میکرودرم ابریژن

prp-2

روش لایه برداری و پاکسازی پوست صورت بوسیله ی ساییدن آن است . اشتباه نکنید !! این بدان معنا نیست که پوست شما بوسیله ی یک جسم سخت مانند سنگ یا آجر یا سمباده ساییده می شود ، بلکه در این روش کل پوست در معرض تماس با پودر اکسید آلومینیوم که یک ماده معدنی بی ضرر است قرار می گیرد . در این پودر کریستال های بسیار ریزی وجود دارد که به پوست ساییده شده و بافت های مرده ی پوست را از بین برده ، پاکسازی پوست انجام شده و ترمیم پوست فعال می گردد ، در این حالت هنگامی که ضخامت پوست از بین می رود ، تبادلات فیزیولوژی پوست بهتر شده و تحریک کلاژن سازی پوست و به دنبال آن تقویت قوام پوست و کم کردن مقاومت پوستی برای درمان های پوستی را در پی دارد .

اجازه بدهید ساییدن پوست را با ذکر مثال برای شما توضیح بدهیم :

ضخامت لایه سطحی پوست انسان در حالت عادی حدود 700 میکرون که برابر با 7/. میلیمتر است ، در هر جلسه میکرودرم می توان 40 میکرون لایه برداری از پوست انجام داد و بدینوسیله مشکلات زیبایی و پوستی که در سطح پوست ایجاد شده و با لایه برداری قابل درمان هستند برطرف خواهند شد .

در حال حاضر نیز روش های دیگری نیز برای لایه برداری پوست به کار گرفته می شود مانند لیزر و دارو، اما این روش ها در اکثر موارد همراه با عوارض هستند و می بایست تحت شرایط خاص و مراقبت های پزشکی انجام شوند ، در بعضی موارد چندان کارساز نیستند و به مدت زمان زیادی احتیاج دارند . بنابراین میکرودرم ابریشن بهترین روش به سبب ایمن ، بدون عارضه و توانمندی بسیار زیاد برای لایه برداری پوست خواهد بود .

موارد کاربرد

لک های پوستی حاملگی

برداشتن خالکوبی از روی پوست

لک هایی که در اثر پیری ایجاد می شود و لک های کبدی

تمامی ضایعات سطحی پوست

از بین بردن چین و چروک ریز صورت

کوچک نمودن منافذ پوستی

از بین بردن جای جوش یا آکنه

از بین بردن لک های باقی مانده بر اثر آبله مرغان

از بین بردن ترک های ایجاد شده روی پوست

مزایای میکرودرم ابریژن

همانطور که قبلا اشاره شد میکرودرم ابریژن نسبت به سایر روش های لایه برداری مزایایی دارد

در این روش زمان انجام عمل ( تابستان یا زمستان و ...) اهمیت خاصی ندارد و یا اینکه روی چه نوع پوستی قرار است این روش انجام شود ، همچنین بعد از عمل هم به مراقبت های پیچیده نیازی ندارد و نهایتا ممکن است مقداری التهاب و قرمزی موقتی را در پی داشته باشد .

در طرف دیگر مقایسه ی مزایای میکرودرم روش لیزر قرار دارد که روی تمام پوست ها قابل استفاده نیست و بهتر است در فصل زمستان یا پاییز انجام شود ، انجام روش لیزر در نواحی گردن ، پلک و سینه ممکن است خطرناک باشد . التهاب ، قرمزی و سوزش پوست بسیار زیاد و شاید برای بسیار افراد غیر قابل تحمل باشد . مزایای میکرودرم به همین جا ختم نمی شود ، یکی دیگر از این مزایا قابلیت ترکیب با سایر درمانها است

هنگامی که روش لایه برداری از پوست انجام می شود قابلیت جذب مواد دارویی از سطح پوست تا چند برابر افزایش می یابد ، در این هنگام می توان درمان دیگری مانند هیپرپیگمانتاسیون پوستی ( لک های پوستی ) را نیز شروع نمود و بوسیله پمادهای پوستی نتایج بهتری بدست آورد .

هیدرودرم تنها تکنیک مبتنی بر ابریژن پوست است که مي‌تواند به طور همزمان پوست را تمیز و لایه‌برداری کند، سموم و مواد زائد آن را دفع کند، آبرسانی کند و محافظ آنتی‌اکسیدانی به آن برساند. مجموعه این اثرات باعث شفاف شدن و زیباتر شدن پوست  و آبرسانی به پوست بدون نیاز به استراحت بعد از عمل می‌شود. این عمل که باعث مرطوب شدن و افزایش لطافت پوست می‌شود، عملی کاملاً غیر تهاجمی و غیر آزاردهنده است. در عمل هیدرودرم از ابزارهای دستی مخصوصی بر روی پوست استفاده می‌شود که به طور اختصاصی برای لایه‌برداری ملایم پوست طراحی شده‌اند و علاوه بر تأثیر مستقیمی که در لایه‌برداری و جوانسازی پوست دارند، امکان نفوذ سایر محصولات درمانی و مراقبتی که بر روی پوست مالیده می‌شوند به لایه‌های عمقی را به صورت کاملاً ملایم و مؤثر فراهم می‌کند.

موارد منع مصرف

میکرودرم ابریژندستگاهی کاملاً بی خطر در حوزه پوست و زیبایی است لیکن در موارد زیر باید احتیاط یا اجتناب نمود:

-        تب خال

-        جوش های تراوش دار و عفونت فعال

-        زگیل ها

-        رزاسه فعال

-        دیابت کنترل نشده

-        بد خیمی ها و موارد ناشناخته

عوارض میکرودرم ابریژن

همانطور که اشاره شد عمل لایه برداری پوست به وسیله این روش نسبت به سایر روشهای لایه برداری بی خطرتر و غیرتهاجمی تر است و چنانچه در موارد منع استفاده از این درمان جهت احتیاط استفاده نشود در سایر موارد کاملاً بدون عارضه و بدون خطر بوده و فقط باید تا چند روز پس از عمل  فرد از قرار گرفتن در معرض آفتاب اجتناب نماید و از کرم های ضدآفتاب استفاده نماید تا به علت نازک شدن پوست دچار آفتاب سوختگی نشود.

مراقبت های قبل و بعد از درمان

بیماران باید از دو روز قبل از درمان تا 72 ساعت پس از آن از مصرف داروهای لایه بردار( رتینول و AHA )  و ضد لک خودداری نمایند و پس از درمان از ضدآفتاب با دقت بیشتری و با فاصله هر 3 ساعت استفاده نمایند . استفاده از آب داغ تا 24 ساعت بعد از درمان ممنوع است . اقداماتی همچون دکلوره نمودن ، استفاده از بند ، موم و … بعد از 3-4 روز از میکرودرم ابریژنمجاز است . آقایان موظفند 3-4 ساعت قبل از عمل اصلاح نمایند و در صورت تمایل بعد از 12 ساعت، اصلاح صورت بلامانع است . در اکثر موارد تنها قرمزی مختصری برای 4-2 ساعت ایجاد می شود که به طور خود به خود رفع می شود. گر چه عوارض جانبی ناشی از این روش بسیار نادر است، اما ندرتاٌ ممکن است اریتم (قرمزی) یا خطوط پیگمانته ناشی از آسیب به پوست  برای چند روز دیده شود ، این عوارض بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که به خوبی از پوست خود در برابر آفتاب مراقبت ننموده اند .