میکرودرم چیست؟

1

به معنای سایش سطح پوست به وسیله دستگاه است .این عمل توسط پزشك به منظور باز سازی وجوان سازی پوست انجام مگیرد .

میكرودرم ابریژن تكنیكی جهت تازه سازی مجدد پوست صورت است كه كمك میكند آسیبهای ناشی از افزایش سن وآفتاب در پوست بازسازی شود.

روش کار میكرودرم

در ابتدا پوست تمیز می شود و از آرایش و چربی کاملا پاک می شود. میکرودرم دستگاهی است كه كریستالهای اكسید آلومینیوم یا روی را توسط یك سری كوچك بنام (cap) كه مخصوص خود بیمار است و روی پوست حركت میكند با فشار و سرعت زیاد اسپری میكند و همزمان پوسته های لایه برداری شده و اضافات پودر را از روی پوست مكش میكند.عمل اسپری كردن و مكش توسط دو پمپ جداگانه در دستگاه صورت میگیرد كه توسط دو لوله جداگانه به طور همزمان به قسمت سری دستگاه متصل هستند .

موارد کاربرد

1- رفع جای جوش: فرورفتگی های ناشی از جوش ها و جای آکنه، با میکرودرم قابل رفع است. طی جلسات لازم، پوست صاف و کشیده می شود.

2- جوان سازی پوست: از این روش در درمان چروک های سطحی و کم عمق پوست می توان استفاده کرد. چندین جلسه درمان در این مورد بکار می رود. فواصل درمان را بر حسب وضعیت بیمار می توان تغییر داد.

چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمیشوند، ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه درمان بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر و محکم تر می شود.

3- لک های پیری یا کبدی: لک های پیری مربوط به نور آفتاب بوده و یا در سنین بالا در پوست های روشن دیده می شوند. این لک ها با میکرودرم ابریشن قابل درمان می باشند.

4- لک های حاملگی: مهم ترین اثر این روش درمانی ، کمرنگ یا محو کردن لک های حاملگی یا ملاسما است، مخصوصا اگر همزمان با آن از داروهای لک بر (تحت نظر پزشک) استفاده شود.

5- جای جوش (اسکار) آبله مرغان: اسکارها نباید زیاد عمیق باشند و معمولا بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن، به چندین جلسه درمان هفتگی نیاز دارد.

6- کوچک کردن منافذ پوستی: منافذ باز پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها می باشد. یکی از راه های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم است.

بعد از چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نیز کوچک تر می شوند.

7- برطرف کردن تاتو یا خالکوبی: تاتو و خالکوبی های سطحی پوست را می توان با این روش درمان کرد.

8- تمیز کردن پوست و از بین بردن جوش های سرسیاه: برای از بین بردن جوش های سر سیاه که بسیار شایع می باشند نیز می توان از این روش درمانی استفاده کرد. کاهش جوش های سر سیاه پوست به کم شدن ضایعات جوش‌های غرور جوانی نیز کمک خواهد کرد.

9- درمان ترک های پوستی: در درمان ترک های پوستی در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ نیز می توان از این روش استفاده نمود که البته خیلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد.

10- چروک گردن: برای درمان چروک های ناحیه گردن و ضایعات این ناحیه

سوالات متداول

میكرودرم برای چه كسانی مناسب نیست.

برای تمام افراد مناسب است تنها در كسانیكه طی 12 ماه اخیر اكوتان مصرف كرده اندیا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

آیا میکرودرم برای همه افراد یكسان انجام میشود؟

در انواع سطحی. نیمه عمقی وعمیق انجام میشود.

شدت انجام طی جلسات متوالی بنا به تشخیص پزشك و مشكل بیمار متفاوت میباشد

سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست و ضایعه آن که توسط پزشک تعیین می گردد، سایش در جهات مختلف و روی قسمت های مختلف انجام می شود.

چقدر طول می کشد؟

مدت انجام عمل حدودا 15 تا 20 دقیقه می باشد. می توان آن را هر دو هفته یا هر هفته یا هر ماه یک بار (بسته به بیمار) انجام داد.

تعداد جلسات درمانی در افراد مختلف متفاوت است و می تواند حدودا 8 تا 10 جلسه باشد.

مراقبت های بعد از درمان

- بعد از انجام معمل، تا حدامکان زیر نور آفتاب قرار نگیرید و در صورت نیاز از کرم ضدآفتاب به میزان کافی استفاده کنید

- پس از خاتمه درمان، صورت پاک و شسته می شود. یک کرم قابض (مثل اسید دوزنگ یا کالامین) به محل سایش مالیده می شود.

- ترجیحا میکرودرم را شب انجام دهید تا پوست استراحت کافی داشته باشد

- بلافاصله صورت را با اسپری تمیز کننده تمیز کنید-اگر اسپری نداشتید با آب معدنی یا آب با کمترین املاح و نمک خوب است

- بعد از تمیز کردن صورت زینک اکسید را بصورت بزنید.اگر آخر شب میکرودرم انجام داده اید با همین کرم بخوابید

- روزها علاوه بر زینک از ضد آفتاب هم بر روی زینک استفاده کنید

اگر مراقبت های فوق را بخوبی انجام دهید اینروش درمانی پوست شما را بطور کامل متحول می کند و هرگونه لک،جای جوش و کک و مک و چین و چروک را بعد از چند جلسه برطرف می کند.اما اگر مراقبت لازم را انجام ندهید نتیجه خیلی خوب و عالی متاسفانه نمی گیرید.