ریزش مو در آقایان: علت و درمان آن

واقعیت این است که ریختن 50 تا 100 تار مو در روز کاملاً طبیعی است، اما بسیاری از ما روزانه شاهد ریزش مقدار نگران کننده‌ای مو هستیم که روز به روز هم بیشتر می‌شود. ریزش مو برخلاف باور عموم مردم منحصر به آقایان نیست، ریزش مو در زنان  نیز امری شایع می باشد .

ریزش مو مردان، در 95% از موارد ناشی از طاسی آندروژنتیک یا طاسی شایع الگوی مردانه است. برخلاف باور عمومی، اکثر مردانی که دچار طاسی الگوی مردانه می‌شوند به شدت از وضعیت خود ناراضی بوده و برای تغییر آن حاضرند هر کاری انجام دهند. ریزش مو بر تمامی جنبه‌های زندگی فرد درگیر آن تأثیر می‌گذارد. این مشکل روابط فردی و زندگی شغلی افرادی که به آن دچارند را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به طوری که، گاهی اوقات آقایان به خاطر از دست دادن موهایشان مسیر شغلیشان را تغییر می‌دهند. شوره سر یا سبوره با پوسته‌ریزی پوست سر مشخص می‌شود که همراه با خارش و گاهی اوقات همراه با قرمزی ودلمه می‌باشد.پوسته‌های سفید رنگ در لابلای موها كه گاهی روی شانه‌ها ریخته و از نظر زیبائی و اجتماعی ناخوشایند است. شوره سر نوع خفیف درماتیت سبوروئیک می‌باشد. درماتیت سبوروئیک یا درماتیت‌ شوره‌ای‌ به ضایعات قرمز و پوسته‌دار پوست که با تولید سبوره (پوسته‌های‌ چرب‌ یا خشک‌ سفید رنگ)‌ و خارش همراه است، گفته می‌شود. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.

هرچند که ریزش موی مردانه دغدغه‌ بزرگی است و می‌تواند تأثیرات روانی ویرانگری داشته باشد، اما با وجود روش‌های درمانی جدید دیگر دلیلی ندارد که این مشکل بر کیفیت زندگی‌تان تأثیر بگذارد.‌ در کلینیک سیب سرخ، خواسته شما مهم است. احساس شما در مورد موهایتان و یافتن راه حل‌های مناسب برای درمان ریزش آن‌ها واقعاً برای ما اهمیت دارد. برای همین، به شما پیشنهاد می‌دهیم سر فرصت گزینه‌های درمان ریزش مو را بررسی کرده و سپس برای انجام یک جلسه مشاوره خصوصی به ما مراجعه کنید.‌ ما گزینه‌های درمان  و جلوگیری از ریزش مو را برایتان توضیح داده و مزایای راه حل‌هایمان را به شما نشان می‌دهیم؛ البته برای یافتن بهترین راه حل باید شخصاً با متخصصان ریزش موی ما ملاقات و صحبت کنید. شما خواهید توانست با استفاده از طبیعی‌ترین درمان‌های موجود برای ریزش مو، اعتماد به نفستان را کاملاً بدست آورده و از زندگی‌تان نهایت بهره را ببرید.

علل


 طاسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه عامل اکثر موارد ریزش مو در آقایان است. دلایل زیادی برای ریزش مو در افراد هست، از جمله برخی بیماری‌های جدی، واکنش به بعضی داروها و (در موارد نادر) حوادث استرس‌زا. با این حال، ریزش مو در مردان اکثراً ناشی از وراثت است. آنچه دقیقاً افراد درگیر طاسی الگوی مردانه به ارث می‌برند فولیکول‌هایی با حساسیت ژنتیکی به دی‌هیدروتستوسترون (DHT) است. فولیکول‌های حساس به DHT شروع به مینیاتوری شدن می‌کنند، که این دوره عمر تک تک فولیکول‌های درگیر را کوتاه می‌کند. در نهایت، این فولیکول‌های درگیر دیگر قادر نخواهند بود موهای کاملی تولید کنند.

ویژگی‌های اصلی طاسی الگوی مردانه عبارتند از عقب رفتن خط رویش مو و کم‌پشت شدن مو‌های فرق سر. موهای این نواحی، خصوصاً موهای گیجگاهی و وسط پشت سر از نسبت به موهای سایر نواحی سر به DHT حساس‌ترند. با پیشرفت این الگو، نهایتاً طاسی در تمامی سطح بالای سر نمایان‌تر می‌شود، و در مراحل پیشرفته آن، تنها در اطراف سر یک نوار باریک یا الگوی «نعل اسبی» از مو باقی می‌ماند. در برخی از آقایان همین نوار باریک باقی مانده هم تحت تأثیر DHT قرار می‌گیرد.

نگاهی دقیق‌تر به DHT


 دی‌هیدروتستوسترون (DHT) یک محصول جانبی یا مشتقی از تستوسترون است. تستوسترون با کمک آنزیم 5- آلفا- رودکتاز نوع 2، که در غدد روغنی فولیکول مو وجود دارد، به DHT تبدیل می‌شود. فرایند ژنتیک طاسی الگوی مردانه به طور کامل شناخته شده نیست، اما مشخص شده که DHT فولیکول موها را کوچک کرده و با مهار شدن آن، فولیکول‌ها دوباره به تولید موهای طبیعی ادامه می‌دهند. برای آنکه فرایند مینیاتوری شدن فولیکول‌های حساس به DHT تکمیل شود، می‌بایست فولیکول‌های درگیر مدتی طولانی در معرض این هورمون قرار بگیرند. امروزه، می‌توان با اقدامات درمانی مناسب سرعت این فرایند را کم کرده و، در صورت تشخیص در مراحل اولیه، حتی می‌توان آن را متوقف نمود.

تشخیص


 الگوی ریزش مو در مردان برمبنای ظاهر و الگوی ریزش مو و همچنین دریافت تاریخچه پزشکی بیمار، از جمله پرسش‌هایی در مورد شیوع ریزش مو در خانواده او، تشخیص داده می‌شود. معمولاً، یک متخصص باتجربه با استفاده از ذره‌بین (و ترجیحاً با وسیله‌ای به نام دانسیتومتر) پوست سر را معاینه می‌کند تا بتواند میزان مینیاتوری شدن فولیکول‌های مو را ارزیابی نماید. این ارزیابی برای تجویز اقدامات درمانی مناسب بسیار مهم است.

برخی از «کلینیک‌ها» در تبلیغات خود، برای تشخیص دقیق دلیل ریزش مو، انجام یک آنالیز موی گران قیمت یا نمونه‌برداری از پوست سر را توصیه می‌کنند. حال آنکه، آنالیز مو تنها برای بررسی امکان وجود سمومی مثل آرسنیک یا سرب به عنوان دلیل ریزش کاربرد دارد؛ از طرف دیگر، ریزش موی ناشی از سم با الگوی مردانه بروز نمی‌کند. بهتر است از چنین کلینیک‌هایی اجتناب کنید و از یک پزشک بخواهید که با معاینات دقیق به شما کمک کند تا ریزش مویتان را درمان کنید.

درمان


 در چند سال گذشته، علم پزشکی گام‌های بلندی در جهت درمان ریزش مو در مردان برداشته است. با ورود بازدارنده‌های 5- آلفا- ردوکتاز مثل پروپشیا به بازار و تکامل ترمیم مو به روش جراحی، طاسی بسیاری از افراد تا حد زیادی قابل کاهش دادن است. برای اولین بار در تاریخ بشر، توقف یا کاهش سرعت ریزش مو و ترمیم موهای از دست رفته از طریق جراحی با نتایج کاملاً طبیعی، امکان‌پذیر شده است. البته، با این حال هم اکثر درمان‌هایی که امروزه برای ریزش مو تبلیغ می‌شوند، درمان واقعی نیستند.

قطعاً شما هم تبلیغات پشت مجلات و آگهی‌های بازرگانی رادیویی و تلویزیونی که درمان‌های معجزه‌آسای ریزش مو را تبلیغ می‌کنند دیده‌ و شنیده‌اید. اما حقیقت این است که اکثر این «درمان‌ها» نه به پیشگیری از ریزش مو و نه به درمان آن هیچ کمکی نمی‌کنند. اگر یک روش درمان و جلوگیری از ریزش مو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید نشده یا توسط انجمن ریزش موی آمریکا توصیه نشده است، به احتمال زیاد با استفاده از آن تنها پول و وقت باارزشتان را هدر خواهید داد. به یا داشته باشید، موفقیت در درمان ریزش مو تا حد زیادی به اقدام زود هنگام بستگی دارد. درمان باید به محض مشاهده اولین نشانه‌های ریزش مو و با استفاده از یک محصول مؤثر انجام شود. طبق مطالعات بالینی انجام شده، دو درمان زیر توانسته‌اند درجات مختلفی از ریزش موی آقایان را با موفقیت درمان کنند.

فیناستراید، پروسکار/پروپشیا

فیناستراید نام عمومی داروهایی با نام‌های تجاری پروسکار و پروپشیا است. شرکت Merck اولین بار فیناستراید را برای درمان بزرگی پروستات (پروسکار) به بازار عرضه کرد. اما در طول آزمایش دارو روی مردان مبتلا به بزرگی پروستات مشاهده شد که این دارو برای ریزش مو مفید بوده و  می‌تواند باعث رشد مو نیز بشود. از آنجا که پیشتر سازمان غذا و داروی آمریکا فیناستراید را برای درمان بزرگی پروستات آقایان تأیید کرده بود، شرکت Merck تصمیم گرفت تا برای تولید فیناستراید به عنوان اولین قرص درمان طاسی الگوی مردانه اقدام کند.

ماینوکسیدیل (لونیتن)

ماینوکسیدیل(لونیتن) اولین داروی ریزش موی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا برای طاسی الگوی مردانه بود. به مدت سال‌ها، از این دارو، به شکل قرص، برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شد. تأثیر مثبت ماینوکسیدیل بر ریزش مو نیز، درست مثل خواص فیناستراید، به شکل عوارض جانبی دارو مشاهده و کشف شد. افرادی که این دارو را مصرف می‌کردند، در جاهایی از بدنشان که انتظار نمی‌رفت مثل گونه‌ها و پشت دست‌ها، مو رشد می‌کرد. حتی در پیشانی برخی از این افراد هم مو رشد کرده بود.

ترمیم مو

ترمیم مو یک گزینه قدیمی است که از آن در ترکیب با روش‌های جدید درمان طاسی استفاده می‌شود.‌ برای برخی افراد این روش‌ها بهترین گزینه هستند، خصوصاً به این دلیل که آن‌ها درمان‌های غیرجراحی طاسی و ریزش مو می‌باشند.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش ترمیم و جایگزینی مو می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

کاشت مو

تکنیک‌هایی مانند پیوند مو، فلاپ پوست سر و سایر روش‌های مشابه، چندین سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرند. از تکنیک‌های جدیدتر نتایج بهتری بدست می‌آید.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش کاشت موی طبیعی می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مورد نظر را مشاهده کنید

مقیاس نوروود

هنگامی که می‌خواهید برای درمان ریزش مویتان اقدام کنید، باید بدانید ریزش مویتان چقدر پیشرفت کرده است، چون گاهی مجبور می‌شوید این اطلاعات را از طریق تلفن یا اینترنت به پزشک یا متخصصی که می‌خواهید از او اطلاعات درمانی دریافت انتقال دهید. همچنین، با داشتن این اطلاعات می‌توانید مطمئن باشید که عارضه‌تان درست تشخیص داده می‌شود.

یادآوری: ریزش موی الگوی مردانه اشکال مختلفی با توجه به علت ریزش مو در مردان دارد؛ نمونه‌های زیر شایع‌ترین موارد آن‌ها هستند.

k