رینوپلاستی

(جراحی زیبایی بینی ) رینو پلاستی چیست ؟

رینو پلاستی یک عمل جراحی زیبایی بینی است و معمولا توسط یک جراح گوش و حلق و بینی ، جراح فک و صورت و یا جراح پلاستیک انجام می شود . در رینو پلاستی ایراد های مختلف بینی را می توان برطرف کرد ، برای مثال :

 • بزرگ بودن اندازه بيني
 • قوزدار بودن بيني
 • افتادگي نوك بيني يا كم بودن زاويه  بيني ولب
 • پهن بودن بيني
 • بزرگ بودن سوراخ هاي بيني
 • جعبه اي شكل بودن نوك بيني
 • زياد بودن فاصله نوك بيني تا صورت
 • دررفتگي تيغه بيني وغيرقرينه بودن بيني
 • دو شاخه بودن نوك بيني
 • دماغ زين اسبي متعاقب ضربه هاي قبلي ويا عمل جراحي انحراف تيغه بيني
 • دفورميتي (بد شکلي )هاي بعدازعمل جراحي

مدت زمان عمل:

1 تا 2 ساعت و یا بیشتر

اثرات جانبی:

تورم موقت، بی حسی، کبودی اطراف چشم ها، بینی و سردردهای طولانی همراه با خونریزی و خشکی بینی. برخی از روش های عمل بینی، نیاز دارند که یک اسپلینت (گچ بینی) یا محافظ روی بینی قرار داده شود.

هماتوم (جمع شدن خون در زیر پوست)، عفونت و واکنش به بیهوشی از آثار جانبی نرمال این عمل هستند.

بهبودی:

سیگاری ها باید سیگار را تا زمان بهبودی کامل کنار بگذارند. کمترین تورم، ممکن است ماه ها طول بکشد. بیماران باید از کوشش و تقلای زیاد، دولا شدن، بلند کردن جسم سنگین و زدن عینک آفتابی بلافاصله بعد از عمل، خودداری کنند.

رفتن بر سر کار:

بعد از ۳تا ۵روز. ولي بايد از كار هاي سنگين تا ۳۰روز خود داري نماييد

نتایج:

دائمی، ولی ممکن است حدود شش ماه طول بکشد که فرم نهایی خود را بگیرد. عمل ترمیمی یا عمل ثانویه معمولاً خیلی کم پیش می آید و نادر است

rinoplasti-burun-esteti

 

جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی یا غضروفی چیست ؟

اگر ساختمان هرمی شکل بینی از غضروف ، و اسکلت استخوانی دارای پوستی نازک باشد به این نوع بینی ، بینیِ استخوانی یا بینی غضروفی گفته می شود.

ضخامت پوست در بینی های عضروفی یا استخوانی کمتر است ، پوست انعطاف پذیر تر می باشد، تغییرات بیشتری را می تواند تحمل  کند و دست جراح برای ایجاد تغییر در بینی با تراش استخوان و غضروف بازتر است . یک جراح مجرب به راحتی می تواند تمام اشکالات بینی استخوانی یا قضروفی را برطرف کند و شکل دلخواه را با توجه به خصوصیات ظاهری سایر اجزای صورت به وجود آورد .

 تفاوت رینو پلاستی سنتی و رینو پلاستی مدرن چیست ؟

در رینو پلاستی سنتی فقط کوچک شدن و ظاهر بینی مد نظر بود و به همین علت  بینی از لحاظ کاربردی دچار مشکل می شد . در این نو ع جراحی ، قسمت زیادی از غضروف ها برداشته و استخوان ها به شدت خورد می شدند اما امروزه با پیشرفت علم پزشکی ،اعتقاد بر این است که غضروف ها را می توان با بخیه زدن و شکل دادن ، هم از لحاظ ظاهر و هم از لحاظ عملکردی بهبود داد .

آیا جراحی زیبایی بینی خطرناک است؟

عوامل خطرساز در جراحی زیبایی بینی به دو دسته تقسیم میشود: عوامل مربوط به بیهوشی و عوامل مرتبط با جراحی.

در بیهوشی نیز علل خطرناک میتواند به خود بیمار، یعنی بیماری‌های زمینه‌ای و یا عوارض بیهوشی مربوط شود. مثلا بیهوشی در فردی که بیماری شدید قلبی یا ریوی دارد پرخطر است. گاهی نیز مسائل بیهوشی از قبیل حساسیت‌های دارویی حین عمل میتواند خطر آفرین باشد.

در پاره‌ای موارد خطر به دلیل نوع عمل جراحی می‌باشد، مثلا جراحی روی عروق مهم همچون آئورت یا رگهای مغزی عمل خطرناکی به حساب میاید.

در مورد جراحی  بینی با توجه به این که اغلب افراد داوطلب جوان و بدون بیماری مهم بوده و جراحی با اعضا مهمی سروکار ندارد، جزؤ جراحی‌های کم خطر محسوب میشود.

توجه به نکات زیر احتمال خطر در جراحی زیبایی بینی را به حد اقل می‌رساند:

۱- فرد داوطلب باید سابقه تمام بیماریها، جراحی‌ها و داروهای مصرفی را به اطلاع پزشک جراح برساند. جراحی در کسانی‌ که بیماریهایی همچون دیابت یا فشار خون کنترل نشده دارند و در بیماری‌های پیشرفته قلبی، ریوی، اعصاب و روان، کلیوی، کبدی و سرطان ممنوع است. همچنین کسانی‌ که از داروهای ضّد انعقاد استفاده میکنند باید حد اقل ده روز قبل از عمل این داروها را قطع کنند.

۲- جراح ضمن گرفتن شرح حل و معاینه دقیق، چنانچه لازم باشد آزمایشات و مشاوره‌های لازم با دیگر پزشکان را به عمل آورد.

۳- بیمارستان و یا مرکز جراحی باید به تمامی‌ امکانات لازم مجهز بوده و از کادر بیهوشی مجرّبی نیز برخوردار باشد.

با رعایت نکات فوق می‌توان به جرأت گفت که احتمال خطر در جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی )بسیار کم است.