محدودیت های کاشت مو

14068831939

پیوند مو به تکنیک جراحی گفته می‌شود که در آن ریشه‌های مو، تک تک از ناحیه اهدا کننده به ناحیه در حال ریزش و یا خالی از مو برده می‌شوند. از این روش بیشتر برای درمان ریزش موی مردانه استفاده می‌شود و طی آن ریشه‌هایی که به صورت ژنتیکی در مقابل ریزش مقاوم هستند به ناحیه طاس برده می‌شوندبعلاوه از این روش برای بازسازی ابرو، مژه، محاسن، موهای سینه و ناحیه تناسلی و پوشاندن محل زخمهای ناشی از تصادف و یا جراحی مانند کشیدن پوست و کاشت مو قبلی استفاده می‌شود .

تاریخچه

دهه ۱۹۵۰ پزشکان ژاپنی برای نخستین بار اقدام به برداشت مو از نواحی گوناگون بدن و کاشت مو در مناطق طاس نمودند. درسال ۱۹۵۹ دکترنورمن اورنتریخ متخصص پوست آمریکایی اولین بار برای رفع طاسی مردانه، تکنیک برداشت مو از پشت سر و کاشت در نواحی طاس جلوی سر را توضیح داد. نظربه اینکه هیچکدام از پزشکان قبل از دکتر اورنتریخ متوجه اثردرمانی این روش برای طاسی مردانه نشدند و وی اولین کسی بود که کاشت مو را برای رفع طاسی مردانه انجام داد لذا در حال حاضر دکتراورنتریخ را پدر کاشت مو می دانند. در ابتدا با استفاده از گرافت های درشت ۵-۴ میلیمتری (دارای ۲۰- ۱۵ تارمو) انجام می شد. این گرافت ها پس از درآمدن، نمای عروسکی بسیارزشتی (مثل موهای مسواک) با نمای ناهنجار به سرشخص داد که با افزایش سن و ریزش موهای اطراف منطقه کاشته شده، این وضعیت بدتر گردیده و تصویر کاملاً غیرطبیعی ایجاد می شد. این وضعیت باعث ایجاد حس بدبینی و ناامیدی بین متخصصین پوست و بیماران نسبت به نتایج کاشت مو شده بود. با پیشرفت علم پزشکی متخصصین پوست ازگرافت های کوچکتری به نام مینی گرافت (حاوی ۱۰- ۵ تارمو) و سپس میکروگرافت (حاوی ۳- ۱ تارمو) برای کاشت مو استفاده کردند. متدهای برداشت مو از منطقه پشت سر، چگونگی طراحی خط موی جلوی سر، روش های بیحسی، تکنیک های ایجاد شکاف و گذاشتن گرافت در محل کاشت ، روش های تربیت تکنسین های متخصص ، همگی در سال های اخیر پیشرفت های اعجاب انگیزی نموده است و امروزه با استفاده از مینی گرافت و چیدمان هنرمندانه آنها در دست متخصصین پوست ماهر، نتایج درمان بسیار عالی و خارق العاده شده است

محدودیت های کاشت مو

این جراحی دارای محدودیت های بالقوه ای می باشد. محدودیت های پیوند مو بردو نوع هستند:

الف) محدودیت های متقاضی

۱) تعداد موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. واضح است که هر چقدر منطقه دهنده مو در متقاضی کوچکتر و محدودتر باشد تعداد موهای آن هم کمترشده و بالطبع نتیجه درمان هم ضعیف ترخواهدبود.

۲) کیفیت موهای قابل برداشت ازمنطقه دهنده مو. هر چقدر مو نازک تر و رنگ آن روشن ترباشد میزان پوشانندگی بعد از کاشت مو درآن (نسبت به موهای ضخیم و مشکی) کمتربوده و تراکم کمتری ایجادمی کنند. در ضمن موهای مجعد پوشش بیشتری نسبت به موهای صاف بوجود می آورند و نتیجه کاشت مو بهتری ایجاد میکنند.

۳) وسعت منطقه طاس. مشخص است که با افزایش وسعت منطقه طاس(وچون بهرحال تعداد موهای برداشت شده محدوداست) میزان تراکم موهای کاشته شده در ناحیه پیوند مو(یعنی تعداد موها درهرسانتیمترمربع) نیزکاهش می یابد.

ب) محدودیت هایی که در رابطه با تکنیک این عمل جراحی درحال حاضر وجود دارند.

خط رویش مو

خط رویش مو در جلوی سر در حقیقت به یک نوار به عرض چند میلیمتر گفته میشود که به صورت طبیعی دارای چند مشخصه می باشد: ۱) شکل کلی این خط شبیه حرف M است بدین معنی که درطرفین مقداری تو رفته بوده و در وسط به سمت جلو متمایل است.

۲) این خط درهرقسمت دارای نمای نامنظم و تا حدی زیگزاگ است یعنی یک خط صاف و یک دست نمی باشد.

۳) موهای این نوار بصورت فولیکول های تک مویی و نازک هستند.

۴) پس از عمل زاویه خروج موها از پوست درهمه جای این نوار سی درجه رو به جلو است منتها در قسمت های کناری، موها ضمن حفظ این زاویه مقداری به طرفین هم متمایل شده اند.

۵) در هر قسمت از این نوار همه موها دارای زاویه یکنواخت بوده و هم جهت می باشند. تمامی این موارد بایستی در کاشت مو در این منطقه حساس رعایت شود در غیر اینصورت پس از اتمام عمل خط موی جلوی سربه صورت عروسکی درمی آید که بسیار زشت و زننده است و ترمیم آن هم فوق العاده مشکل و گاهی غیرممکن می باشد.

کلام آخر

متقاضی محترم بایستی در نظر داشته باشد که نتیجه کلی عمل از نظر رضایت بخش بودن و طبیعی شدن کاربه عوامل زیر بستگی دارد:

الف) میزان پوشش دهی موها درمنطقه تحت درمان که خود تابعی از فاکتورهای ذیل است: تراکم (تعداد) موهادرناحیه دهنده (بانک مو) مشخصات ظاهری موهای ناحیه دهنده مشخصات پوست سر(ازجمله رنگ پوست) درمنطقه پیوند مو سایز و شکل کلی سر بیمار و مشخصات پوست سر در منطقه بانک مو

ب) میزان مهارت پزشک متخصص از نظر علم پزشکی و لذا این عمل بایستی توسط متخصص پوست و مو انجام شود. اگر متخصص پوست کاشت مو را برای شما مناسب ندید برای اطمینان به پزشکان با تخصص های دیگرمراجعه نکنید زیرا متخصص پوست است که بدلیل برخورداری ازعلم کاشت و پیوند مو و وجدان کاری ناشی از این دانش بهترین توصیه را به شما می نماید.

پ) هنر متخصص پوست این است که بتواند با استفاده از نقاط ضعف و قوت بیمار بهترین نتیجه ممکن کاشت را برای حال و آینده وی بوجود آورد.

ت) وجدان کاری پزشک پوست است که سهم عمده ای از کار را تشکیل می دهد.

ث) انتخاب بیمارمناسب از هر نظر(سن، نوع ریزش مو و فاکتورهای دیگر)

. ج) وضعیت روحی و روانی متقاضی پیوند مو ، اهداف ، آرزوها و انتظارات وی که بایستی منطقی و واقع گرایانه باشد.

مراقبت های بعد از عمل

1 ) همانطورکه گفته شد موهای كاشته شده در چند روز اول بعد از عمل، شروع به رشد كرده و بلندترمی شوند ولی معمولاً پس از 3 – 2 هفته این موها وارد حالت استراحت شده و بتدریج می افتند. رشد مجدد موهای كاشته شده به تدریج وآهسته از سه ماه بعد شروع و رشدکامل موها حدود 9-6 ماه بطول می انجامد.

موهای جدید در ابتدا نازک و کم رنگ بوده و ممكن است با سرعت های متفاوت رشد كرده و نیزگاهی از نظر رنگ, ضخامت و قوام در اوایل رشد با یكدیگر فرق دارند ولی در اكثر موارد این مسائل همگی رفع می گردند.

2 ) در افرادیكه موهای كم پشت و نازك دارند (و اكثریت بیماران را همین افراد تشكیل می دهند) حدود یك ماه پس از پیوند ممكن است موهای قبلی وی نیز در اثر استرس، داروهای تجویز شده و گاهی هم بدلایل نامعلوم وارد حالت استراحت شده و بریزند. این ریزش مو طبیعی بوده و بدلایل نامعلوم درخانم ها بیشتر رخ می دهد. این وضعیت ممكن است6- 4 ماه طول بكشد و در جریان آن ظاهراً محلی كه موها كاشته شده است بنظركم پشت ترمی آید. این كم پشتی ناراحت کننده ولی موقتی بوده و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای كاشته شده, نمای محل كاشت مو به حالت عادی در می آید.

معمولاً برای تقویت موهای قبلی فرد از داروهای تقویت کننده مو مانند ماینوکسیدیل، فیناستراید و انواع مواد مغذی مو و ویتامین ها به مدت شش ماه الی دو سال استفاده می شود. بدلیل اثر موقتی محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید در اکثریت موارد لازم است که مصرف این داروها برای مدت های طولانی (گاهی همه عمر) ادامه پیدا کند. بیماران محترم بایستی توجه کنند که تقویت کردن موهای قبلی فرد در زیباتر نشان دادن نتیجه عمل تأثیر بسزایی داشته و همیشه توصیه به استفاده از آنها می شود. دلیل این امر آن است که موهای ظریف و نازک قبلی فرد (که مابین موهای کاشته شده قرار دارند) با این داروها ضخیم تر و پررنگ تر شده و لذا نمای منطقه کاشت را بهتر می کنند.

3 ) پس از اینكه مـوهای كاشته شده رشد كردند، می توان آنها را شست،كوتاه کرد، سشوار کشید و شكل و فرم داد. بطورکلی 12- 9 ماه پس از پیوند قسمت طاس کاملاٌ حالت و رشد طبیعی خود را بدست می آورد.

4 ) در هر جلسه پیوند موی طبیعی بسته به روش انجام شده (FUT یا FIT ) 8 – 4هزار تار مو کاشته می شود.

5 ) موهایی كه درحال حاضر(قبل از عمل) در ناحیه كم مو وجود دارند, ممكن است به مرور زمان و در طی سالهای آینده (به همان دلیلی كه از قبل موها دچاركم پشتی و ریزش شده بودند) ریخته و كمترشوند. این مطلب هیچگونه ارتباطی با پیوند مو در حال حاضرنداشته و در صورت بروز آن جهت پرپشت شدن مجدد موهای سر نیاز به پیوند موی مجدد خواهد بود.

6 ) بیمار بایستی همیشه احتمال نیاز به جلسات بعدی درمان را در نظر داشته باشد. فاکتورهای زیادی در این احتمال دخالت دارند ازقبیل: شدت و نوع ریزش موی شخص، سن بیمار، توقعات و انتظارات وی، وضعیت روحی و روانی فرد، مشخصات پوست و موی منطقه دهنده (بانک مو) و گیرنده (طاس)، سابقه قبلی کاشت و متد اجرای آن و مدل موی بیمار.

بطور کلی افراد بزرگسال با طاسی نسبتاً وسیع نسبت به افراد جوان با ریزش موی خفیف کاندید مناسب تری برای کاشت در یک جلسه هستند. علت این است که توقعات فرد بزرگسال منطقی تر بوده و با اندکی پوشش موها برروی سرش راضی خواهدشد، الگوی ریزش موی وی ثابت و پایدار است و لذا احتیاج به برنامه ریزی درازمدت نداشته و با یک جلسه درمان با هر روشی می توان احتیاجات وی را برطرف نمود. از طرف دیگر در یک فرد جوان با ریزش موی فعال این امکان هست که در آینده موهای موجود ریخته شده و لذا نیاز به جلسات بعدی درمان وجود داشته باشد. دراین موارد اصرار بیمار به کاشت موی متراکم در یک جلسه و در یک منطقه محدود کار درستی نبوده و به صلاح وی نیست زیرا اولاً با وسیع شدن مناطق طاس، ناحیه کاشته شده دارای موهای متراکم نمای بدی پیدا خواهد نمود و ثانیاً بدلیل مصرف شدن تعداد زیادی ازموهای ناحیه دهنده در جلسه اول بانک موی فرد جوابگوی پوشش مناطق طاس جدید نخواهد بود و این مناطق تا حد زیادی بدون پوشش خواهند ماند.

بیماران جوان دارای شرایط فوق بایستی درک کنند که درجلسه اول درمان باید یک تراکم متوسط ایجاد کرد تا موهای ارزشمند ناحیه دهنده محفوظ بمانند و در ضمن وی در آینده نیاز به دو یا چندجلسه دیگر خواهد داشت تا بتوان سیر پیشرونده ریزش موها را بصورت متناسب جبران نمود.

در مواردی که موهای ناحیه دهنده نازک،کرکی،کم رنگ و به تعداد اندک می باشند و یا پوست این منطقه از انعطاف پذیری کمی برخورداراست با یک جلسه نمی توان کاشت مو را تکمیل نموده و لذا نیاز به جلسات بعدی می باشد. از سوی دیگر اختلاف اندک رنگ پوست با رنگ مو، مجعدبودن مو، زبر و قطور بودن موها، رنگ موی طلایی، جوگندمی و خاکستری از عواملی هستندکه کمک می کنند تعداد جلسات مورد نیاز برای پوشانیدن منطقه طاس کاهش پیدا کند.

اگر فرد موهای جلوی سرش را به یک سمت شانه می کند در جلسه اول کاشت می توان پوشش خوبی برای طاسی جلوی سرایجاد کرد زیرا موهای کاشته شده روی هم را می پوشانند ولی منطقه طاس فرق سرخالی خواهد ماند و لذا نیاز به جلسه دوم خواهد بود. از سوی دیگردر بیماری که موهایش را رو به بالا مدل می دهد با کاشت مو در جلوی سر در یک جلسه پوشش (تراکم) ظاهری موها درجلوی سر متوسط به نظرآمده ولی درعوض وی می تواند طاسی فرق سر را با بلندکردن موهای جلو و طرفین سر تا حدی پنهان کند و لذا نیاز فوری به جلسات بعدی نخواهدداشت.

فاصله بین جلسات بستگی به شرایط روحی، بدنی و وضعیت مالی فردداشته و از سوی دیگرشدت و وسعت طاسی وی، وضعیت پوست منطقه دهنده وگیرنده و روش مورد استفاده (FUT یا FIT) نیز در این مسئله دخالت دارند. این فاصله از 3-2 روز تا 12-9 ماه و گاهی سالها متغیراست.

بطورکلی بایدگفت که کاشت موی طبیعی تنها راه قطعی و قابل قبول برای رفع طاسی درخانم ها و آقایان بوده و درصورتیکه بدرستی و با رعایت همه احتیاطات انجام شود مشکل خاصی برای فرد بوجود نیاورده و وی دارای موهایی خواهد شدکه یک عمر برایش باقی مانده و از آن لذت می برد.