عمل جراحی انحراف بینی

انحراف تیغه بینی چیست؟

انحراف بینی با توجه به شیوع خیلی زیاد در میان مردم و به دلیل اینکه تأثیرات بسیار زیادی بر نحوه زندگی و سلامت افراد می‌گذارد، بحث حائز اهمیت و  مهمی به شمار می‌آید.

وقتی در مورد انحراف بینی صحبت می‌کنیم، اولین مسأله‌ای که به ذهن ما خطور می‌کند گرفتگی بینی می‌باشد که این مسأله تا حدود بسیار زیادی درست می‌باشد. اگرچه مهم‌ترین مسأله در انحراف بینی گرفتگی بینی می‌باشد ولیکن باید مد نظر داشته باشیم که انحراف تیغه بینی ممکن است باعث ایجاد مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوس‌ها گردد. در عین حال ممکن است که کسی انحراف بینی داشته باشد ولی با مشکل خاصی هم  روبه‌رو نباشد.

انحراف تیغه بینی در اکثر افراد دیده می‌شود. با این حال نمی‌توان اظهار کرد که تمامی این موارد از اهمیت کلینیکی بر خوردار هستند واگر کسی  دچار انحراف تیغه بینی باشد الزاما باید تحت مراقبت و درمان قرار بگیرد.

 thumbs_95515-nose_main_newbeauty1.png.690x368_q100_crop1

علائم بیماری انحراف تیغه بینی

اصلی ترین علامت انحراف ، انسداد تنفسی است . با توجه به نقش فیزیولوژیک بینی معلوم میشود که وقتی انحراف تیغه بینی منجر به انسداد بینی شود ، بیمار با مشکلات دیگری نیز روبرو خواهد شد . تنفس دهانی منجر به خشکی گلو به هنگام خواب خواهد شد . این امر به نوبۀ خود باعث میشود که فرد مبتلا به انحراف تیغۀ بینی خواب شبانۀ خوبی نداشته باشد و چون بدن وی شب هنگام استراحت مناسبی نداشته است طبیعتا روز بعد نیز سرحال نخواهد بود . ضمنا خشکی گلو باعث تحریک مزمن گلو و احساس ناخوشایندی در این ناحیه خواهد شد .

انحراف تیغه بینی ممکن است به گونه ای باشد که باعث انسداد مجاری سینوسها شود . در این صورت ترشحات سینوسها در داخل آنها تجمع یافته و احتمال سینوزیت افزایش میابد . پس انحراف تیغه بینی میتواند عامل مساعد کننده ای برای ایجاد و یا تشدید سینوزیت باشد .

انحراف تیغۀ بینی میتواند باعث خرخر ، کاهش حس بویایی و سردرد نیز گردد و با تغییر نحوه گردش هوا در درون بینی باعث خشکی قسمتهایی از درون بینی شود . این خشکی نیز میتواند منجر به خونریزی از بینی شود .

 درمان انحراف تیغه بینی

به طور معمول اکثر افراد جامعه درجات خفیفی از انحراف تیغه بینی را دارند اما از آنجائیکه این انحراف خفیف است و مشکلی را برای آنها ایجاد نکرده است نیازی به عمل انحراف بینی ندارند. در بچه ها بهتر است که اصلاح انحراف تیغۀ بینی تا پایان سن بلوغ به تعویق بیفتد اما در بزرگسالان اگر شدت انحراف تیغه بینی به حدی باشد كه باعث انسداد تنفسی شده باشد باید آنرا با جراحی اصلاح كنیم. اصلاح انحراف تیغه بینی می تواند به طور مجزا و یا همراه با اعمال جراحی بینی ، پولیپ بینی ، جراحی آندوسکوپی سینوس  و یا كوچك كردن شاخكهای بینی انجام شود .

انحراف بینی درمان دارویی ندارد (البته برای رفع علائم و عوارض بیماری می توان دارو مصرف کرد) . در موارد شدید نیاز به جراحی سپتوپلاستی و اصلاح انحراف می‌باشد .

این‌ وضعیت‌ با مشاهده‌ داخل‌ بینی‌ با استفاد از یك‌ چراغ‌ واسپكولوم‌ بینی‌ تشخیص‌ داده‌ می‌شود.

عمل جراحی انحراف بینی (گاهی‌).

روش‌های‌ جراحی‌ عبارتند از:

۱. برداشت‌ زیرمخاطی‌ كه‌ انسداد را كاهش‌ می‌دهد.

۲. رینوپلاستی« عمل جراحی بینی»‌ كه‌ بدشكلی‌ كالبدشناختی‌ بینی‌ را اصلاح‌ می‌كند.

۳. سپتوپلاستی‌ كه‌ انسداد بینی‌ را كاهش‌ داده‌ و نمای‌ آن‌ را بهبود می‌بخشد.

ـ داروها:

برای‌ ناراحتی‌ خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر ضداحتقان‌ها برای‌ كاهش‌ ترشحات‌ بینی‌ ممكن‌ است‌ كافی‌ باشد. آنتی‌بیوتیك‌ها برای‌ مقابله‌ با عفونت‌، در صورت‌ لزوم‌ تجویز می‌شود. هشدار: از مصرف‌ اسپری‌های‌ بینی‌ غیرنسخه‌ای‌ خودداری‌ كنید.

ـ فعالیت‌:

پس از جراحی به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر گیرید

ـ رژیم غذائی:

رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.

جراحی انحراف بینی را در چه سنی انجام دهیم :

انحراف تیغه بینی ممکن است مادرزادی باشد یا در اثر ضربه ایجاد شده باشد . اگر این عارضه مادرزادی باشد بهتر است عمل را بعد از دوران بلوغ به تعویق انداخت اما در افراد بزرگسال اگر این عارضه شدید باشد و سبب بروز مشکلات تنفسی شده باشد باید جراحی شود .

مراقبتهای بعد از عمل

تصور اکثر افراد از “انحراف تیغۀ بینی” کج بودن ظاهر بینی است حال آنکه از نظر پزشکی انحراف تیغه بینی به کج بودن تیغۀ داخلی بینی اطلاق میشود. تيغهٌ بيني که به آن سپتوم بینی هم گفته میشود صفحۀ عمودی نازکی است كه فضاي داخلی بيني را به دو حفرۀ مجزاي راست و چپ تقسيم مي كند.

-1 از انجام کارهاي سنگین به مدت ده روز بپرهیزید.

-2 پساز عمل هر زمان خواستید می توانید استحمام کنید، ولی در هفته اول زیاد در حمام نباشید و بیشاز حد از آب گرم استفاده نکنید.

-3 رژیم غذایی شما محدودیتی ندارد، ولی تا یکهفته از غذاهاي نرم استفاده کنید.

-4 در هفته اول پساز عمل جراحی سعی کنید در مجاورت افراد سرماخورده قرار نگیرید.

-5 به مدتیکهفته از فین کردن شدید خودداري کنید.

-6 از مصرف داروهایی که موجب خونریزي می شود به مدت یک هفته بپرهیزید و با پزشک خود در مورد مصرف این داروها مشورت نمائید. ( آسپرین، دیکلوفناك سدیم، ایبوپروفن،

ایندومتاسین و تولمتین )

2 روز اول پساز عمل جراحیاستراحتنسبی داشته باشید و هنگام استراحت، سر مختصري بالاتر از تنه قرار گیرد . – -7 در 3

-8 ممکن استدر 48 ساعتاول با وجود تامپون داخل بینی مختصري اشکریزشداشته باشید که طبیعی است.

-9 ممکن است تا چند روز پساز عمل مختصري ترشحات خونابه اي از بینی داشته باشید که طبیعی است.

-10 براي جلوگیري از خشکی لبها از کرمهاي مرطوب کننده و براي جلوگیري از خشکی حلق از هواي تنفسی گرم و مرطوب ( بخور) استفاده کنید.

-11 در صورت خونریزي از بینی، ابتدا با فین کردن آرام لخته هاي داخل بینی را خارج کرده، سپسبه آرامی دراز کشیده و قطره فنیل افرین در هر سوراخ بینی ( 10 قطره ) بچکانید. اگر خونریزي ادامه داشت با سرم نمکی بشوئید و برای آگاهی از علت خون دماغ شدن و درمان آن با پزشک تماس بگیرید.

-12 بخیه هاي داخل بینی قابل جذب هستند و نیازي به برداشتن ندارند. 13 – داروهاي تجویز شده را به دقتمورد استفاده قرار دهید.

-14 ممکن استمختصر درد و ناراحتی درحلق داشته باشید. 15 – یکهفته پساز ترخیصجهت ویزیتبه درمانگاه گوشو حلق و بینی مراجعه نمائید.