مقایسه روش‌های کاشت مو

فولیکول‌های مو معمولاً با استفاده از یکی از روش‌های زیر کاشته می‌شود:

 • کاشت واحد فولیکولی (FUT): واحدهای مو از باریکه موی برداشته شده از ناحیه اهداکننده گرفته می‌شود.
 • استخراج واحد فولیکولی (FIT): واحدهای مو یک‌به‌یک با استفاده از یک دستگاه پانچ بسیار کوچک به‌طور مستقیم، به‌صورت کاملاً مجزا و فولیکول به فولیکول، از ناحیه اهداکننده استخراج و در ناحیه با موی کم‌پشت کاشته می‌شود.
 • کاشت مو (SUT) : در روش کاشت موSUT  تقریبا تمام برداشت ها سالم می‌مانند و احتمال از بین رفتن فولیکول ها به صفر می‌رسد به علت اینکه در این روش فولیکول‌ها فریز می‌شوند تمامی برداشت ها سالم مانده و پزشک متخصص با دقت بسیار زیاد و با ظرافت در ناحیه مورد نیاز پیوند می‌زند.این روش در برخی از کلینیک‌ها انجام می‌گردد. معایب کاشت مو SUTنیز به ندرت برای افراد اتفاق می‌افتد.

ازآنجایی‌که ریزش موی هر فرد با دیگری متفاوت است، طبعاً نمی‌توان تمام جراحی‌های کاشت مو را نیز به یک روش انجام داد. ما در کلینیک سیب سرخ کاشت مو را بر اساس دو روش استاندارد کارآمدی انجام می‌دهیم که در ادامه به تفصیل، به توضیح آن‌ها می‌پردازیم و راهنمایی‌ها و توصیه‌های کلی را نیز در مورد تعیین روش مناسب ارائه می‌دهیم.

کاشت واحد فولیکولی (FUT)


کاشت مو به روش واحد فولیکولی میکروسکوپی، استانداردی طلایی در زمینه کاشت مو به شمار می‌رود که بسیاری آن را کارآمدترین روش کاشت مو می‌دانند. ازآنجایی‌که دیگر عمل‌های کاشت مو غالباً بدون میکروسکوپ و با چشم غیرمسلح یا ذره‌بین‌هایی با بزرگنمایی اندک انجام می‌شود، احتمال آسیب دیدن فولیکول‌های مو در مقایسه با FUT بیشتر است؛ حال آن‌که جراح در روش FUT از به‌روزترین فن‌آوری موجود، ازجمله میکروسکوپ استریو با بزرگنمایی بالا، بهره می‌گیرد؛ بنابراین طبیعی است که FUT نتیجه طبیعی‌تری را به دست می‌دهد که دستیابی به آن به کمک روش‌های قدیمی‌تر امکان‌پذیر نبوده و نیست.

مزایای FUT که باعث پرکاربرد بودن و محبوبیت آن شده، عبارت‌اند از:

 • طبیعی‌تر بودن نتایج: ما در کلینیک سیب سرخ از پیشرفته‌ترین فن‌آوری برای دستیابی به نتایجی استفاده می‌کنیم که در مقایسه با نتایج عمل‌های منسوخ قدیمی بسیار طبیعی‌تر است.
 • پوشش فوق‌العاده: کلینیک سیب سرخ مجهز به میکروسکوپ‌های استریویی است که بیشینه ساختن بازده پیوند موی سر را ممکن می‌سازد و پوشش بیشتر و نتایج کاشت موی بهتر را تضمین می‌کند.
 • تأثیرگذاری بیشتر بر روی موهای روشن یا سفید: جراح به کمک بزرگنمایی میکروسکوپی استریو با وضوح بیشتری می‌تواند موهای سفید یا روشن را در زمان جداسازی ببیند؛ به‌این‌ترتیب نتایج بهتری را نیز در مقایسه با روش‌های دیگر ارائه ‌دهد.
 • میزان موفقیت بالای 95 درصد: در روش FUT، برخلاف دیگر عمل‌ها، تقریباً تمام فولیکول‌های کاشته شده زنده می‌مانند، ریشه‌دار می‌شوند و پس از کاشت، رشد موی سالم را امکان‌پذیر می‌سازند.
 • نظارت پس از جراحی، رشد مجدد و برنامه مراقبت: متخصصان کلینیک مطابق با شرایط هر بیمار، برنامه مراقبت پس از جراحی منحصربه‌فردی را برای وی تهیه می‌کنند تا نتایج کاشت مو به حداکثر برسد.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش کاشت موی FUT، کلیک کنید و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

استخراج واحد فولیکولی (FIT)


استخراج واحد فولیکولی یکی از روش‌های جدید کاشت مو است که در آن فولیکول‌های مو یک‌به‌یک در ناحیه‌ای که دچار طاسی شده یا کم‌پشت است، کاشته می‌شود؛ این فولیکول‌ها به‌وسیله دستگاه‌های پانچ بسیار کوچک به‌صورت جداگانه از ناحیه اهداکننده، یعنی محلی، معمولاً پشت یا کنار سر، گرفته می‌شود که پرپشت‌تر و تراکم مو در آن بیشتر است. اگرچه ترمیم مو به روش استخراج واحد فولیکولی نتایج طبیعی‌تری را در مقایسه با روش‌های دیگر به دست می‌دهد، اما این عمل نسبت به FUT دارای محدودیت‌هایی است.

کاشت مو به روش FIT معمولاً بهترین نتایج را به دست می‌دهد، اگر بیمار:

 • بخواهد مو را بسیار کوتاه نگه دارد. کاشت مو به این روش جای زخم خطی باقی نمی‌گذارد.
 • اگر عمل‌های پیشین به نحو مناسبی التیام نیافته باشد و بخواهد جای زخم را بپوشاند یا نتیجه متفاوتی را به دست بیاورد.
 • جمجمه بسیار محکمی داشته باشد که باعث شود متقاضی مناسبی برای FUT یا دیگر روش‌های متداول نباشد.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش کاشت موی FIT، کلیک کنید و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

در ادامه به مقایسه دو روش کاشت موی FIT و FUT پرداخته شده است:

استخراج واحد فولیکولی (FIT)

Untitled-2

کاشت واحد فولیکولی (FUT)

 Untitled-1

1- استخراج یک‌به‌یک واحدهای فولیکولی از طریق ایجاد سوراخ‌های کوچک. واحدهای مو به‌صورت یک‌درمیان درآورده می‌شود و نیاز به بخیه زدن نیست. 1- بریدن باریکه‌ای از پوست اهداکننده و بخیه زدن آن.
2- جای زخم‌های بسیار کوچکی بین موها باقی می‌ماند. 2- جای زخمی خطی به پهنای 1 تا 2 میلی‌متر باقی می‌ماند که با مو پوشیده می‌شود.
3- زخم‌ها پس از 2 تا 3 روز بهبود می‌یابد. 3- دوران بهبود و التیام یافتن زخم حدود یک هفته است.
4- ناحیه اهداکننده کاملاً تراشیده می‌شود. برای برداشتن 2000 پیوند حداقل باید ناحیه‌ای به اندازه بیست در چهار سانتی‌متر مربع تراشیده شود. 4- ناحیه اهداکننده تراشیده نمی‌شود، بخیه‌ها کاملاً پنهان هستند.
5- عمل بیشتر طول می‌کشد و 2000 پیوند ظرف 8 ساعت کاشته می‌شود. 5- عمل سریع انجام می‌شود و ظرف 4 ساعت 2000 پیوند کاشته می‌شود.
6- دقت عمل کمتر است، چون واحدها با دست و چشم غیرمسلح انتخاب و بیرون کشیده می‌شود. 6- عمل به دلیل تشریح میکروسکوپی، دقیق‌تر است.
7- احتمال آسیب دیدن ریشه‌های مو حدود 5 تا 10 درصد است. 7- احتمال آسیب دیدن ریشه‌های مو حداقل است.
8- عمل در یک یا دو جلسه انجام می‌شود. 8- عمل در یک جلسه انجام می‌شود.
9- بیمار باید سر را چند ساعت پایین نگه دارد، بنابراین این روش قدری ناراحت‌کننده است. 9- این روش برای بیمار راحت‌تر است، چون می‌تواند دراز بکشد و تلویزیون تماشا کند.
10- ازآنجایی‌که محل عمل باید تراشیده شود، اطرافیان متوجه انجام عمل خواهند شد. 10- ناحیه اهداکننده حتی همان روز عمل نیز جلب‌توجه نمی‌کند و کاملاً مخفی است.
11- طول هر جلسه به‌منظور حفظ راحتی بیمار حد خاصی دارد و این روش برای ناحیه‌های کوچک‌تر مناسب است. 11- کاشت بیش از 3000 پیوند در جلسه‌های طولانی، ممکن است.
12- ده درصد از عمل‌های کاشت مو به این روش انجام می‌شود. این روش برای ناحیه‌های کوچک و اشخاصی مناسب است که از بخیه‌زدن واهمه دارند و یا می‌خواهند مو را کوتاه نگه دارند. 12- نود درصد از عمل‌های کاشت موی جهان با استفاده از  این روش انجام می‌شود.

ازآنجایی‌که هر دو تکنیک نوعی جراحی محسوب می‌شود، پیش از عمل باید جلسه مشاوره‌ جراحی برگزار شود تا بیمار کاملاً از روند عمل و مزایا و معایب آن آگاهی یابد.

پزشک بهترین روش را متناسب با شرایط و خواسته‌های بیمار تعیین می‌کند و حتی در صورت لزوم از ترکیبی از هر دو روش بهره می‌گیرد تا انتظار بیمار کاملاً برآورده شود.

تکنیک ترکیبی کاشت مو


جراح در بعضی موارد، به‌ویژه در صورت نیاز به پیوندهای بسیار و در مواقع وجود محدودیت در موی ناحیه اهداکننده، تصمیم به استفاده از ترکیبی از دو روش FIT و FUT می‌گیرد.

انتخاب روش، به در دسترس بودن موی اهداکننده، الگوی ریزش مو، اهداف و انتظارهای بیمار، نرمی جمجمه و چند عامل دیگر بستگی دارد.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش کاشت موی ترکیبی، کلیک کنید و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

کاشت مو به روش اتوماتیک (SAFER)


کاشت مو به روش اتوماتیک گونه پیشرفته‌تر روش FIT است. در روش اتوماتیک کاشت مو از دستگاه مخصوصی برای قرار دادن مو در پوست سر استفاده می‌شود، حال‌آنکه در روش استخراج واحد فولیکولی ابتدا سوراخ‌هایی در پوست سر ایجاد و سپس موها درون آن‌ها قرار داده می‌شود. البته این دو روش از منظر نتایج، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، اما روش اتوماتیک به‌نوعی ساده‌تر است.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش کاشت موی اتوماتیک، کلیک کنید و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

جمع‌بندی


در بهترین بودن نتایج حاصل از روش FUT هیچ تردیدی نیست. تمام موهای کاشته شده به این روش کیفیت بالایی دارد، اما مشکل به جای زخمی مربوط می‌شود که روی پوست پشت سر باقی می‌ماند که ممکن است پس از گذشت 20 سال و ریزش تمام موها بدمنظر و ناخوشایند جلوه کند. هزینه کاشت مو در روش FIT تقریباً 50 درصد کمتر از روش FUT و اتوماتیک است.

اگر می‌خواهید کوچک‌ترین جای زخمی باقی نماند، روش FIT بهترین روش خواهد بود، البته اگر کیفیت اندکی پایین‌تر آن، برایتان مهم نیست. در روش FIT چون فولیکول‌ها یک‌به‌یک از ناحیه اهداکننده جدا می‌شود، هیچ جای زخمی باقی نمی‌ماند. التیام یافتن ناحیه اهداکننده و دریافت‌کننده پس از عمل FIT در مقایسه با روش اتوماتیک کاشت مو چند روز بیشتر طول می‌کشد و حدوداً 10 تا 12 روز زمان می‌برد. به‌علاوه روش FIT برای کاشت بیش از 2500 پیوند مناسب نیست، بنابراین در صورت موردنیاز بودن پیوندهای بیشتر، جلسه‌های بیشتری باید برگزار شود.

در مورد بهره‌گیری از تکنیک ترکیبی، متغیرهای گوناگونی در زمینه ترمیم موی سر وجود دارد که جراح باید تمامی آن‌ها را در زمان طرح‌ریزی برنامه درمانی مدنظر قرار دهد. جراح می‌تواند با بهره‌گیری از ترکیبی از دو روش FIT و باریکه FUT، استفاده بهینه را، از بدون بخیه زدن از ناحیه اهداکننده ببرد، بدون آن‌که مجبور باشد باریکه درازی را جدا کند یا ناحیه بزرگی از سر را بتراشد. دستاورد نهایی این تکنیک ترکیبی، بازدهی متعادل خواهد بود.

کاشت مو به روش اتوماتیک، پیشرفته‌ترین روش ترمیم مو است که چون در آن از دستگاه مخصوص قرار دادن مو در پوست سر انجام می‌شود، التیام بسیار سریع‌تر است و هیچ‌یک از اطرافیان پس از گذشت 2 هفته متوجه نخواهد شد که جراحی کاشت مو انجام شده است. ازآنجایی‌که نتایج دو روش اتوماتیک و استخراج واحد فولیکولی یکسان است، بسیاری از مردم تفاوتی بین این دو قائل نمی‌شوند؛ بنابراین اگر می‌خواهید مدت بسیار کوتاهی پس از عمل به سر کار بازگردید و تمایل ندارید که همکاران متوجه انجام جراحی کاشت مو بشوند، روش اتوماتیک را انتخاب کنید. هزینه روش اتوماتیک بالاتر از FIT است.

سیستم ترمیم موعبارت است از وسیله‌ای حامل نوعی موی خارجی که به پوست سر یا موهای باقیمانده در سر اضافه می‌شود تا جلوه ظاهری موها را پُرپشت‌تر و متراکم سازد. به عبارتی بافت مو، اکستنشن، موی مصنوعی، کلاه‌گیس، ترمیم مو به روش غیرجراحی، پروتز موی ناقص و غیره، همگی می‌توانند نوعی از سیستم ترمیم مو در نظر گرفته شوند. روش کاشت مو hrt یک روش بی‌نظیر برای ترمیم مو در افرادی است که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های خودایمنی یا طاسی کامل با الگوی مردانه رنج می‌برند. سیستم ترمیم مو گزینه بسیار مناسب جهت بازسازی موی سر و دستیابی به موهایی پُرپشت و کاملاً طبیعی در مردان و زنانی است که به دلیل کمبود مو در نواحی اهداکننده در بدن خود، فرد متقاضی مناسبی برای عمل جراحی کاشت مو یا سایر درمان‌های پزشکی نیستند.

تا کنون پژوهش کافی در زمینه برداشت مو از بدن به عنوان یک تکنیک کاشت مو  انجام نشده است و اکثر پژوهش‌ها بر روش‌های FUE  و FUT متمرکز شده است. کاشت مو به روش BHT به دلیل نبود تجربه و دانش کافی عموماً به عنوان آخرین روش کاشت و افزایش موی سر در نظر گرفته می‌شود.

در انتخاب روش کاشت مو، در صورتیکه داروی ریزش مو اثری نکند ،  پزشک شما نقش مهمی ایفا می‌کند. ازآنجایی‌که پزشک پیاده‌کننده روش انتخابی است، باید ابتدا پزشک حاذق و مجربی را پیدا کنید و سپس با راهنمایی ایشان روش مناسب را برگزینید.