رفع موهای زائد با لیزر

187067

لیزر چیست؟

لیزر نوعی نور است که در طول موجی خاص تقویت شده و بسته به بافت هدف مورد نظر در موارد مختلف طول موج آن فرق می کند.در دستگاههای لیزر موهای زائد این طول موج طوری تنظیم شده که نور ساطع شده توسط رنگدانه موجود در ساقه مو جذب شود.

متقاضیان رفع موهای زائد

بیمارایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد. هرچند كه باپیشرفت هایی كه در زمینه لیزر و روشهای سرد كردن پوست به وجود آمده استبیمارانی كه پوستهای تیره تر دارند را هم می توان به شكل موثری درمان كرد. در مورد موهای بلوند، سفید یا قرمز كاهش دائمی موهای زائد غیرممكن است.

اگرچه رشد این موها را می توان با انجام لیزر گاه تا2- 3 ماه هم به تاخیر انداخت اما معمولا با همان تعداد و ضخامت و رنگ قبل مجددا رشد می كنند،برای کاهش دائمی باید به محض رشد موها دوباره لیزرتکرار کرد که به مرور تکرار لیزر تعداد موها کمتر ونازکتر شوند .

سوالات متداول

برای درمان کامل چند جلسه لیزر و با چه فواصلی انجام میشود؟

معمولا لیزر برای رفع موهای زائد در سه تا شش جلسه انجام می شود که فاصله جلسات در لیزر صورت شش هفته یکبار و در مورد بدن هشت هفته یکبار می باشد.البته معمولا از جلسه سوم به بعد فاصله جلسات طولانی تراز موارد مذکور می شود.

آیا انجام لیزر درمانی دردناک است؟

درمواردی که لیزر بادستگاهی انجام شود که همزمان با لیزر سیستم خنک کننده موضع راخنک کند میزان درد به طور چشمگیری کاهش می یابد.دستگاه لیزر الکساندرایت ساینوشوراین سیستم رادارا می باشد.ضمنا درمواردی که بیمار نسبت به درد خیلی حساس است می تواند از کرم بی حس کننده استفاده کند.

آیا رفع موهای زائد با لیزر لک یا زخم ایجاد می کند؟

خیردر صورتی که لیزر با دستگاه الکساندرایت یادایود و به صورت صحیح انجام شود باعث ایجاد زخم یا تیرگی نمی شود.

آیا در بیمارانی که علت رویش موی زائد آنها اختلالات هورمونی است لیزر موثراست؟

بله در حال حاضر در تمام کسانی که بامشکل موی زائد روبرو هستند درمان اصلی لیزر با دستگاه الکساندرایت و یا دایود میباشد.درافرادی که اختلال هورمونی دارند معمولا به صورت متناوب از لیزر و داروهای هورمونی استفاده میشود چون دارو به تنهائی باعث ازبین رفتن موها نمیشود بلکه فقط تازمان مصرف حجم وضخامت موها کاهش می یابد وباید در کنارآن حتما از لیزر استفاده شود.

آیا در آقایان هم رفع موهای زائد با لیزر موثر است ؟

بله در آقایان هم لیزر درملنی به خوبی موثر است.

آیا لیزر فقط در زمینه زیبایی به کارمی رود یا جنبه درمانی هم دارد ؟

کاربرد درمانی لیزر در مواردی است که بیمار به دنبال اصلاح دچار فولیکولیت یا به اصطلاح عامیانه جوش در محل می شود. این حالت مخصوصا در ناحیه گردن آقایان و ساق پای خانمها شایع و دراکثر موارد به درمانهای موضعی مقاوم است .در چنین مواردی تنها درمان موثر لیزر موی زائد می باشد.

مراقبت های قبل از لیزر درمانی

ابتدا در مورد انجام لیزرهای قبلی، دفعات آنها و نتایج آنها صحبت می شود:

وجوداختلالات هورمونی و علائمی كه به نفع آنها وجود دارد (مثل نامنظمی سیكل قاعدگی،  ریزش موی سر، جوشهای مكرر صورت و سابقه نازایی): از آنجا كه اختلالات هورمونی در بسیاری از بیماران پرمو دیده می شود حتما بیمار باید از این جهت بررسی شود و گرنه درمان با لیزر تاثیر نداشته و به درازا  خواهد كشید. مراکز درمانی با خرید دستگاه لیزر پوست متنوع لیزر موهای زائد را به‌صورت سفارشی، بسته به محل لیزر موهای زائد و جنس و ظاهر موهای آن ناحیه، انتخاب می‌کنند که با پوست و موی آن ناحیه سازگار باشد و بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید

مراقبت های بعد از لیزر درمانی

۱- پرهیز از تمرینات بدنی طی ۲۴ساعت اول. زیرا تمرین باعث افزایش تحریک ناشی از لیزر می گردد.

۲- پرهیز از تماس با نور خورشید تا چند هفته پس از لیزر ( حداقل ۵/۱ماه)

۳- استفاده از ضد آفتاب های مناسب حداقل با SPF  ۱۵بعد از لیزر  درمانی و اجتناب از برنزه شدن پوست.

۴-  اجتناب از چرب کردن، بند انداختن یا استفاده از موچین در منطقه تحت درمان  تا ۳هفته بعد از لیزر.

۵- پرهیز از دستکاری پوست نواحی تحت درمان

۶- خودداری از مالیدن یا سائیدن پوست نواحی تحت درمان

۷- استفاده از یک مرطوب کننده و نرم کننده ملایم روی محل لیزر برای رفع موهای زائد ( توسط پزشک معالج در صورت صلاحدید تجویز می شود).

۸- استفاده از داروهای موضوعی محرک زا مثل بنزوئیل پراکسید و ترتینوئین باید به مدت ۲روز بعد از لیزر درمانی مو اجتناب شود.

۹- درمان نگهدارنده رفع موهای زائد با لیزر برای نواحی صورت هر ۶تا ۸ماه توصیه می شود .