درمان جای جوش با لیزر

acne-bu-laser_Haftegy.ir_

یكی از مشكلاتی كه در سنین بحران‌ ساز، یعنی در سنین ازدواج، مورد توجه جدی قرار می‌گیرد؛ ظاهر ناخوشایند آثار جای جوش در صورت است كه عمدتا توسط جوش‌های چركی و عمیق صورت و یا در اثر عواملی مانند آبله مرغان و جراحات پوستی ناشی از ضربه و تصادفات یا بیماری‌های دیگر به‌ وجود می‌آید. اگر چه جوشگاه‌های پوستی از نظر دیگران می‌تواند خیلی خفیف و نامشخص باشد ولی با این حال، برای خود بیمار بسیار قابل توجه است که آیامی‌شود از آنها پیشگیری کرد؟

پیشگیری از ایجاد اسكار (جوشگاه) بسیار ساده‌ تر از درمان جای جوش است؛ لذا در اكثر موارد، تاكید بر درمان طبی زودرس و طولانی تا پایان بیماری است. در جوش غرور جوانی، اسكارها می ‌توانند از سوراخ ‌های كوچك كه ممكن است با سوراخ‌ های گشاد غدد چربی پوست اشتباه شوند تا ضایعات آبله ‌ای شكل بزرگ و عمیق وجود داشته باشند. این جوشگاه‌ ها می ‌توانند صورت، پشت، سینه و حتی بازوها را گرفتار کرده و فرو رفته یا برآمده باشند.

انواع جای جوش

1- لکه های قرمز جای جوش : اول باید جوشهای صورت به طوراساسی درمان شوند. لکه های قرمز تا حداکثر شش ماه بدنبال بهبودی جوشها خود به خود برطرف میشوند.اگر در برخی موارد مقاوم بودند و خود به خود برطرف نشدند ، با لیزر PDL برای درمان جای جوش استفاده کرد.باید توجه کرد که دیگر جوش جدید ایجاد نمیشود.وکامل ریشه کن شده است.

2- لکه های تیره : اول باید جوشهای صورت اساسی درمان شود.از کنده کاری و دستکاری جوشها بطورجدی پرهیز شود.کرمهای لایه بردار راه اول درمان هستند.همچنین این کرمها برای جلوگیری از برگشت جوش مؤثرند.راه دوم در صورت عدم پاسخ به روش اول پلینگ و یا میکرودرم ابریشن است.باید مطمئن شویم جوش جدید ایجاد نمیشود.

3- فرورفتگی درسطح پوست : فقط دربرخی از افراد مبتلا به جوش فرورفتگی ایجاد میشود.زیرا این افراد بطورژنتیکی مستعد این عارضه هستند.راه اول درمان مصرف اکوتان است.اکوتان جوشها را ریشه کن و لذا از بجود آمدن فرورفتگیهای جدید پیشگیری میکند.همچنین خود آکوتان در بهبودی فرورفتگی ها کمی مؤثر است.یکسال پس از مصرف اخرین اکوتان اگر همچنان جاهای فرورفته باقی مانده بود،بهترین درمان لیزر فراکشنال CO2 است.

البته فررفتگیهای ناشی از جوش انواع مختلف دارند.برخی مثل دهانه چاه دیوارههای عمودی وتیز دارند که دراین موارد لیزر بهترین روش است.برخی مثل دره دیوارههای شیب دار دارند که دراین موارد بهترین راه ابتدا عمل بازسازی ساب سیژن و سپس لیزر است.باوجود لیزر فراکشنال CO2، درم ابریشن و پانچ منسوخ شده است.

4- برجستگی درسطح پوست :  این عارضه کمتر ازموارد دیگر شایع است . اگر برجستگی به شکل گوشت اضافه یا کلوئید در ناحیه بالای کمر وپشت وسینه ها ایجاد شود،بهترین راه تزریق آمپول کورتون همراه لیزر PDL است ( باید جلسات مکررانجام شود ) . اما اگر به شکل برجستگی های ریز روی چانه و یا بینی ایجاد شوند،بهترین راه دستگاه لیزر CO2 معمولی است.

از لیزر همچنین برای درمان آفتاب سوختگی نیز می توان استفاده نمود .

روش های پیشگیری

۱. مقدار زیادی آب بنوشید

من معمولا خیلی آب نمی نوشم، بنابراین این کار برایم خیلی دشوار است. نوشیدن آب به اندازه کافی اهمیت زیادی دارد چرا که آب به عنوان یک پاک کننده برای بدنتان عمل میکند. آکنه از داخل شروع میشود و به سطح پوست شما راه پیدا می کند. پس چه کاری بهتر از تمیز کردن بدنمان از داخل؟ نوشیدن آب یکی از راه های بسیار خوب برای متوقف کردن جوش هاست.

۲. مدام به صورتتان دست نزنید

این کار خیلی بدیهی است که پشت میز کارتان نشسته ودستتان را زیر چانه تان بزنید. آن چیزی که ممکن است متوجهش نشوید این است که هنگام این کار، باکتری هایی از دستان شما به صورتتان منتقل میشوند. این چنین می‌شود که منافذ پوستتان بسته شده و آن جوش های نه چندان دوست داشتنی روی پوستتان ظاهر میشوند.همچنین جوش هایتان را نخارانید و فشار ندهید، هرچند که وسوسه انگیز است. این کار فقط آن‌ها را حساس کرده و اگر پتانسیلش را داشته باشد زخم هم میشوند. چه راه ساده و موثری برای جلوگیری از جوش! فقط دستانتان را از صورت زیبای خود دور نگاه دارید.

۳. صورت خود را هر روز بشویید

جوش داشته باشید یا نه، به هرحال باید هرروز صورتتان را با یک پاک کننده ی صورت بشویید. هیچ‌ کس سلول های مرده یا چرب باقی‌ مانده از روز قبل را روی صورتش دوست ندارد. قبل از اینکه شب به رختخواب بروید، صورت خود را با مقداری آب گرم و پاک کننده ی صورت بشویید. وقتی صبح از خواب بر خیزید احساس طراوت و تازگی می کنید.

۴. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

زمانی که من جوش های خیلی بدی داشتم، این موضوع برایم افسانه و محال بود. اما به محض اینکه از تنقلات دل کندم و میوه و سبزیجات بیشتری خوردم جوش هایم دیگر به اندازه قبل پدیدارنمی شدند. سعی کنید دست از سر آن آبنبات ها بردارید وبجای آن هویج بخورید. این کار میتواند باعث شود تا جوش هایی که در حال ظاهر شدن هستند برنامه شان خنثی شود. به همین ترتیب به جای نوشابه هم آب بخورید. این پرهیزها راه های خیلی خوبی برای متوقف کردن جوش ها هستند.

درمان خانگی

ماسک دارچین و عسل

دارچین خاصیت ضد میکروبی دارد بنابراین از رشد بیشتر باکتری جلوگیری می کند و به گزارش پرشین وی عسل نیز خاصیت آنتی بیوتیک دارد. شما برای تهیه این ماسک نیاز به دو قاشق غذاخوری عسل و ۱ قاشق چایخوری دارچین و تعدادی دستمال کاغذی دارید. این ماسک را روی صورت و یا روی جوش ها قرار داده و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه باقی بگذارید. سپس کامل آبکشی و صورت خود را خشک کنید. این مخلوط چسبناک است، بنابراین بهتر است مقداری دستمال کاغذی در کنارخود داشته باشید.

پاپایا (عنبه هندی) برای پوست مستعد جوش

عنبه هندی از جمله میوه هایی است که خواص زیبایی زیادی دارد و یکی از آنها خاصیت ضد آکنه است چرا که سلول های مرده پوست و مایعات افزوده روی سطح پوست را از بین می برد و آن را نرم می کند. پاپایا همچنین حاوی آنزیمی است که التهاب را کاهش می دهد. برای این ماسک نیاز به یک عدد پاپایا تازه است. آن را باید به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه روی پوست نگاه داشت و سپس با آب گرم آبکشی کنید. اگر بعد از پاک کردن آن، پوست مستعد خشکی شد، از یک مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.

  خمیر از پوست پرتغال

  با وجود ویتامین ث، اسید سیتریک و خاصیت قابض پرتغال ، ماسک پوست پرتغال می تواند عوامل باکتری زا ، چربی اضافه پوست یا سلول های مرده که منافذ پوست را می بندد را بهبود دهد. شما برای تهیه این خمیر به خلال پوست های تمیز دو عدد پرتغال و همچنین آب تازه نیاز دارید. آنها را مخلوط کنید و وقتی به غلظت خوبی رسید آن را روی نقاط جوش دار به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قرار دهید. به صورت ایده آل ماسک باید سفت باشد ولی اگر نبود نیز خاصیت خود را از دست نمی دهد. سپس با آب کاملا شسته و خشک کنید و در آخر از مرطوب کننده استفاده کنید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای شبیه روغنی که پوست به طور طبیعی تولید می کند نیست، بلکه در عوض خاصیت حلال کننده دارد و منافذ بسته را باز می کند. خاصیت آنتی باکتریال آن باکتری هایی که موجب بروز آکنه شده را از بین خواهد برد. شما نیاز به روغن درخت چای، آب تمیز و گوش پاک کن دارید. صورت خود را تمیز شسته و خشک کنید. روغن درخت چای را به نسبت۱ (روغن چای) به ۹ (آب ) با آب مخلوط کنید. سپس گوش پاک کن را به آن آغشته کنید و به مناطق جوش دار بزنید. هرگز نباید آن را بدون مخلوط کردن با آب به صورت بزنید. در صورت تمایل می توانید سپس از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

  گذاشتن سیب زمینی روی جوش

 سیب زمینی با وجود خواصی مانند پتاسیم، سولفور، فسفور وکلوراید بسیار مناسب برای درمان جای جوش است. همچنین دارای آنتی اکسیدان است برای تغذیه پوست و رشد سلوله های تازه موثر است. شما به ۱ عدد سیب زمینی نیاز دارید. صورت خود را شسته و خشک کنید. کمی آن را مرطوب نگه دارید. یک سیب زمینی خام را رنده کنید و آن را روی صورت زده وبه صورت حرکات دورانی ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت ۱۵ الی ۳۰ دقیقه روی پوست خشک شود و سپس با آب ولرم خوب بشویید.

هزینه

هزینه درمان جای اسکار  به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شدت و عمق جای آکنه یا جوش، تعداد جلسات درمانی و وسعت ناحیه تحت درمان.درمان جای جوش با استفاده از لیزر و لایه برداری علاوه بر اینکه عوارض کمی دارد، نیاز به استراحت پس از جلسات درمانی نمی باشد و روش درمان جای جوش سریعی محسوب می شود. این روش ها برای جای جوش در دیگر نقاط بدن نیز با صلاحدید متخصص پوست قابل استفاده می شود. توجه داشته باشید در انتخاب روش رفع جای جوش به عواملی از جمله عوارض روش و نتایج درمانی باید توجه ویژه ای شود.