درمان جای جوش

acne-bu-laser_Haftegy.ir_

درمان اسکار نسبی است و رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی به عمق فرورفتگی پوست، میزان بازسازی پوست و انتخاب روش درمانی مناسب بستگی دارد.

دیدن صورتی پر از آثار ناشی از جای جوش، یکی از اتفاقات بسیار آزاردهنده برای آقایان و بخصوص خانم‌های جوان محسوب می‌شود.

داشتن چنین پوستی، تاثیر زیادی در کاهش اعتماد به نفس هر جوانی خواهد داشت. این اثرات روانی منفی به حدی آزاردهنده است که بسیاری افراد حاضرند برای درمان جای جوش‌ها به خصوص در ناحیه صورت، تن به روش‌های سخت و پرهزینه بدهند تا شاید رویای داشتن پوستی صاف و زیبا را به واقعیت تبدیل کنند.

جای جوش اگر به معنای ایجاد فرورفتگی در پوست باشد، به هیچ وجه و در هیچ شرایطی صددرصد درمان نمی‌شود، بلکه تنها می‌توان با بهره‌گیری از یکی از روش‌های نوین درمانی، شدت و آثار منفی آن را کاهش داد.

جوش‌هایی که آثارشان محو نمی‌شود

معمولا جوش‌های بزرگ و چرکی آثاری از خود به جای می‌گذارد. البته باقی ماندن جای جوش به چند عامل بستگی دارد که یکی زمینه‌ی ژنتیکی پوست برای ترمیم و بازسازی است که در برخی افراد، این زمینه بسیار ضعیف است.

دستکاری زیاد و فشار دادن جوش‌های چرکی به باقی ماندن جای آنها روی پوست منجر می‌شود، پس توصیه می‌شود در هر شرایطی از دستکاری جوش‌ها پرهیز شود .

جای جوشی که محو می‌شود

متخصصان پوست معتقدند پیشگیری از ایجاد جای جوش بسیار ساده‌‌تر از درمان آن است، به همین دلیل در اکثر موارد، این متخصصان بر درمان طبی زودرس و طولانی جوش‌ها یعنی تا محو شدن کامل آنها تاکید می‌کنند.

اگر اسکار به شکل لکه‌های قرمز روی پوست دیده شود، نیاز به درمان نداشته و پس از مدتی به خودی خود محو می شود، اما اگر جای آکنه به شکل لکه‌های قهوه‌ای باشد، با لیزر قابل درمان است.

از سوی دیگر لکه‌های تیره و قهوه‌ای رنگ با لایه‌برداری یا پیلینگ‌های پوستی نیز قابل رفع اند.

روش های درمان جای جوش

درمان میکرودرم نیز نوعی از روش‌های لایه‌برداری محسوب می‌شود که در آن از روش‌های فیزیکی برای از بین بردن جای جوش استفاده می‌شود، اما رفع آثار به جا مانده از جوش‌های عمیق بسته به قابلیت بازسازی پوست و روش درمانی انتخابی، قابلیت درمان نسبی دارد .

1- میكرودرم ابریژن

میكرودرم ابریژن دستگاهی است كه كریستالهای اكسید آلومینیوم یا روی را توسط یك سری كوچك بنام (cap) كه مخصوص خود بیمار است وروی پوست حركت میكند با فشار وسرعت زیاد اسپری میكند و همزمان پوسته های لایه برداری شده و اضافات پودر را از روی پوست مكش میكند.عمل اسپری كردن ومكش توسط دو پمپ جداگانه در دستگاه صورت میگیرد كه توسط دو لوله جداگانه به طور همزمانبه قسمت سری دسگاه متصل هستند .

موارد كاربرد

1. شاداب و سر حال شدن پوست صورت

2. جوان سازی پوست صورت وبر طرف سازی چروك های سطحی

3. درمان اسكارها (گود رفتگی)جای جوش و جوشهای سرسیاه

4. در پوست های چرب چربی صورت را كنترل میكند ودر پوستهای خشك موجب تحریك فعالیت غددمیشود وبه نرمتر شدن و لطافت پوستكمك میكند

5. در پوست های قرمز و حساس حساسیت پوست را كمتر میكند

6. موجب نفوذ عمیق تر وتاثیر بهتر داروها شده واثر داروها را تا 10برابر افزایش میدهد

7. موجب بسته شدن منافذ باز صورت میشود

موارد منع مصرف

میكرودرم برای تمام افراد مناسب است تنها در كسانیكه طی 12 ماه اخیر اكوتان مصرف كرده اندیا بیماری پسوریازیس دارند مناسب نیست.

آیا میكرودرم برای همه افراد یكسان انجام میشود.

میكرودرم در انواع سطحی. نیمه عمقی وعمیق انجام میشود.

شدت انجام طی جلسات متوالی بنا به تشخیص پزشك و مشكل بیمار متفاوت میباشد

2-IPL

Iplلیزر نیست ولی اصطلاحا به آن لیزر گفته می شود، کلاژن سازی پوست تحریک میشود و اسکارها سطحی تر می شوند و با تکرار آن پوست صاف می شود . ضمن اینکه ، کمک به بستن منافذ ، قرمزی جای جوش را نیزو کاهش می دهد.این روش نیز عارضه خاصی ایجاد نمی کند وفرد بلافاصله به کار روزمره خود ادامه  می دهد.IPL بهترین روش درمانى براى آثار باقی مانده از جوشهایى كه هنوز رنگ قرمز و تو رفتگى مختصر نیز دارند محسوب میشود.( بدون نیاز به پانسمان ).این روش همچنین میتواند جوشهای فعال و التهابی را نیز بهبود بخشد و سبب میشود طول مدت درمان کوتاه گردد تا حدی که بیمار را از مصرف همزمان آنتی بیوتیک بی نیاز نماید.

3- لیرزCO2

جهت انجام این نوع لیزر بهتر است جوش فعال قبلا درمان شده باشد و فرد تقریبا هیچ جوش فعال و التهابی روی صورت نداشته باشد. دراین روش لیزر جوش بیحسی موضعی نیاز است. این نوع از لیزر به مهارت و تجربه زیاد پزشک نیاز دارد. بیمار پانسمان میشود که تا 10 روز ادامه دارد و پس از آن پوست صاف تر و صورتی رنگی ایجاد می شود که این قرمزی پوست می تواند از 1 تا چند ماه ( 3-2 ) دامه یابد و پس از آن کاملا از بین می رود و پوست یکدست و هم رنگ می شود که حتما باید دراین روش پس از بهبودی زخم ها از ضد آفتاب استفاده شود تا محل زخم و لیزر شده تیره نشود. این روش در دستان ماهر  طی یک جلسه حدود%60تا80% بهبودی (صاف شدن فرورفتگی) دارد، كه البته باز در فرورفتگیهاى سطحى و متوسط نتایج خیلى بهتر است و در اسكارهاى عمیق درصد بهبودى كمتر است .

- نکته مهم در لیزر پوست این است که بهبود ، اسکارها بستگی به عمق آنها دارد.

اسکارهای سطحی تقریبا کاملا صاف میشوند ولی اسکارهای عمیق تر فقط 60% بهبودی دارند ولی فرد می تواند پس از 6 ماه لیزر را مجدد انجام دهد. یا اینکه از روش های میکرودرم ابرژن وjplو لیزر فرکشنال جهت بهبودی بیشتر استفاده نمایند.

ازعوارض دیگر لیزر co2به جز قرمزی میتواند pipباشد که آن تیره شدن محل لیزر شده است که بیشتردرافراد، خیلی تیره و یا کسانی که زیاد درمعرض آفتاب قرار می گیرند رخ میدهد. که درصورت بروز این مشکل می توان با میکرودرم ابرژن و دارو آنرا از بین برد. پس از به بازار آمدن لیزرهای فرکشنال co2  استفاده از لیزر co2  بسیار کاهش یافته است.

لیزر فرکشنال:CO2

جدیداً دستگاه لیزر فرکشنال  CO2بدلیل اینکه شرایط نسبتا دشوار لیزر CO2قبلی را ندارد و فرد لیزر شده میتواند بعد از لیزر به کارهای روزمره خود ادامه دهد از محبوبیت خاصی بهره مند شده است.در این روش بدون نیاز به تزریق ماده بی حسی منطقه مورد نظر لیزر می شود و لی پوست دچار زخم یا ترشح نمیشود و  در نتیجه نیاز به پانسمان ندارد .قرمزی مختصری به مدت 5 تا 6 روزایجاد می شود که پس از آن هیچ گونه آثاری از لیزر باقی نمی ماند.این لیزر عوارض احتمالی لیزرCO2را  نداردو pipایجاد نمیکند. این روش درمان جای جوش نیاز به تکرار ماهیانه دارد و بسته به عمق اسکار (فرورفتگی) بین 3 تا 6 جلسه نیاز است.جهت کسب نتایج بهتر افرادی که اسکارهای سطحی دارند کاندیدای مناسب تری برای این لیزر هستند و.افراد با اسکارهای عمیق بهتر است از لیزر CO2معمولی ویا روشهای ترکیبی استفاده کنند.

ساب سیژن

در این روش درمان جای جوش پس از بیحس كردن ، چسبندگى پوست به بافت های زیرین توسط سوزن مخصوصی جدا می گردد چون پوست از لایه زیریت خود جدا میشود ،سطح آن آزاد شده ودر نتیجه ظاهرا عمق اسکارهای عمیق کمتر می شود . زخم و التهاب زیر اسکارها خود محرک کلاژن سازی است وبا ساخت کلاژن بیشتر عمق اسکارها پرشده وصاف تر می شود . در صورت نیاز این روش را می توان دوباره تکرار کرد . این روش را میتوان با پى آر پى تركیب كرد و میزان كلاژن سازى را افزایش داد،. همچنین این روش را توام با لیزر فركشنال نیز انجام مى دهند و نتایج بهتر بدست مى آورند. .

تزریق چربی

در بعضی اسکارهای عمقی که تورفتگی زیاد است مىتوان با استفاده از چربی که از خود فرد گرفته می شود ودر درون اسکار ها تزریق می گردد ظاهر اسکار را پروصاف تر نمود .همچنین پزشك مى تواند روى ناحیه اسكارها را نیز لیزر كند و یا در صورت امكان پى آر پى با غلظت مناسب پلاكت حدا اقل سه برابر نرمال در ناحیه أسكار تزریق كند و نتائج خوبى در یك جلسه بدست آورد.میكرودرم ابریژن چگونه عمل میكند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ دارای جایگاه ویژه‌ای در درمان جای جوش‌های هایپرتروفیک و نیز جای زخم‌های ناشی از سوختگی می‌باشد.روش میکرونیدلینگ باعث افزایش ضخامت لایه زاینده پوست (درمیس) و نیز لایه سطحی پوست (اپیدرم) می‌شود. این خاصیت ميکرونيدلينگ به نوبه خود منجر به بهبود ساختار پوست و کاهش خطوط و چروک‌های موجود در آن می‌شود.