عمل جراحی زیبایی گوش

حالت طبیعی لاله گوش برجسته بودن غیر معمول لاله گوش

در حالت طبیعی زاویه لاله گوش با سر حدود 30 درجه می باشد که در این نوع بدشکلی این زاویه بیشتر از حالت طبیعی بوده و گاهی تا 90 درجه هم می رسد.
معمولا این بد شکلی سوژه ای مناسبی برای تمسخر فرد توسط همکلاسی هایش می شود و بدین دلیل بهتر است اصلاح این دفورمیتی قبل از سن مدرسه باشد.
ممکن است شما به گوش‌های خود به عنوان یک عامل زیبایی نگاه نکنید، ولی آنها در ظاهر شما تاثیر دارند؛ به عنوان مثال گوش‌هایی که از حد معمول بزرگ تر هستند، تاثیری ناخوشایند در بیننده ایجاد می کنند. افرادی که گوش‌هایی برجسته دارند، معمولا موهای خود را به نحوی آرایش می کنند که گوش‌هایشان دیده نشوند، ولی عملا این کار در بعضی مواقع امکان‌پذیر نیست و گاهی شوخی‌ها و تمسخر‌ دیگران، فرد را آزار می دهد. پسران معمولا مانند دختران نمی توانند مو‌های بلند داشته باشند تا با کمک آنها گوش‌ها را بپوشانند، لذا جراحی زیبایی گوش می تواند هم از نظر روحی و هم از نظر زیبایی، مفید باشد و در ‌بعضی افراد اعتماد به نفس را افزایش ‌دهد.

جراحی گوش

جراحی زیبایی گوش(اتوپلاستی-otoplasty ) می تواند شکل،محل،یا اندازه لاله گوش را بهبود بخشد. اشکالات قابل اصلاح لاله گوش می توانند مادرزادی یا در اثر صدمات وارده باشند. جراحی پلاستیک لاله گوش باعث ایجاد شکل طبیعی و تعادل و تناسب گوش و صورت می شود. تصحیح حتی دفرمیتی های کوچک می تواند باعث بهبودی قابل توجه ظاهر و اعتماد به نفس شود.
از موارد شایع جراحی پلاستیک لاله گوش،گوش های برجسته مادرزادی است که در یک یا دو طرف هستند. سن این عمل جراحی پلاستیک معمولا" بعد از ٥-٦ سالگی است. در این زمان اندازه گوش به حد بزرگسالان رسیده و بهتر است قبل از رفتن کودک به مدرسه و تمسخر احتمالی از جانب همکلاسی ها،وضعیت گوش اصلاح شود. در هر صورت بعد از این زمان در هر سنی امکان عمل جراحی پلاستیک وجود دارد و بسیاری از موارد جراحی در بزرگسالان انجام می گیرند.

a4

گاهي حتي انداختن گوشواره‌هاي سنگين باعث پارگي نرمي گوش و بدشکلي آن مي‌شود، شما در اين زمينه چه توصيه‌هايي داريد؟

اگر مايل هستيد از گوشواره‌هاي بزرگ استفاده كنيد، حتما به صورت متناوب به نرمه گوش خود استراحت دهيد، زيرا گوشواره‌هاي سنگين سبب بزرگ شدن سوراخ گوش شده و شانس پارگي آنها را افزايش مي‌دهند. قبل از ايجاد سوراخ‌هاي متعدد در لاله گوش بهتر است خوب فكر كنيد، اين سوراخ‌ها به خصوص در قسمت فوقاني و يا لبه‌هاي گوش مشكل‌ساز هستند.
سوراخ كردن غضروف گوش از نظر طبي مجاز نيست، چون عفونت غضروف سبب تخريب و از بين رفتن آن مي‌شود.

آيا به كمك چسب مي‌توان اختلالات لاله گوش را اصلاح كرد؟

در ابتداي تولد چنانچه اختلالي مختصر در لاله گوش وجود داشته باشد، ممكن است به كمك چسب بتوان آن را تعديل كرد، ولي به‌طور كلي جراحي لازم است.

ملاحظات قبل از عمل
1- از 2 هفته قبل از مصرف آسپیرین و داروهای مشابه اجتناب نمائید.
2- در صورت داشتن هرگونه بیماری و یا مصرف هر داروئی را به اطلاع پزشک خود برسانید.
3- شب قبل غذای عادی وسالم مصرف نمائید.
4- قبل از خواب استحمام نمائید.
5- در صورت اضطراب از قرص آرامبخش ملایم استفاده نمائید.
6- روز عمل ناشتا باشید.
7- روز عمل در زمان تعیین شده در بیمارستان حضور داشته باشید.

مراقبت های لازم بعد از عمل زیبائی لاله گوش
1- 6 ساعت بعد ازعمل در صورت نداشتن حا لت تهوع مایعات را شروع نمائید.
2- پایسمان لاله گوش سه روز بعد بازدید خواهد شد.
3- داروهای تجویز شده را طبق دستور جراح خود مصرف نمائید.
4- روز دهم جهت کشیدن بخیه ها مراجعه داشته باشید.
این اطلاعات برای آگاهی شما ارایه شده است .برای جزئیات بیشتر می توانید شخصا به یکی از مطب های زیر مراجعه و یا با تلفن های زیر تماس حاصل نمائید.