی فولیکول‌های مو به پیوندی شامل یک یا دو فولیکول مو تقسیم می‌شود. واحدهای فولیکولی شامل غدد سباسه(غدد چربی)، اعصاب، یک عضله کوچک و برخی موهای ظریف هستند که موهای ولوس نامیده می‌شوند. هزاران تا ازاین پیوندهای واحد فولیکولی در داخل برش‌های کوچکی قرار می‌گیرند. این برش‌ها روی مناطق بی‌موی پوست سربیمار دریک جلسه زده می‌شوند و تحت عنوان "نواحی گیرنده" شناخته‌ می‌شوند. رشدمو از این نواحی پیوندی، مثل الگوی رشد طبیعی است و درنتیجه هیچ علامت واضحی مبنی برجراحی دیده‌ نمی‌شود.

رضایت و خشنودی هزاران تن از مراجعین درمان شده در کلینیک ما، گواه ایمنی عمل و بهترین مراقبت متخصصان ما از بیماران است. میزان رضایت مراجعین سابق ما به حدی است که خوشحالند در مورد خط رویش موی خود به مرکز دیگری اعتماد نکرده‌اند و ما را برگزیده‌اند. متخصصان ما در کلینیک سیب سرخ با پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز تکنیک‌های نوین، میزان جای زخم خطی را به حداقل می‌رسانند و دوران بهبود را کاهش می‌دهند. متخصصان ما به پشتوانه دانش و مهارت خود در زمینه کاشت مو، بهترین روش درمان را متناسب با اهداف هر بیمار تعیین می‌کنند. 

مزایای روش FUT چیست؟


مزایای روش FUT شامل:

 • شمار زیادی از فولیکول‌ها که میتوانند تنها دریک جلسه کاشته‌شوند
 • نسبت به سایر روشها، بازده بیشتری برای موها دارد
 • رشد زیاد و باظاهر طبیعی موها بعداز یکباررشد
 • قابل انجان‌تر از سایر روشها مثل FUE

عمل کاشت مو به روش fut


پزشک ابتدا اهداف بیمار را که پیش از این در جلسه مشاوره تعیین شده است، مرور می‌کند، پرسش‌ها و ابهام‌های باقی مانده را برطرف می‌کند و با دقت خط رویش مویی را مجدداً رسم می‌نماید که در جلسه مشاوره از آن عکس گرفته شده و مشخص شده است، همچنین علامت‌های دیگری را برای هرچه مشخص‌تر شدن دامنه عمل ترسیم می‌کند. دراین‌بین بیمار فرصت دارد تا علامت‌ها و خطوط ترسیم‌شده را بررسی کند و نظر خود را پیش از شروع عمل اعلام کند. سپس پزشک عکس‌های باکیفیتی را جهت ثبت در پرونده پزشکی بیمار می‌گیرد.

بیمار برای آرام و راحت بودن در طول عمل ترمیم مو، آرام‌بخش دریافت می‌کند. اکثر بیماران ترجیح می‌دهند هنگام عمل، موسیقی گوش کنند، فیلم ببینند یا با پزشک و کارکنان صحبت کنند.

طول عمل کاشت موی دائمی به شیوه کاشت پیوندهای واحدهای فولیکولی بستگی دارد، کاشت کمتر از 800 پیوند تا ظهر بیشتر زمان نمی‌برد، اما عمل‌های گسترده‌تر و کاشت 2400 پیوند یا بیشتر معمولاً تمام‌روز طول می‌کشد.

متخصصین مجرب ما عمل کاشت مو را در محیطی آرام و دوستانه انجام می‌دهند تا بیمار تجربه‌ای خوشایند داشته باشد و گذر زمان را حس نکند. کارکنان تمام‌وقت ما، سال‌های متمادی در زمینه عمل به شیوه FUT تجربه دارند. دیگر کارکنان کلینیک نیز به کمک متخصصین می‌آیند تا راحتی کامل بیمار تأمین شود.

 

مراحل انجام عمل کاشت باریکه مو به روش FUT


2

بی‌حسی موضعی

بیمار پس از دریافت آرام‌بخش خوراکی، ترکیبی از داروی بی‌حسی موضعی و داروی ماندگاری اثر بیشتر را دریافت می‌کند. برای بی‌حس کردن کل سر یا جمجمه، تنها کافی است اطراف گردی سر، ناحیه حلقوی بی‌حس ‌شود. پس از اثر گذاشتن دارو، باقی جراحی ترمیم مو بدون درد خواهد بود.

بافت اهداکننده

بافت اهداکننده در کاشت واحد فولیکولی (FUT) به‌منظور بهینه ساختن نتیجه و به حداقل رساندن جای زخم به‌صورت باریکه‌ای ظریف (برداشت تک باریکه) از سر گرفته می‌شود. محل ناحیه اهداکننده به‌دقت در بخشی از سر انتخاب می‌شود که بیشترین تراکم مو و درازمدت‌ترین پایداری را داشته باشد. موی این ناحیه به اندازه یک میلی‌متر کوتاه می‌شود تا موی بلند ناحیه اهداکننده را پس از اتمام عمل کاملاً بپوشاند.

ایجاد کردن ناحیه دریافت‌کننده

جراح کاشت مو ناحیه‌های دریافت‌کننده را با ابزاری ظریف و سوزن‌های باریک زیرپوستی به اندازه 21 و 19 ایجاد می‌کند. جراحان کلینیک ما در اکثر موارد از شکاف‌های عمودی برای محل‌های دریافت پیوند استفاده می‌کنند. این مرحله زیبایی نتیجه عمل را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و زاویه رشد موی جدید، توزیع و تراکم یا پرپشتی پیوندها را تعیین می‌کند. ایجاد ناحیه دریافت‌کننده بخش مهمی از جراحی ترمیمی مو است که به مهارت جراحی، تجربه بالا و همچنین ذوق زیبایی‌شناسی متخصص بستگی دارد.

وارد کردن و کاشت پیوندها

تیم جراحی پس از ایجاد تمام ناحیه‌های دریافت‌کننده، قرار دادن پیوندهای واحد فولیکولی را در محل‌های از پیش تعیین‌شده آغاز می‌کند. از واحدهای فولیکولی تک مویی در خط موی جلویی استفاده می‌شود تا ظاهری طبیعی و نرم به وجود بیاید و پیوندهای 3 تا 4 مویی در ناحیه مرکزی موی پیشانی به‌کاربرده می‌شود تا بیشترین میزان تراکم و پرپشتی به دست بیاید. قرار دادن پیوندها زمان‌برترین مرحله جراحی کاشت مو است.

آیا راهنمایی برای بعداز عمل FUT وجودارد؟


بعداز عملFUT:

 • بعداز عمل ترمیم مو، دریک وضعیت نیمه‌نشسته، بخوابید. اینکار کمک خواهدکرد که از میزان تورم سریعتر کاسته‌شود و از تماس تصادفی شما با مناطقی که فولیکولهای مو درآن کاشته شده، جلوگیری میکند
 • از تماس، خارش و یا مالش ناحیه‌ای که فولیکولهای مو درآن کاشته‌شده‌اند خودداری کنید
 • برخی پزشکان توصیه میکنند که روز بعداز جراحی، سرخود را به‌آرامی بشویید. البته برخی پزشکان توصیه نمیکنند. از دستورات پزشک خود پیروی کنید. همچنین ممکن است به‌شما توصیه شود که تا 7روز بعداز جراحی روزی 2بار سرخود را بشویید.
 • داروهایی که پزشکتان تجویز کرده، مصرف کنید.
 • از استعمال دخانیات تا 2هفته بعداز جراحی خودداری کنید.
 • به‌منظور جلوگیری از تماس مستقیم سرتان با پرتوهای UV، آنرا با کلاه یا دستمال سر بپوشانید.
 • تا حداقل 28الی30 روز بعداز عملFUT از انجام فعالیت سنگین مثل ورزشهای سنگین(غیراز پیاده‌روی‌های کوتاه معمول) خودداری کنید. میتوانید ورزش را 28روز بعداز عمل دوباره ازسرگیرید.

 معایب کاشت باریکه مو به روش FUT


 معایب کاشت باریکه مو به روش FUT

معایب

 • تکنیک FUT غالباً جای زخمی خطی را در محل اهداکننده باریکه مو باقی می‌گذارد. تکرار این درمان به کشیده شدن پوست سر منجر می‌شود که این جای زخم خطی را بدمنظرتر می‌کند.
 • این روش جدا کردن باریکه مو به دلیل تهاجمی‌تر بودن، دوران بهبود طولانی‌تری دارد. بخیه‌های زده شده برای بستن شکاف ایجاد شده باید یک تا دو هفته بر روی پوست باشد و از بیمار خواسته می‌شود تا به مدت چند هفته پس از عمل از انجام فعالیت‌های جسمی سنگین خودداری کند.

سوالات متداول


سوالات کاشت مو

چه دستورالعمل‌هایی باید قبل از انجام عملFUT اجراشود؟

زمانی‌که تصور کردید می‌توانید عمل مویFUT را تحمل کنید، دستورالعمل‌های ویژه‌ای وجوددارد که شما نیازبه دنبال‌کردنشان دارید:

 • اگر ازهرگونه رقیق‌کننده خون استفاده‌می‌کنید، لطفا سریعا پزشک را مطلع کنید؛ چراکه ممکن است قدغن‌کننده‌ی انجام جراحی باشند.
 • اگر داروهای بتابلوکر زیادی مصرف می‌کنید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.
 • اگر از اسپری تنفسی استفاده می‌کنید، آن‌را روز عمل همراه خود به کلینیک بیاورید.
 • موهایتان را درحدود 2هفته به عمل‌مانده کوتاه نکنید و بگذارید حداقل یک‌دوم درعقب و کناره‌های سر طول داشته‌باشند تا بعداز عملFUT بخیه‌ها را بپوشانند.
 • قبل‌از عمل نباید پوست سرتان دچار آفتاب‌سوختگی شود.
 • برای یک هفته قبل‌از عمل ازمصرف هرگونه داروی ضدالتهابی(NSAIDs) خودداری کنید.

چه‌تعداد پیوندی طی یک‌جلسهFUT می‌تواند کاشته‌شود و درچه‌مدت زمانی انجام می‌شود؟

طی یک‌جلسهFUT شما می‌توانید متحمل کاشت 5000 پیوند بی‌خطر شوید که البته یک مزیت است؛ چراکه ازجاهای کمتری مو برادشت‌می‌شود تا برای مناطق بی‌موی بزرگ‌تری استفاده ‌شود. روشFUT باعث می‌شود زمانی‌که مو یکبار رشد می‌کند،زیاد باشد و طبیعی به‌نظر برسد. این فرایند 4تا8 ساعت، بسته به تعداد پیوندهایی که باید کاشته‌شود، طول‌خواهد‌کشید. بدین علت‌که این جراحی، کار کمتری می‌برد، انجام‌شدنی‌تر است و به‌شمار زیادی از پیوندها اجازه می‌دهد تا از یک‌جا برداشته‌شوند. محدوده تخریب مناطق پیوندی مویتان حین عمل تشریح پیوند نیز کمترین اندازه است.

چه‌مدت زمانی طول‌می‌کشد تا بعداز عملFUT بهبودی حاصل شود؟

تقریبا 10تا 14 روز طول‌می‌کشد تا بعداز عملFUT، بهبودی حاصل شود.

آیا نتایج عملFUT برای همیشه ماندگار است؟

نتایج کاشت مو عموما دائمی درنظر گرفته‌می‌شوند.

آیا جایگزین دیگری برای عملFUT وجوددارد؟

براساس الگوی مقدارموی ازدست‌رفته، سستی پوست و اندازه قسمت‌های بی‌موی سرتان، روش جایگزینFUT ممکن استFUE باشد. FUE یک تکنیک جراحی است که موی شخص یا واحدهای فولیکولی را "یکی‌یکی" از منطقه اهدایی خلفی خارج‌ می‌کند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.