سوالات رایج کاشت مو

 111

- علت ریزش مو چیست؟


 به طور خلاصه می‌توان گفت که وراثت نقش عمده‌ای در ریزش مو داشته و منجر به عقب رفتن خط رویش مو و طاس شدن فرق سر می‌شود. یک هورمون مردانه به نام دی‌هیدروتستوسترون بر عوامل وراثتی دخیل در آلوپسی آندروژنتیک (طاسی الگوی مردانه) تأثیر می‌گذارد. تغییر در وضعیت سلامت زنان، از جمله تغییرات هورمونی که در زمان یائسگی رخ می‌دهد، عمده‌ترین دلیل کم پشتی و ریزش موی ایشان است. استفاده مکرر از شامپو، گردش خون ضعیف، پوشیدن کلاه یا سایر عادات شخصی باعث ریزش مو نمی‌شوند. در عوض حوادث، سوختگی‌ها، بیماری‌ها و برخی درمان‌های دارویی هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

2- کاشت مو چیست؟


 کاشت (یا پیوند) مو با استفاده از موی خود بیمار انجام می‌شود. مو از پشت سر بیمار (که معمولاً موهای آن دچار ریزش نمی‌شوند) برداشته می‌شود. موی بدست آمده از این ناحیه به واحدهای فولیکولی تقسیم شده و در سایر نواحی سر کاشته می‌شود؛ موی کاشته شده مثل موی طبیعی رشد می‌کند. این موها کد ژنتیکی مقاومت در برابر طاسی را در خود دارند، که این باعث دائمی شدن نتیجه عمل کاشت مو می‌شود.استخراج واحد فولیکولی تکنیکی فوق‌العاده است که برای کاشت موی صورت نیز به کار برده می‌شود.

3- از کجا بدانم که کاندیدای مناسبی برای کاشت مو هستم؟


 برای تعیین اینکه کاشت مو برایتان مناسب است یا خیر، تاریخچه پزشکیتان به طور کامل بررسی شده و پوست سرتان معاینه فیزیکی می‌شود. البته، انتظارات واقع‌بینانه شما هم نقش مهمی در این میان دارند. هرچند نظرخواهی از یک متخصص ترمیم موی دلسوز ضروری است، اما به نظر ما بیمارانی که وقت گذاشته و در مورد گزینه‌های ترمیم مو طبیعی مطالعه می‌کنند بهتر از هر کسی می‌توانند در مورد اینکه آیا کاشت مو برایشان مناسب است یا خیر، و همچنین زمان انجام آن، تصمیم بگیرند.

4- آیا نتیجه عمل کاشت مو دائمی است؟


 بله، مو از نواحی اهدا کننده که شامل طرفین سر یا پایین پشت سر، که به طور ژنتیکی به هورمون مردانه عامل طاسی مقاومند ، برداشته می‌شود. وقتی مو به درستی و از جای مناسبی برداشته شود نتیجه درمان دائمی خواهد بود. این موهای برداشت شده حتی بعد از جابجایی هم ویژگی‌های ژنتیکی‌شان را حفظ کرده و در نتیجه تا آخر عمرتان همچنان رشد می‌کنند.

5- آیا نتیجه عمل طبیعی است؟ (آیا کسی متوجه می‌شود که من عمل کاشت مو انجام داده‌ام؟)


 اینجا است که انتخاب دقیق یک متخصص ترمیم موی مجرب ضرورت می‌یابد، زیرا در کاشت مو تنها اجرای اصول ترمیم موی کافی نیست. ترمیم مو یک هنر است و به همین دلیل بدست آوردن یک نتیجه طبیعی کار هر کسی نیست. اکثر بیمارانی که انتظارات واقع‌بینانه‌ای دارند مایلند مویشان بیشتر منعکس کننده انرژی و جوانی درونی‌شان بوده و در عین حال ظاهر طبیعی چهره‌شان هم حفظ شود.

6- آیا این روش دردناک است؟


 تنها بعضی از بیماران، ناراحتی ناچیزی را در ارتباط با کاشت مو گزارش می‌کنند. ما به ناحیه‌ای از سر که روی آن کار می‌کنیم داروی بی‌حسی موضعی تزریق می‌کنیم. اگر در طول عمل هرگونه‌ احساس دردی داشته باشید، برای رفع آن به شما داروی مسکن خواهیم داد. البته معمولاً این روش برای بسیاری از بیماران بدون درد است.

7- آیا جراحی ترمیم مو بی‌خطر است؟


 این مورد یکی از مهمترین پرسش‌هایی است که معمولاً مطرح می‌شود. خطراتی که در تحقیقات پزشکی برای جراحی کاشت مو ذکر شده‌اند بسیار به ندرت اتفاق می‌افتند. با این حال، لطفاً هر موردی که باعث نگرانی‌تان می‌شود را بی‌معطلی با ما در میان بگذارید.

8- کی می‌توانم موهایم را بشویم؟


 از شما خواهیم خواست روز بعد از جراحی دوباره به مطب مراجعه کنید تا بتوانیم بانداژ را برداریم. می‌توانید چهار روز بعد از عمل به آرامی، و هفت روز بعد از عمل به طور عادی موهایتان را بشویید. تا یک هفته بعد از جراحی نباید از سشوار استفاده کنید. همچنین یک هفته بعد از جراحی می‌توانید از موس، ژل و اسپری مو استفاده کرده و موهای پیوندی را به آرامی، و سایر نواحی سر را به طور عادی، برس بکشید. به علاوه، تا دو هفته بعد از کاشت مو نیز نباید از اتوی مو استفاده کنید.

9- تا چه مدت نمی‌توانم کار کنم؟


 می‌توانید روز بعد به سر کارتان برگردید و ظرف چند روز فعالیت‌هایتان را به طور کامل از سر بگیرید. تا یک هفته بعد از عمل در جاهایی که موها کاشته شده‌اند نقاط قرمز رنگ ریزی وجود خواهد داشت. شما هم می‌توانید مثل بسیاری از بیماران دیگر، برای پوشاندن موهای تازه کاشته شده، تا مدتی بعد از عمل کلاه بپوشید. اگر کارتان مستلزم فعالیت شدید فیزیکی است، باید یک هفته مرخصی بگیرید. در هر حال، از بیماران خواسته می‌شود تا یک هفته بعد از کاشت مو از بلند کردن اجسام سنگین، خم شدن یا انجام کارهایی که بدن فشار می‌آورند خودداری کنند.

10- بعد از جراحی چه شکلی می‌شوم؟


 بعد از کاشت مو در جاهایی از پوست سرتان که مو‌ها کاشته شده‌اند نقاط قرمز کوچکی وجود خواهد داشت. اگر موی سرتان کمی بلند باشد، می‌تواند ناحیه اهدا کننده پشت سرتان را بپوشاند.

11- بعد از جراحی چه احساسی خواهم داشت؟


 اکثر بیماران، تنها ناراحتی خفیف تا ملایمی را گزارش می‌کنند، که می‌تواند ناشی از بی‌حسی، خارش، احساس سفتی یا کشیدگی در ناحیه اهدا کننده باشد. شدت این علائمِ بعد از عمل، ظرف یکی دو روز کاهش می‌یابد. پرستار مربوطه سطح راحتی‌تان را در تک تک مراحل چک می‌کند و همچنین در تمام مدت برای رفع مشکلاتتان آماده است.

12- چگونه می‌توانم اطلاعات بیشتری در مورد کاشت مو کسب کنم؟


  در صورت داشتن هرگونه پرسشی می‌توانید با ما تماس بگیرید. اگر مشاور ترمیم موی ما نتوانست به پرسش‌هایتان پاسخ بدهد، با کمال میل آن‌ها را به پزشک یا کارکنان مربوطه ارجاع می‌دهد.