رفع خط اخم و خنده

shutterstock_1796860075

شایع ترین چین و چروک ها عموما بر روی صورت در دهه ی سوم زندگی فرد ایجاد می شود و اغلب باعث پیر، خسته، عصبانی ، نگران و مضطرب به نظر رسیدن فرد می شود.علت ایجاد خط اخم و خط خنده کشیدن یا انقباض عضلات ابراز حالت های چهره است.

دو نوع چین و چروک وجود دارد: ثابت و پویا. چین و چروک های ثابت حتی وقتی صورت در استراحت کامل است، نمایان هستند. این چین و چروک ها با کاهش کلاژن در لایه های عمیق تر پوست بوجود می آید. بهترین روش برای از بین بردن خط خنده و رفع چین و چروک های ثابت، ترمیم حجم این ناحیه با استفاده از مواد پر کننده پزشکی مانند تزریق ژل یا استفاده از چربی خود فرد (تزریق چربی) است. چین و چروک های پویا وقتی قابل مشاهده هستند که صورت در حال استراحت نباشد. به این چین و چروک ها خط اخم و خنده و چین و چروک پنجه کلاغی دور چشم گفته می شود. در صورتی که اقدامی برای برطرف کردن این چین و چروک ها صورت نگیرد به چین و چروک های ثابت تبدیل می شوند. برای درمان چین و چروک های پویا استفاده از تزریق بوتاکس بهترین راهکار است.

تزریق ژل و بوتاکس

ژل ها برای پرکردن برخی فرورفتگی ها و شیارها مانند چین و چروک پیشانی، گونه یا خط اخم و خنده یا به منظور حجم دادن به نقاطی مثل لب ها استفاده می شوند. ژل ها انواع مختلفی دارند که پایداری و دوام آنها متفاوت است. معروف ترین و شایع ترین آنها کلاژن و اسیدهیالورونیک است که حدود یک سال باقی می ماند و میتوان برای تزریق ژل گونه استفاده گردد، همچنین می توان از چربی خود بیمار هم استفاده کرد.

بوتاکس ماده ای است که باعث از کارافتادگی ماهیچه های زیرپوست می شود. انقباض این ماهیچه ها به همراه شل شدن و کش آمدن پوست باعث ایجاد چین و چروک می شود که این ماده با شل کردن ماهیچه ها آنها را از بین می برد. از بوتاکس می توان برای از بین بردن خط اخم و رفع آن و همچنین رفع خط خنده و همچنین چین های ظریف اطراف چشم استفاده کرد. چنانچه با دقت و به اندازه لازم تزریق شود، عوارضی نداشته و اثر آن بین ۳ تا ۶ ماه باقی می ماند.

برخی لیزرها برای تقویت کلاژن های زیر پوست و برخی برای از بین بردن رگ های خونی سطحی و بعضی هم برای هم سطح کردن نقاط فرو رفته و برجسته به کار گرفته می شود مثلا از لیزر می توان در برداشتن موهای زائد که با بالارفتن سن افزایش می یابد استفاده کرد

● رفع چروک های عمیق

لیفتینگ

اگر چروک های روی پوست خیلی عمیق باشند، می توان از روش های لیفتینگ استفاده کرد. در قسمت های مختلف صورت به روش های متنوعی عمل لیفتینگ انجام می شود. در ناحیه پیشانی از روش های کلاسیک مانند برداشتن پوست اضافی یا از روش های جدیدتر اندوسکوپیک استفاده می شود که در هر دوی این روش ها پوست پیشانی به بالا کشیده می شود که علاوه بر برطرف کردن چین و چروک باعث رفع خط اخم و خنده و بالارفتن ابرو می شود.

در قسمت های میانی صورت نیز می توان از روش اندوسکوپیک استفاده کرد. ولی معمولا برای کشیدن پوست قسمت های پایین صورت و گردن از روش های کلاسیک، یعنی دادن برش در اطراف گوش، آزادسازی پوست و برداشتن پوست های اضافی استفاده می شود. اثرات این جراحی ها می تواند برای سال های طولانی تری باقی بماند(بیش از ۵ سال) و مدتش زیاد است .

● رفع چروک های سطحی

سابیدن پوست: در حقیقت یک نوع جراحی سطحی پوست است که در آن لایه های خارجی و بیرونی پوست تراشیده می شود. با تراشیدن این لایه ها که عمدتا ازسلول های مرده تشکیل شده اند ، فرو رفتگی ها و برجستگی های پوست از بین رفته و پوست صاف تر و شفاف تر به نظر میرسد. این کار می تواند توسط وسایل مکانیکی مانند دریل های مخصوص یا لیزر انجام گیرد. این عمل با بی حسی موضعی انجام شده و پس از آن پوست قرمز و ملتهب به نظر می رسد و چند ماه طول می کشد تا به حالت طبیعی برگردد.

آیا خط اخم می‌تواند ارثی باشد؟

چین و چروک‌ها مخصوصا خط اخم و خنده ژنتیکی نیست و به شخصیت فرد و حرکت بیش از حد عضلات ارتباط دارد. یک مساله عمل و عکس‌العمل است که مختص به خود فرد است.

ورزش صورت تاثیری بر خط اخم ندارد؟

ورزش صورت از بروز خط اخم و خنده پیشگیری نمی‌کند و راه درمان آن هم نیست زیرا چروک های صورت به دنبال انقباض‌های مکرر عضلات صورت بروز می‌کند. اگر فردی بگوید به دنبال ورزش صورت و ماساژ نه ‌تنها چین و چروک ها او برطرف نشده بلکه بدتر هم شده است، راست می‌گوید زیرا ورزش، عضلات را قوی‌تر می‌کند و احتمال اینکه چین و چروک‌ها عمیق‌تر شوند، وجود دارد. برای پیشگیری یا رفع خط اخم و خنده باید از حرکت‌های بی‌دلیل عضلات در صورت پرهیز کرد و تنها راه آن تزریق بوتاکس و کم‌تحرک کردن عضله‌هاست.

ماسک برای رفع چین و چروک

می توانید از موز به عنوان یک ماسک برای خلاص شدن از شر خطوط خنده استفاده کنید . با موز می توانید عسل مخلوط کنید و وروی خطوط چهره برا ی مدتی بگذارید . استفاده از این مخلوط را سه بار در هفته انجام دهید که یک راه موثر برای خلاص شدن از شر خطوط خنده است.

بلغور جو طبیعی و یک منبع طبیعی کارآمد برای از بین بردن خطوط صورت است . همچنین به عنوان یک اسکراب خوب است. یک خمیر بلغور جو با آب ، شیر یا ماست درست کنید و کمی برروی صورت نگه دارید

یکی دیگر از راه های طبیعی خلاص شدن از چین و چروک و چین و چروک در چهره استفاده از پاپایا در صورت است. شما می توانید پاپایا را مانند یک ماسک به صورت بزنید. از آنجا که آن طبیعی است می توانید بیش از یک بار درروز استفاده کنید در مدت زمان طولانی نتیجه بسیار عالی میدهد

برای خط خنده آلوئه ورا ، خطوط را بطور موثر کاهش میدهد . بهترین راه این است که از گیاه تازه آلوئورا استفاده کنید