ریزش مو در زنان : علت و درمان آن

media_145552940475192500

ریزش مو در زنان می‌تواند تاثیر بسیار مخربی بر اعتماد به نفس و روحیه‌ی آن‌ها داشته باشد. ریزش مو در مردان امر بسیار عادی و قابل پذیرش است، درحالی که برای زنان وضعیت کاملا فرق می‌کند. امروزه از روش های درمانی مختلفی می توان برای جلوگیری از ریزش موی سر استفاده کرد.

الگوی ریزش مو در زنان به شکلی است که کمتر در معرض دید و قابل تشخیص است. تشخیص زود‌هنگام ریزش مو در کلینیک سیب سرخ توسط متخصص آموزش دیده و مجرب انجام می‌شود، متخصصین ما می‌توانند برای درمان ریزش مو، بهترین مشاوره را به شما بدهد تا جلوی ریزش بیشتر موها گرفته شود و موهای جدید روی سر رشد کند. در صورتی که روش‌های درمانی برای شما موثر نباشد، انجام کاشت مو پیشنهاد می‌شود و شما می‌توانید با متخصص کاشت مو در کلینیک، جلسه‌ی مشاوره داشته باشید.

انواع ریزش مو در زنان


 ریزش مو ممکن است به صورت موقتی یا بلند مدت باشد. در مورد ریزش موی موقتی، در صورتی که علت ریزش مو در زنان تشخیص داده شود، به راحتی می‌توان ریزش مو را با درمان و برطرف کردن علت به وجود آورنده‌ی آن ( درمان شوره سر ) ،  بطور درمان کرد، ولی در صورتی که نتوان علت ریزش مو را سریعا تشخیص داد، درمان آن نیز مشکل خواهد بود. ممکن است در صورتی که علت ریزش مو به اشتباه تشخیص داده شود، ریزش مویی که احتمالا به صورت موقتی بوده، به صورت مزمن دربیاید و ادامه پیدا کند.

در اصطلاح پزشکی به ریزش موی شدید و غیر طبیعی، آلوپسی (طاسی) گفته می‌شود. آلوپسی اقسام گوناگونی دارد. چیزی که در مورد تمامی ‌موارد ریزش مو، چه در زنان و چه مردان، مشترک است این است که همیشه ریزش مو در بیمار در واقع از علائم و نشانه‌های مشکل اصلی دیگری در بدن او است. در صورتی که هورمون‌های بدن شما متعادل باشند و هیچ بیماری و مشکل دیگری در بدن شما وجود نداشته باشد، دلیلی ندارد که موهای شما ریزش کنند و سر جای خودشان باقی می‌مانند.

مشکل زمینه‌ای که باعث ریزش مو می‌شود ممکن است به سادگی وجود یک ژن در بدن شما باشد که باعث بروز طاسی ناحیه ای یا ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه می‌شود. گاهی نیز ممکن است مشکل زمینه‌ای ریزش مو، مجموعه‌ای از بیماری‌های مختلف باشد و بنابراین تشخیص آن سخت و پیچیده باشد.

خوشبختانه، ریزش مو در مواردی نیز نشان‌دهنده‌ی یک مشکل موقتی است، مانند: استرس، بارداری یا مصرف یک داروی خاص. در اغلب این موارد (نه همیشه) با برطرف شدن مشکل اولیه، موهای سر مجددا رشد می‌کنند و به حالت اولیه بازمی‌گردند.

عواملی مانند تغییر در هورمون‌های بدن، مصرف برخی داروها و ابتلا به برخی بیماری‌ها، می‌تواند باعث تغییر در روند رشد موها و تغییر در مدت زمان فازهای رشد و استراحت مو شود، که این موضوع موجب می‌شود که فاز رشد و فاز استراحت بسیاری از موها با یکدیگر همزمان شود. زمانی که علت ریزش مو برطرف شد، چرخه‌ی رشد مو‌ها (فاز استراحت و فاز رشد) دوباره به همان حالت رندم (تصادفی) بازمی‌گردد و مشکل ریزش موها حل می‌شود. متاسفانه در بسیاری از زنان، رویش موها به حالت اولیه باز نمی‌گردد و ریزش مو تبدیل به مشکلی می‌شود که باید تا پاین عمر با آن دست و پنجه نرم کنند. آلوپسی آره آتا یا طاسی منطقه‌ای بیماری است که با آغاز سریع ریزش مو در یک منطقه کاملاً مشخص و معمولاً مدور تشخیص داده می‌شود. اکثریت بیماران زیر ۶۰ سال سن دارند و هیچ یافته دیگری به همراه ندارند. علت این بیماری می‌تواند اختلالات سیستم ایمنی مانند کم خونی ایمنی، التهاب تیروئید، دیابت و... باشد. اغلب در این بیماری فولیکول‌های مو در نتیجه حمله اشتباه توسط سیستم دفاعی بدن شخص آسیب می‌بیند و مانع از رشد مو می‌شود که این بیماری بعنوان یک بیماری ناشی از اختلالات سیستم دفاعی بدن شناخته شده است.

علل ریزش مو


 دی‌هیدروتستوسترون (DHT)

دی‌هیدروتستوسترون ماده‌ای است که از هورمون تستوسترون به دست می‌آید و این ماده دشمن فولیکول‌های موی سر است. ماده‌ی DHT موجب مرگ فولیکول‌های موی سر می‌شود. این موضوع معمولا اصلی‌ترین دلیل ریزش مو است و به همین خاطر ما اول از همه، به درمان این مشکل می‌پردازیم.

آلوپسی آندروژنیک (ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه)

آلوپسی آندروژنیک تنها چند دهه است که شناخته شده است. برای مدت‌ها پزشکان تصور می‌کردند که ریزش موها با الگوی مردانه یا زنانه، بر اثر افزایش هورمون‌های جنسی مردانه به نام تستوسترون است. زنان نیز در بدن خود به طور طبیعی این هورمون را، البته به میزان بسیار کمتر، دارند. درست است که هورمون تستوسترون در هسته‌ی فرآیند ریزش مو هورمونی قرار دارد، اما مقصر اصلی ماده‌ی DHT شناخته شده است.

تلوژن افلوویوم (ریزش با تاخیر)

در شرایطی که بدن شما تحت فشار قرار می‌گیرد یا به آن آسیبی می‌رسد، مانند زایمان، سوءتغذیه، عفونت شدید، جراحی باز و استرس شدید، بسیاری از فولیکول‌های مو (در حدود 90 درصد) که در فاز رشد (آناژن) یا استراحت (کاتاژن) هستند، به طور ناگهانی تغییر فاز می‌دهند و وارد فاز تلوژن (توقف) می‌شوند.

در حدود 6 هفته تا سه ماه بعد از گذشت شرایط پرتنش، پدیده‌ای به نام تلوژن افلوویوم آغاز می‌شود و در صورتی که تلوژن افلوویوم در بالاترین درجه‌ی خود بروز کند، تعداد بسیار زیادی از موها ریزش خواهند کرد. در اکثر افراد، در صورتی که شرایط پرتنش به طور کامل برطرف شود، بعد از مدتی موها دوباره بازسازی خواهند شد. اما در برخی از زنان، تلوژن افلوویوم یک بیماری مزمن با دلیل نامعلوم است که ممکن است تا ماه‌ها یا سالها، بدون وجود شرایط استرس زا یا هر عامل مشخص دیگری، ادامه پیدا کند.

آناژن افلوویوم (ریزش ناگهانی)

آناژن افلوویوم زمانی اتفاق می‌افتد که عاملی موجب بروز اختلال در متابولیک یا فعالیت میتوزی فولیکول‌های مو شود. ریزش مو از نوع آناژن افلوویوم معمولا بر اثر انجام شیمی‌درمانی رخ می‌دهد. از آن جایی که شیمی‌درمانی برای از بین بردن سرطان، سلولهایی را که به سرعت در حال تقسیم سلولی هستند، هدف قرار می‌دهد، علاوه بر سلول‌های سرطانی، سلولهای مو که در فاز آناژن هستند را نیز به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. معمولا بعد از انجام شیمی‌درمانی، 90 درصد از موهایی که در فاز آناژن قرار دارند ریزش می‌کنند. ویژگی آناژن افلوویوم این است که در این حالت تنه‌ی مو می‌شکند. به علت متوقف شدن تقسیم سلول ماتریکسی، تنه‌ی مو لاغر می‌شود و در نهایت موی شخص از جایی که نازک شده می‌شکند و در نتیجه ریزش می‌کند.

ریزش مو در بارداری

بارداری می‌تواند تاثیرات زیادی بر موهای سر داشته باشد. هورمون‌های بدن مادر در زمان بارداری در نوسان هستند، تعداد زیادی از خانم‌های باردار احساس می‌کنند که در این دوران موهای آن‌ها پرشت‌تر و ضخیم‌تر شده است. این حالت ناشی از تغییر چرخه‌ی رشد موها و وارد شدن فولیکول‌های مو در فاز رشد می‌باشد. اما در بسیاری از موارد نیز، زایمان موجب تلوژن افلوویوم و ریزش مو می‌شود. در این حالت، ریزش ممکن است بلافاصله بعد از زایمان یا چند ماه بعد از آن انفاق بیافتد.

ترکشن آلوپسی (ریزش مو بر اثر کشش)

این نوع ریزش مو بر اثر آسیب یا فشاری است که به صورت موضعی بر موها وارد می‌شود و ممکن است مثلا به علت محکم بستن موها باشد که به مرور زمان مو را بیرون می‌کشد. در صورت تشخیص به موقع این مشکل و حل آن، موها مجددا رشد خواهند کرد. محکم بستن موها با کش، بافتن موها و انجام اکستنشن از شایعترین علل ریزش مو بر اثر ترکشن هستند.

تشخیص


انجام آزمایش خون به منظور بررسی :

- میزان هورمون‌های بدن (هورمون DHEA، تستوسترون، آندروستندیون، پرولاکتین، هورمون تحریک کننده فولیکول مو و هورمون جسم زرد یا LH)
- میزان آهن خون
- میزان فریتین خون
- ظرفیت کل اتصال آهن (TIBC)
- هورمون محرک تیروئید (T3، T4، TSH)
- VDRL (یک تست غربالگری برای تشخیص سفلیس)
- شمارش کامل خون (CBC)

نمونه‌گیری از سر

یک نمونه بسیار کوچک از پوست سر (یک نمونه با قطر حدود 4 میلیمتر) گرفته می‌شود و این نمونه در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود.

تست کشیدن موها

این کار یک روش بسیار ساده برای بررسی میزان ریزش مو است. پزشک یک دسته کوچک از موها (حدودا صد تار مو) را در دست خود می‌گیرد و به آرامی ‌می‌کشد تا بررسی کند که چه تعداد از موها از سر جدا می‌شوند. در حالت عادی با هر بار کشیدن موها، دو یا سه مو باید از سر جدا شود.

تراکم سنجی موها

دنسیتومتر یا تراکم سنج یک وسیله‌ی دستی برای بزگنمایی است که به وسیله‌ی آن پزشک می‌تواند ساقه‌ی موها را به دقت بررسی کند.

درمان


 معمولا پزشکان برای جلوگیری از ریزش مو ، مایل به انجام درمان‌های سیستمیک (مانند قرص یا مصرف سایر داروهایی که بر کل بدن اثر می‌گذارند) نیستند، مگر این که بدانند ریزش مو بر اثر بالا بودن آندروژن یا حساسیت و واکنش بدن به مقادیر طبیعی آندروژن در بدن باشد.

دلیل این موضوع این است که انجام درمان‌های سیستمیک باعث می‌شود که میزان آندروژن در کل بدن پایین بیاید. بنابراین پزشکان ترجیح می‌دهند که برای درمان ریزش مو از روش‌های درمان موضعی استفاده کنند (در این روش‌ها، داروی ریزش مو مستقیما بر روی سر مالیده می‌شود)

هر روش درمانی در صورتی بیشترین شانس موفقیت را دارد که در واقع علت اصلی ریزش مو را مورد هدف قرار دهد و از طرفی موجب تحریک رشد مجدد موها شود.

در ادامه با تمامی ‌روش‌هایی که در حال حاضر برای درمان ریزش مو در زنان وجود دارد، آشنا خواهید شد.

استفاده از برخی داروها برای درمان ریزش موی سر، توسط سازمان FDA تایید نشده است واین داروها برای استفاده‌های دیگیری تایید شده و در دسترس هستند، اما بااین حال برخی از پزشکان از این دارو‌ها برای درمان ریزش مو استفاده می‌کنند.

جهت کسب  اطلاعات و آشنایی بیشتر با درمان ریزش موی سر بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

دارودرمانی 

میزان تاثیر گذاری این داروها بر هر بیمار متفاوت استف اما برای زنان بسیاری استفاده از این داروها موثر بوده است و تغییرات مثبتی در ظاهر موی آن‌ها ایجاد کرده. این داروها عبارتند از:
- محلول ماینوکسیدل 2% 
- داروی پروپشیا/پروسکار

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با داروی ریزش مو بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

کاشت مو

با استفاده از روش‌های پیوند مو خصوصا روش FUT (کاشت واحد فولیکولی) و FIT، زنان بسیاری توانسته‌اند به طور کامل ظاهر طبیعی موهای خود را بازیابی کنند. در صورتی که کاشت مو بر روی کاندید مناسب این عمل انجام شود می‌تواند تغییرات چشمگیری در ظاهر خانم‌ها ایجاد کند.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با  کاشت و پیوند طبیعی موی سر بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

ترمیم مو 

ترمیم مو به روش غیر جراحی یکی از پیشرفته ترین روش‌های درمان ریزش مو در زنان است. در این روش در بین موهای شخص، موهای دیگری اضافه می‌شود که مانند موهای طبیعی فرد همیشگی و ثابت است. این روش برای زنانی که دارای مشکلاتی مانند ریزش مو با الگوی زنانه، آلوپسی، ‌تریکوتیلومانیا(اختلال کندن موی وسواسی) یا طاسی موضعی بر اثر زخم یا سوختگی هستند بسیار ایده‌آل است.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با  ترمیم مو  بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

درجه‌ی ریزش مو


 برای بیان کردن میزان تراکم موها یا میزان ریزش مو دو مقیاس شناخته شده وجود دارد که اکثر متخصصین از این مقیاس‌ها برای بیان درجه ریزش مو استفاده می‌کنند: مقیاس لادویگ و مقیاس ساوین. مفاهیم به کار رفته در این مقیاس‌ها در همه موارد یکسان هستند، به جز این که در مقیاس ساوین میزان نازک شدن مو نیز اندازه‌گیری می‌شود.

همانطور که در شکل زیر می‌بینید، درجه‌ی ریزش مو در هشت تصویر از میزان تراکم موهای بالای سر، نشان داده شده که از عدم ریزش مو شروع شده و تا ریزش موی بسیار شدید ادامه دارد. البته مورد هشتم (ریزش موی بسیار شدید) عملا به ندرت دیده می‌شود. در این تصاویر همچنین یک نمونه از ریزش موی جلوی سرنشان داده شده (این مورد نیز کمتر شایع است). 

قف