عمل جراحی بینی

 رینوپلاستی چیست

رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی در لغت از دو کلمه رینو و پلاستی تشکیل شده است. رینو به معنای بینی و پلاستی به معنای اصلاح یا زیبا کردن است.
این جراحی قدمت تاریخی زیادی دارد. در حدود 2000 سال قبل افراد زیادی در هندوستان محکوم به مجازات قطع بینی می شدند. در آن زمان برای اصلاح این مشکل از صمغ وموم استفاده می کردند. در آغاز قرن 19 یک افسر بریتانیائی این روش را از هندیان آموخت و برای بهبود سربازان آسیب دیده در جنگ استفاده کرد!!

قدمت رینوپلاستی مدرن به 50 تا 60 سال قبل و بعد از جنگ جهانی دوم بر می گردد. در ایران از دهه 40 شمسی اقدام به جراحی زیبایی بینی شد. بعد از انقلاب اولین گروهی که اقدام به جراحی بینی کردند متخصصین گوش وحلق وبینی بودند. البته در حال حاضر تعداد متقاضیان عمل زیبایی در ایران روز به روز افزایش یافته که متاسفانه حتی در سطح جهانی نیز رکورد شکن است.

- بهترین نتایج در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک های محافظه کارانه که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند به دست می آید، بنابراین بیماران محترم بایستی از جراحی های به اصطلاح فانتزی پرهیز کنند.
- یک نکته مهم کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی میباشد که با استفاده از عکس های رنگی استاندارد و یک شکل قبل از عمل وتکرار سریالی آنها پس از عمل وضعیت پوست و زوایای بینی مشخص میشود.
- بیماران به موضوع  مراقبت های بعد از عمل بینی و همچنین تنفس بعد از عمل جراحی بینی نیز بایستی بسیار اهمیت بدهند. اگر بینی بیمار خیلی باریک شود تنفس از بین میرود. بعضی اوقات بیماران محترم از جراح میخواهند که به اصطلاح اقدام به عروسکی کردن بینی کنند در حالی که به این نکته توجه ندارند که با این کار منطقه دریچه یا همان محل عبور هوا از بین میرود وبیمار دچار گرفتگی بینی میشود.
- همچنین رسیدن به یک حالت مستحکم وغیر فرورفته برای وضعیت نیمرخ یک هدف زیبایی شناختی مهم در رینوپلاستی است .
- تغییرات جزئی پس از عمل ممکن است ماه ها به طول بینجامد.پوست بسیار ضخیم وغنی از غدد سباسه وبافت زیر جلدی از نظر نتیجه عمل در بدترین وضعیت قرار دارد. پوست ایده آل، بین پوست ضخیم ونازک میباشد. پس بیماران دارای پوست ضخیم باید صبر کنند تا پوست به سر جای خود برگردد.
عمل جراحی بینی به دو شکل باز وبسته انجام میشود و انجام عمل به هر روشی که پزشک تشخیص دهد بلامانع است.

چه تفاوتی بین رینوپلاستی باز و بسته وجود دارد؟

در جراحی زیبایی بینی که برای بهبود شکل ظاهری بینی انجام می‌شود، بخش‌های خاصی از بینی (استخوان و غضروف) تغییر داده می‌شوند تا هماهنگی بیشتری با سایر اجزای صورت برقرار گردد. برای این کار می‌توان از برش‌های جراحی بسیار کوچکی در داخل بینی استفاده کرد (رینوپلاستی بسته) و یا اینکه علاوه بر برش‌های فوق از برش کوچکی در دیواره بین سوراخ‌های بینی استفاده کرد (رینوپلاستی باز).

در عمل باز بینی ، یک برش 7 شکل کوچک روی پوست زده می شود بوسیله این برش حفرات بینی به دو قسمت تقسیم می شوند و به این ترتیب می توان پوست را به سمت بالای نوک بینی کشید. این حالت به جراح اجازه می دهد که روی موقعیت طبیعی غضروف نوک بینی کار کند و به آنچه که انجام می دهد مسلط باشد. همچنین باعث تصحیح حالت قرینگی، پراجکشن (فاصله بینی از صورت)، طول کل بینی، حالت کوفتگی یا کشیدگی بینی می شود.
در رینوپلاستی بسته هیچ گونه برشی روی سطح پوست زده نمی شود. برخی جراحان رینوپلاستی بسته را ترجیح می دهند و به نتایج فوق العاده ای هم می رسند. ولی اکثراً رینوپلاستی باز را انتخاب می کنند.
در هر دو رینوپلاستی باز و بسته، برش های درونی، درون بینی زده می شوند تا به چهارچوب استخوان و غضروف بتوان دسترسی پیدا کرد.

imagesط
چگونه یک جراح بینی حرفه ای را برای خودم انتخاب کنم؟

انتخاب یک جراح بینی مجرب و متخصص مهم‌ ترین کاری است که متفاضی جراحی باید انجام دهد.
مهم‌ترین ویژگی یک جراح بینی خوب تخصص و تجربه بالای وی است.
بینی عضوی کوچک در بدن انسان است اما مهم‌ترین وظیفه آن تأمین هوا یا اکسیژن برای بدن است. اگر که جراحی بینی به خوبی انجام نگردد می‌تواند تأثیر ناگوار در زندگی فرد داشته باشد. از طرفی جراحی که از تبحر و تجربه کافی برخوردار باشد می‌تواند به همراه تیم خود به خوبی از پس مشکلات احتمالی زمان جراحی برآید.
شما می‌توانید سابقه کاری آقای دکتر افلاکی را در صفحه درباره ما و تصاویر قبل و بعد از عمل ایشان را در صفحه گالری مشاهده کنید.

میزان کبودی صورت به دنبال عمل رینوپلاستی چقدر است و بهبودی آن چه مدت طول می‌کشد؟

امروزه با پیدایش داروها و تکنیک‌های جدید بیهوشی و روش‌های نوین جراحی خوشبختانه کبودی صورت به دنبال این عمل زیبایی بینی کاهش چشمگیری یافته است. کبودی ظرف مدت ۷ تا ۱۰ روز برطرف می‌گردد.

در روش جراحی بسته بینی یک بریدگی در داخل بینی ایجاد می‌شود و پوست بینی از غضروف‌های زیرین آن جدا می‌شود. سپس جراح بینی از طریق این بریدگی به ساختارهای داخلی بینی نگاه می‌کند و از همین طریق، شکل استخوان و غضروف بینی را اصلاح می‌کند. از آنجا که در روش بسته، پوست بینی برداشته نمی‌شود، جراح بینی باید مهارت بالایی در تحلیل شکل بینی از طریق لمس کردن آن از طرف خارج داشته باشد و بتواند تغییرات ظریف و دقیقی را از این طریق در شکل استخوان بینی صورت دهد. در حال حاضر بسیاری از تکنیک‌هایی که در جریان جراحی باز بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند، با اعمال تغییرات و اصلاحاتی، قابلیت استفاده در روش‌های جراحی بسته را نیز پیدا کرده‌اند.

هزینه عمل

هزینه عمل  زیبایی بینی بسته به محل و جراح متفاوت است.عمل های زیبایی معمولا تحت پوشش بیمه نمی باشند.