پاک کردن تاتو

 images

تاتو ابرو با استفاده از کاتریچ ‌های مخصوص بدون عارضه‌، کاربردی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده ‌اند یا دچار نقص مادرزادی هستند محسوب می ‌شود و از بارزترین نمونه ‌های آن می ‌توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر شیمی درمانی و آلوپسی ابروی خود را از دست داده ‌اند. این روش مانند دانه‌ های مو و در جهت رویش موهای ابرو انجام می‌گیرد و تفاوت آن با تاتو ابرو قدیمی این است که دیگر یک کادر پررنگ و ناجور وجود ندارد بلکه فقط تارهای مانند مورا داخل ابرو می‌کشیم.

موارد کاربرد

تاتوی لب

تاتوی لب روشی درمانی برای رفع نقص افرادی است که به دلایل مادرزادی یا اکتسابی "خط لب" خویش را از دست داده اند. به طور مثال در افراد "لب شکری" پس از درمان نقص اصلی، می توان از تاتو کردن برای ترمیم "خط لب" بهره برد. علاوه بر این ممکن است فرد به دلیل تصادف، سوختگی، جراحت، عمل های جراحی و ... دچار نقص شود که می توان با استفاده از تاتو آن را برطرف ساخت.

تاتوی ابرو 

تاتوی ابرو نیز کاربردی درمانی برای افرادی که به دلایل مختلف ابروی خویش را از دست داده اند یا دچار نقص مادرزادی هستند، محسوب می شود و از بارزترین نمونه های آن می توان به بیمارانی اشاره کرد که بر اثر"شیمی درمانی" ابروی خود را از دست داده اند.

تاتوی چشم

تاتوی چشم نیز برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک ، آسیب و جراحت و ... به کار می رود.

روش انجام تاتو

تاتو توسط تزريق جوهر به زير پوست صورت می گيرد.تزريق توسط يک سوزن که به يک ابزار مخصوص متصل می باشد انجام می گيرد. اين ابزار سوزن را 3000 -50 بار در دقيقه به سمت بالا و پايين مرتعش کرده و جوهر را تا عمق 1 ميلی متر بدرون پوست تزريق ميکند. جوهر را در خارجی ترين لايه پوست يا همان اپيدرم تزريق نمی کنند زيرا اين لايه از پوست مرتبا در حال ريزش و جايگزينی می باشد. بنابراين تاتو را نمي تواند به مدت طولانی حفظ کند. جوهر در لايه ميانی پوست يا درم تزريق مي گردد که سلولهای ثابتی داشته و باعث می گردد تاتو برای هميشه دست نخورده باقی بماند.

روش های درمان پاک کردن تاتو

پاک کردن تاتو شامل مراحل زیر می باشد:

1. شامل جراحی ، كه همان برداشتن محل خاكوبی و سپس بخیه زدن محل مورد نظر. 2. درمابرژن مكانیكی كه همان تراشیدن محل خالكوبی است و با سایش پوست رنگ داخل پوست تدریجا خارج می شود. 3. میكرودرمابرژن كه توسط میكرو كریستالهای اكسید آلومینیوم منجربه تراشیده شدن سطحی پوست می شود و فقط برای خالكوبی های بسیار سطحی كاربرد دارد.

4. خارج كردن شیمیائی رنگ توسط یك خمیر خاص  كه در این روش خمیر مخصوص به محل خالكوبی مالیده می شود و سپس پوست به طور سطحی سوراخ سوراخ می شود و سپس مجددا خمیر مالیده می شود كه التهاب رخ می دهد و رنگ خارج می شود . 5.سرمادرمانی یا ( ارایوتراپی ) كه توسط نیتروژن مایع محل خالكوبی دچار تاول شده و سپس منجر به خروج رنگ می شود. استعمال اسیدهای شمیائی شامل فنل ، TCA ، اسید تانیك ، نیترات نقره و سرانجام لیزر درمانی شامل لیزرهای لایه بردار مثل CO2 ، و لیزرهای غیر لایه بردار مثل لیزرq-switched.

سوالات متداول

- هنگام تاتو فقط جاهای خالی را پر می شود ؟

چیزی که مهم است و در طبیعی تر به نظر رسیدن ابروی تاتو شده کمک می کند در هنگام تاتو و موقع انجام آنست و آن اینکه از آرایشگرتان که می خواهد این کار را برایتان انجام دهد بخواهید حتی الامکان و تا جایی که می شود تاتو را بر روی فرم خود ابرو و در بین موهای ابرو، جایی که خالی است انجام دهد و خیلی خارج از محدوده ی ابرو، پایین و بالای آن را بی جهت پر نکند تا شما همیشه بتوانید به دلخواه، ابرویتان را نازک یا پهن تر کنید و تنها به آن فرم داده و ابرویی پر رنگ تر از قبل داشته باشید.

- تاتوعامل بیماری است یا باعث زیبایی میشود؟

چند سالی است استفاده از تاتو به صورت فراگیر در بین خانم ها متداول نشده که البته عوارضی را در پی دارد. تاتو عبارتی است که وارد کردن جوهر به صورت خارجی در داخل پوست که در گذشته افراد از کربن سوخته استفاده می کردند که نهایتا به رنگ سبز و آبی در می آمد که پاک کردن بسیار آسانی داشت.تاتو عوارض متفاوتی را از خود به جای می گذارد به طوریکه برخی از این عارضه ها باعث تورم وخارش می شود یا بعضا برخی از واکنش ها بعد از چند سال روی می دهد در این زمان سیستم ایمنی بدن درگیر شده که با ایجاد شوک شدید که نهایتا منجر به مرگ فرد می شود.زمانیکه باکتری شبیه سل میکروب جذام ویروس های هپاتیتB و Cو HIV از طریق مخزن آلوده از فردی به فرد دیگر قابل انتقال دست حتی دیده نشد.

- عوارض تاتو کدامند؟

تورم، خارش، سوزش، درد و ایجاد حساسیت بە مواد رنگی از مهمترین عوارض تاتوکردن است. انجام این روش زیبایی بدون رعایت اصول بهداشتی خطر ابتلا بە ایدز، هپاتیت و بیماری‌های عفونی را در پی دارد.گاهی از روش‌های دارویی مانند تجویز پروتن‌های خوراکی یا تزریقات متعدد و در مواردی کە بە هیچ یک از این روش‌هاپاسخ ندهد خارج کردن ماده رنگ دانه از بدن برائ رفع عوارض تاتو استفاده می ‌شود.

کسانی کە قصد انجام چنین کاری دارند بایستی بە اشخاص خبره مراجعه کنند و از آلوده نبودن محیط کار و مورد اطمینان مواد کار و مهمتر از همه یک بار مصرف بودن سوزن تاتو اطمینان حاصل کنند چرا کە در غیر اینصورت ریسک انتقال بیماری ‌های ویروسی بالا می‌ رود.

مهم ترین اتفاقی کە بعد از تاتو امکان رخ دادن دارد، بروز واکنش آلرژیک بە مواد موجود در تاتو است. بروز زگیل در محل تاتو در اثر آلودگی سوزن نیز ملاحظه می گردد. علاوه بر این عوارض جانبی باید بدانید اگر از تاتوی انجام شده بە هر سببی خسته شوید و تمایل بە پاک کردن خالکوبی از روی پوست داشته باشید، هرگز نمی توانید پوست تان را بە روز اول برگردانید.

- آیا تاتو و خال کوبی خطر ابتلا بە هپاتیت C را تا ۱۰ برابر افزایش می دهد؟

اشخاصی خال کوبی می کنند ۱۰برابر بیشتر از سایر اشخاص، در معرض خطر ابتلا بە هپاتیت c قرار دارند، اظهارداشت: تاتو کردن غیر از درد فراوان، خونریزی زیادی هم بە همراه دارد همچنین پس از خالکوبی می تواند شخص را در معرض ابتلا بە بیماری های خطرناکی چون ایدز هپاتیت قرار دهد.انجام خالکوبی در محلهای سنتی و آلوده همچنین بزرگی خال کوبی احتمال ابتلا بە این بیماری ها را افزایش می دهد.

موارد منع استفاده از تاتو

اگر پوست شما مستعد ایجاد کلوئید یعنی به وجود آمدن گوشت‌های اضافه است توصیه می‌کنیم سراغ تاتو نروید چرا که ممکن است در محلی که تاتو می‌کنید گوشت اضافه و کلوئید ایجاد شود چرا که این کلوئیدها ممکن است هر زمان که پوست آسیب ببیند ایجاد شوند. احتمال به وجود آمدن این کلوئید یا گوشت اضافه در برداشتن و پاک کردن تاتو بیشتر است.

نتایج

از میان روشهای  پاک کردن تاتو که در بالا اشاره شد برخی می تواند جوشگاههای بدی ایجاد كند و نتیجه خوبی از نظر زیبائی به همرا نداشته باشد.معمولا خارج كردن رنگ نیاز به تكرار جلسات دارد و اگر بیمار اصرار به پاك كردن تاتو در یك جلسه داشته  باشد منجر به گذاشتن اثر ( جای زخم واسكار ) خواهد شد .امروز پزشكان لیزر درمانی را بهترین و موثرترین روش پاك كردن تاتو می دانند.