کاربردهای جراحی پروتز چانه

ممکن است شما از شکل چانه خودتان راضی نباشید و تمایل داشته باشد چانه برجسته تری داشته باشید و یا در فکر زاویه دار کردن صورت خود باشید . از همان نیم رخ های هالیوودی که در تبلیغات لوازم آرایشی و بهداشتی، زیاد می بینید. شاید هم پس از یک تصادف رانندگی، شکل چانه تان از حالت افتاده باشد. در این شرایط، شما کاندیدای مناسبی برای جراحی چانه و کار گذاشتن پروتز در چانه تان خواهید بود.... عمل جراحی پروتز چانه با پروتز این روزها در دنیا در میان مردان هم طرفداران زیادی دارد؛ چرا که داشتن چانه ای قوی و برجسته یکی از شاخصه های زیبایی چهره در صورت آقایان است که در کنار داشتن آرواره هایی چهارگوش، پوستی آفتاب سوخته، چهره ای بدون چروک و بدون چربی اضافه، چهره آقایان را زیباتر و جذاب تر می کند. اینها فاکتورهایی است که متخصصان زیبایی برای یک چهره زیبا برای مردان در نظر می گیرند. برجستگی و فرم صورت هنرپیشگان سینما، خیلی ها را وسوسه می کند که به فکر پروتز گونه و یا چانه و  برجسته سازی بخش های گوناگون چهره و یا زاویه دار کردن فک خود بیفتند و به ویژه خانم های جوانی که به دنبال زیبایی های هالیوودی اند، از این نظر، بیشتر در معرض خطرند.

 حتما شما هم شنیده اید که پروتزهایی در بازار وجود دارد که می توان با کار گذاشتن آن در صورت، گونه یا چانه و یا پروتز لب بخش های صورت را برجسته تر کرد و به فرم دلخواه دست یافت ، همچنین با تزریق ژل به چانه میتوان چانه را برجسته تر نمود . نتایج مطالعات متعدد دانشمندان نیز نشان می دهد که چانه و گونه برجسته یکی از معیارهای زیبایی صورت است. به صورت طبیعی، قوس گونه ای که بخشی از استخوان گونه است، موجب برجستگی گونه ها می شود. در حقیقت، کسانی که گونه های برجسته ای دارند، به صورت ارثی، اسکلت صورت شان به این شکل درآمده است. در بعضی افراد نیز استخوان های گونه به میزان کافی رشد نکرده و بنابراین گونه های پهن و بی حالتی دارند. چانه سنجی به طور ایده آل، در یک نمای نیم رخ، خط عمودی که از کنار لب پایین شما کشیده می شود، باید به چانه شما برسد.

 اگر نوک چانه شما عقب تر از این خط باشد، یعنی چانه شما عقب تر از حالت ایده آل است و در این شرایط ممکن است بزرگ کردن چانه یا همان جلوتر آوردن آن، برای هماهنگ کردن اجزای صورت شما لازم باشد ولی اگر نوک چانه شما از این خط عمودی جلوتر باشد، آن وقت شما چانه ای بیرون زده خواهید داشت که می توانید با مشورت یک جراح پلاستیک، از کوچک تر کردن چانه تان سود ببرید.

یک چانه ایده آل و متناسب می تواند حالت لب ها، دندان ها و بینی شما را بهتر کند. پروتز فک این جراحی را می توان با یک بی حسی موضعی و در مواردی نیز به وسیله بی هوشی عمومی انجام داد. جراح، برشی کوچک در داخل دهانتان یا زیر چانه تان ایجاد خواهد کرد. یک پروتز مخصوص چانه، زیرپوشش استخوان چانه شما کار می گذارد و برش را با بخیه های قابل جذب می بندد و شما ساعاتی پس از انجام این جراحی از بیمارستان مرخص خواهید شد. اگر این جراحی به وسیله یک متخصص جراحی پلاستیک ماهر انجام شود، به طور معمول، عوارض آن نادر است.

720-720

جراحی فک و پروتز چانه گاهی برای دست یابی به فرم دلخواه فک و چانه لازم است هر ۲ عمل جراحی روی صورت شما انجام شود؛ یعنی علاوه بر اینکه فک پایین شما جراحی شده و در موقعیت جلوتری قرار داده می شود، پروتزی نیز در چانه شما کار گذاشته خواهد شد. این عمل جراحی سنگین تر خواهد بود و شما باید خود را برای دوره استراحت طولانی تری آماده کنید.

بعضی از انواع پروتزها نیاز به فیکس کردن با پیچ دارند و بعضی دیگر با نخ بخیه از روی پوست صورت فیکس می شوند و در بعضی دیگر نیازی به فیکس کردن ندارند.

کاربردها

بنا به تشخیص پزشک کسانی که گونه های صاف و نا مشخص دارند، چانه کوچک دارند و نیاز به اصلاح تا حدود 6میلیمتردارند قابل اصلاح با پروتز میباشند در سایر نواحی مثل فک تحتانی برحسب تشخیص پزشک، پروتز استفاده میشود

تعدادی از کاربردهای جراحی پروتز چانه در ادامه آورده شده است:

  • افزایش جلو آمدگی چانه
  • افزایش پهنای چانه (عریض تر کردن چانه)
  • با مخفی کردن غبغب به رفع غبغب کمک می کند .
  • افزایش ارتفاع عمودی چانه
  • کاهش یا رفع فرو رفتگی عضله چانه
  • بهبود تناسب وهماهنگی کلی صورت(یک چانه کوچک باعث می شود که بینی بزرگتر به نظر برسد).

جنس پروتزها

پروتزها با جنس های متفاوت برای نواحی مختلف صورت موجود می باشد. بیشتر این پروتزها از جنس silicon می باشد. پروتزهای دیگری مثل porex و یا Gortex نیز بکار برده می شوند. این پروتزها واکنش بافتی را ایجاد نکرده و برای بدن مضر نیستند.

روش

روش های جراحی چیست:

1-رایج ترین روش از راه برش داخل دهان میباشد.

2- در مواردی برش از زیر پلک و داخل پلک، برای گونه استفاده میشود وبرش زیر چانه برای ناحیه چانه استفاده می شود.

در برشهای داخل دهان بخیه ها نیاز به کشیده شدن ندارند. چنانچه برش روی پوست باشد بخیه روز پنجم کشیده خواهد شد.

عوارض

  1. عوارض پروتزها بسیار اندک اند. از جمله هماتوم (تجمع خون) در ناحیه عمل،عفونت و پس زدن پروتز که در کمتر از 1 درصد موارد اتفاق می افتد.
  2. ممکنست در موارد نادری اعصاب حسی ناحیه لب بالا و پایین آسیب ببیند که فقط حس این نواحی را تحت تاثیر قرار می دهد و از نطر حرکتی مشکلی بوجود نخواهد آمد. در بسیاری موارد کم حسی و یا بی حسی به مرور از بین خواهد رفت. در موارد نادر بی حسی دائمی خواهد بود.
  3. عدم تقارن در پروتزها یکی دیگر از عوارض بوده که نیاز به اصلاح با جراحی مجدد خواهند داشت.

قرار دادن پروتز چانه تاثير قابل توجهي در ظاهر دارد. اين مسئله را درنظر بگيريد که از پروتز چانه چه مي خواهيد. در مورد ميزان جلو آمدگي لازم چانه و نيز ميزان پهنا يا بلندي که براي چانه مي خواهيد، فکر کنيد. البته جراح پلاستيک آناليز چهره را انجام مي دهند و توصيه هايي براساس نواقص زيبايي و نيازهاي شخصي شما ارائه ميکنند. فراموش نکنيد که مردان و زنان را نبايد به يک شيوه درمان کرد زيرا مردان معمولا با چانه هاي بزرگ بهتر به نظر ميرسند درحاليکه انجام اين کار براي زنان باعث ميشود ظاهري مردانه پيدا کنند. روش هاي ديگري را نيز ميتوان با پروتز چانه انجام داد ازجمله ليپوساکشن گردن، ميني ليفت گردن، ليفت گردن و صورت. اين روش ها باعث مشخص تر شدن حدود گردن مي شوند (با برداشتن چربي اضافه و واضحتر شدن زاويه بين گردن و چانه) و تاثيرات و نتيجه کلي پروتز چانه را افزايش مي دهند.

اگر پروتز چانه همزمان با ليفت صورت، گردن يا مينيليفت گردن انجام شود، برش خارجي به کار مي رود چون جهت انجام اين روش ها، برش خارجي نياز است.