رفع سیاهی دور چشم

1363839641

عارضه‎ای است که علت‎های مختلفی دارد که در اکثر موارد زمینه ژنتیکی دارد.تیرگی‎های چشم و پوست در افرادی که در تماس مستقیم با نور خورشید هستند بیشتر نمایان است.گودی دورچشم می‎تواند نشانه‎ای از سایر بیماری‎ها نظیر کم‎کاری تیروئید، کم‎خونی، کم‎خوابی، خستگی مفرط باشد.

رسوب برخی فلزات سنگین نظیر آهن و سرب می‎تواند سیاهی دور چشم را افزایش دهد و البته این مهم نادر است.

داروهای موضعی حاوی ویتامین K می‎تواند تیرگی را کم کند، انجام برخی از لیزرها می‎تواند سیاهی دور چشم را روشن‎تر کند اما این مهم مسئله مقطعی است.

درمان سیاهی دور چشم

اولین و بهترین راه، حل مشکلات یاد شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشکل چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد. استفاده از ماسک‌های شبانه علاوه بر فراهم‌آوردن محیطی مغذی و مرطوب برای پوست صورت، باعث ایجاد آرامش مضاعف برای شما می‌شود. این امکان را برای پوست شما مهیا می‌کند که پس از یک روز خسته‌کننده کاری پوست خود را در بهشت میوه‌ها با گل و بلبل تنها بگذارید. زمانی این تاثیرات دوچندان می‌شود که در ماسک‌ خود از مواد آنتی‌اکسیدان یا ضد پیری نیز کمک گرفته شود.

روش های خانگی

1. مصرف پوست خیار وگذاشتن آن به روی پوست بصورت روزانه

2. آب چایی را پف وتیرگی زیر چشم را كاهش می دهد. پنبه رابه چای آغشته كنید وبمدت 20 دقیقه به پوست پلك كمپرس كنید .

3. مصرف آب سیب زمینی به صورتی كه آن را به پوست زیر چشم بمالید .پنبه را به سیب زمینی آغشته كنید وبمدت 20 دقیقه روی پوست زیر چشم بگذارید .

4. مصرف حداقل 2لیتر آب در طول روز

5. مصرف سبزیجات و قرص آهن در صورت وجود فقر آهن

6. خواب كافی 8-7ساعت خواب در شب

7. شستشو با آب خنک صبح که از خواب بیدار می‌شوید صورتتان را با آب خنک بشویید. این باعث می‌شود رگ‌های خونی زیر چشمان شما به یک باره بر اثر سردی آب منقبض و پس از چند دقیقه به صورت واکنشی متورم شود. افزایش خون‌رسانی درمان اصلی سیاهی دور چشم است.

ماسک سیاهی دور چشم

از ماسکهای زیر می توانید برای تیرگی دور چشم استفاده کنید:

• شبها یک قطعه پارچه تمیز نمناک سرد روی چشم بگذارید

• شبها قطعات خیار بریده شده روی چشم بگذاید

• گذاشتن چای کیسه ای سرد روی چشم بعلت دارا بودن تانن مفید است

• ماسک عسل مفید است

روشهای پزشکی

1) استفاده از کرمهای ضد تیرگی دور چشم که اغلب حاوی ویتامین k یا رتینول بعنوان یک لایه بردار ضعیف می باشند

2) مزوتراپی برای درمان پف و سیاهی دور چشم که با داروهای ویتامین K،ویتامینC ،رتینول و باز کننده های عروقی مانند آرتی شوک و اسیدهای میوه مثل اسید گلیکولیک صورت می گیرد و پس از چند نوبت می تواند تیرگی زیر چشم را کاهش دهد.

3) جدیدترین روش رفع سیاهی دور چشم prp است که  تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به دور چشم می باشد.این تزریق طی چند جلسه به فواصل معمولاًسه ماهه صورت می گیرد و در کاهش تیرگی و چروک و پف دور چشم جواب دهی خوبی داشته است.