پروتز لب

برجستگی لب با انجام تزریق ژل یا گذاشتن پروتز لب که گوشه لب به اندازه های متفاوت برش داده می شود، می تواند ایجاد شود.لب ها پس از بینی، کلید زیبایی صورت میباشند و کلید یک سوم زیبایی تحتانی صورت می باشند. در بروز احساسات نقش مهمی دارند. در حالت معمولی وقتی به صورت فردی نگاه می کنیم، خطی که از قرار گیری لب ها حاصل می شود به اندازه فاصله بین دو مردمک چشم است، یعنی بزرگتر از فاصله بین دو پره بینی است.

روش های مختلفی برای برجستگی لب ها وجود دارد که ممکن است روش دائمی یا موقت باشد. در روش موقت، تزریق اسید هیالورونیک می باشد. در روش های جراحی بخشی از پوست بیرون لب به موازات خط لب برداشته می شود و پس از جراحی، دوخته می شوند. با این روش لب ها برجسته می شوند.

با استفاده از پروتز لب، یک سفتی خاصی در لب ها ایجاد می شود که بسته به بیمار و حجم مورد نظر، مواد متفاوتی وجود دارد. تزریق ژل های دائمی که آمینوگلیکان است و عوارض زیادی دارد امروزه کاربرد ندارد. ژل های موقت از جنس هیالورونیک هستند که از ترکیبات شبیه بدن هستند.

چه نواحی ای از لب ها قابل برجسته سازی هستند؟

شایع ترین قسمت هایی که تحت برجسته کردن قرار می گیرد قسمت ورمیلون لب، یعنی قسمت مرزی بین حواشی لب ها و قسمت قرمز لب هاست. این کار سبب می شود تا قسمت خارجی لب ها بیشتر نمایان شود. گوشه های لب ها نیز می تواند تحت پرکردن قرارگیرد. گوشه های لب به مرور زمان و در اثر سن و نیروی جاذبه به سمت پایین جابه جا می شوند که با تزریق می توان آنها را به حالت اولیه برگرداند. می توان دو خط برجسته مابین سوراخ بینی و لب فوقانی را نیز که به مرور زمان برجستگی خود را از دست می دهند، مجددا با تزریق به حالت جوان برگرداند بنابراین تمامی قسمت های لب امکان برجسته سازی و برگرداندن به حالت جوانی را دارند.

تزریق ژل یا فیلر:

امروزه این روش پرطرفدارترین راه برجسته کردن لب است. از ژلهای مختلفی برای این کار استفاده می شود ولی شایعترین نوع ژلی که استفاده می شود هیالورونیک اسید است. این ماده در غلظتهای مختلف با برندهای متفاوت در دسترس است. اسید هیالورونیک در بدن زود تجزیه می شود ولی با تکنولوژیهای جدید مولکولهای بزرگتری از آن فراهم شده که دیرتر تجزیه می شود. درصورتی که تزریق ژل به درستی و یکنواخت صورت گیرد لبها به بهترین شکل برجسته می شوند و از سوی دیگر در حین خندیدن و صحبت کردن طبیعی به نظر می رسد. نا متقارن بودن لبها و ناهمواریهای قابل دید از عوارض تزریق تمامی ژلها می باشد. بعضی از ژلها حرکت کرده و یا باعث ایجاد آبسه می شوند ولی این حالتها در هیالورونیک اسید کمتر دیده می شود. به طور کلی کم عارضه ترین ژل برای برجسته کردن لب هیالورونیک اسید با غلظت پایین است که بین 3 تا 6 ماه اثر دارد ولی به دلیل نیاز به تزریق های مکرر با فاصله زمانی کم، هزینه این کار بالاست و بیماران ترجیح می دهند از ژلهای غلیظتر استفاده کنند تا مقرون به صرفه شود.
به یاد داشته باشید در زمان فعلی که این مقاله نوشته شده است، در بین تمامی انواع ژلهای موجود در بازار دارویی، ژلهای دائمی و یا ژلهای با ماندگاری بیش از یک سال، برای لب توصیه نمی شوند. زیرا این ژلها با وجود مقرون به صرفه بودن عوارض بیشتری داشته و گاهی بیمار هزینه چند برابر آن را صرف درمان عوارض ناشی از تزریق ژل می کند.
به یاد داشته باشید از تزریق حجم زیاد ژل در لبها باید اجتناب کرد. هرچقدر حجم ژل تزریق شده بیشتر باشد احتمال دیدن ناهمواریهای پس از تزریق، در لبها بیشتر می شود. اگر شما لبهای بسیار نازکی دارید برای جلوگیری از ایجاد ناهمواری، نسبت به افراد عادی حجم کمتری از ژل برای شما قابل تزریق است.

Lip1

جراحی لب

جراحی چگونه انجام می شود؟

برای قرار دادن پروتز، قسمت داخلی لب برش داده شده و در لابه لای عضلات لب تونل ایجاد می شود. سپس پروتز را داخل این تونل می گذارند.
این جراحی هم با بیهوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی قابل انجام است. اگر فضا و تونل ایجاد شده در لب مناسب نباشد، احتمال جابه جایی زودرس پروتز وجود دارد، اما در بلندمدت بعد از تشکیل کپسول به دور پروتز معمولا دیگر جابه جایی صورت نمی گیرد.
همچنین با افزایش سن، شل شدن نسبی عضلات و افتادگی لب ها ممکن است پروتز باعث بد فرمی لب شود. در مورد احتمال حساسیت نیز باید گفت که حساسیت نسبت به سیلیکون خیلی کم است، اما احتمال آن وجود دارد.
اگر هم فرد از گذاشتن پروتز پشیمان شود، می تواند آن را خارج کند، اما باید بداند که مقداری تخریب بافتی خواهد داشت، زیرا حین باز کردن فضا برای گذاشتن پروتز تخریب نسبی بافت صورت می گیرد و موقع برداشتن پروتز نیز خارج کردن کپسول تشکیل شده در اطراف پروتز خود باعث درجاتی از بدشکلی لب می شود.

درد و ورم آن چقدر است؟

پروتز لب اگر عارضه ای ایجاد نکند، یک روش دائمی برای حجم دهی به شمار می آید، اما معمولا به علت عوارض و نتایج غیرمترقبه ای که ممکن است اتفاق بیفتد، بیمار خواهان درآوردن آن می شود. در غیر این صورت اگر عارضه ای ایجاد نشود و بیمار راضی باشد، نیازی به در آوردن آن وجود ندارد.
لازم به ذکر است که هر نوع دستکاری در لب با درد و ورم همراه است، اما این حالت ها موقتی هستند. در واقع درد این جراحی خفیف و ورم آن نسبتا شدید است که معمولا تورم اولیه، طی یک تا سه هفته از بین می رود.
استفاده از نخ گورتکس نیز برای حجم دهی به لب تقریبا با همین روش جراحی انجام می شود، اما معایب کمتری نسبت به پروتزهای سیلیکونی دارد، گرچه این روش نیز عوارض خاص خود را دارد.