جراحی بینی گوشتی

چند نوع عمل زیبایی بینی وجود دارد؟
عمل جراحی زیبایی بینی رینوپلاستی نام دارد، اگر تیغه وسط بینی شما (سپتوم) در خط میانی نباشد جهت اصلاح این مشکل عمل سپتوپلاستی انجام می شود، این دو عمل معمولاً همراه با هم توسط جراح زیبایی به دو روش باز و بسته انجام می شود(سپتورینوپلاستی).
روش باز با برش تیغه میانی بینی انجام می شود و پوست بینی به طور کامل بالا کشیده می شود و این از دقت بیشتری برخوردار است و در اصلاحات نوک بینی و تیغه میانی بینی روش ارجح است، در روش بسته دیگر این برش وجود ندارد و عمل بدون دید کامل انجام می شود در حال حاضر 95% درصد اعمال زیبایی بینی با روش باز انجام می شود زیرا نتیجه دقیقی تر است و محل برش هم بعد از مدتی دیده نخواهد شد.

بینی گوشتی
آنچه بین مردم به عنوان بینی گوشتی مصطلح است بینیی است که برجستگی (قوز)استخوانی یا غضروفی قابل ملاحظه ای ندارد.ولی در واقع به جز مورد فوق این تیپ بینی، ترکیبی از عناصر زیر است:

۱) پوست بینی ضخیم و چرب است.
۲)اشکال ظاهری بینی عمدتا در سر بینی متمرکز است.
۳)غضروفهای سر بینی بسیار ضعیف هستند هر چند که می توانند عرض زیادی داشته باشند.
۴)زاویه قرارگیری غضروفهای سر بینی نسبت به هم ممکن است از ۳۰ درجه بیشتر باشد یا به جای وضعیت افقی در حالت عمودی نسبت به لبه پره بینی قرار گیرند(ایجاد فرمی مشابه پرانتز در نمای روبرو).

۵)پهنای سر بینی از ۸ـ۱۰ میلی متر بیشتر است به شکلی که برجسته ترین منطقه به جای سر بینی در کناره های بینی قرار دارد.
۶)اگر در حالیکه سر به عقب برگشته از پایین به بینی نگاه کنید در حالت ایده آل سر بینی با پره های آن تشکیل یک مثلث میدهد.در این تیپ بینی ها به جای مثلث، مربع ،ذوزنقه یا شکلی مشابه دایره ناکامل ایجاد می شود.به عبارت دیگر سر بینی از نظر زیبایی شکل مطلوبی ندارد.

از میان کسانی که بینی گوشتی دارند، چه کسانی بهتر است تحت جراحی بینی  قرار گیرند؟
برای جراحی بینی گوشتی بهترین افراد کسانی هستند که نقایص مشخصی در بینی شان داشته باشند و از پیش از انجام جراحی با جراح همکاری کافی داشته باشند. باید پیش از عمل جراحی با پزشک شان صحبت کنند و درباره نتایج عمل جراحی به طور کامل توجیه شوند.
مراحل انجام عمل بینی گوشتی به طور کامل برایشان توضیح داده شود تا مشکلی در این باره نداشته باشند.

3363-burun-estetigi-rinoplasti

آيا درست است كه بيني گوشتي برمي‌گردد؟
خير. آنچه كه از بيني كاسته يا به آن افزوده مي‌شود معمولا به همان صورت باقي مي‌ماند اما آنچه در مورد بيني گوشتي صدق مي‌كند تورم شديدتر و طولاني‌تر است. تورم طولاني‌مدت ممكن است منجر به ايجاد بافت فيبروز و در نتيجه در همان حالت پايدار شود. بنابراين مراقبت‌هاي پس از عمل از جمله دو بالش گذاشتن زير سر موقع خواب، ماساژ و چسب زدن بايد با دقت بيشتر رعايت و طولاني‌تر انجام شود و نيز ممكن است نياز به چند تزريق آمپول‌هاي ضدالتهاب طولاني اثر وجود داشته باشد.

آيا جاي برش ها يا آثارعمل بر روی بينی باقی خواهند ماند؟
درجراحي پلاستيك بينی معمولا تمام برش ها از داخل بيني انجام مي گيرد ودر صورت مهارت جراح هيچگونه ردپايی از عمل برجاي نخواهد ماند.

آيا واقعا به جراحي نياز داريد؟
افرادي كه قصد انجام عمل بينی را دارند بايد نكاتي را رعايت كنند. نكته اساسي اين است كه متقاضيان جراحي زيبايي بايد در تصميم‌گيري خود دقت و تأمل كنند. در كشور ما بيش از 50درصد متقاضيان جراحي پلاستيك بيني نيازي به جراحي ندارند. جراح پلاستيك صورت و بيني با بررسي و معاينات دقيق بايد بيماري را براي جراحي انتخاب كند كه عمل جراحي به صلاحش باشد. در واقع، اين جراح است كه بايد بيمار را توجيه كند كه آيا جراحي كمكي به زيبايي چهره او مي‌كند يا خير، چرا كه امروزه تعداد قابل توجهي از متقاضيان جراحي پلاستيك بيني، در عمل نيازي به جراحي پلاستيك ندارند.

نكات مورد توجه براي قبل ازعمل

لازم است بيماران گرامي صبح راس ساعت مقرر به كلينيك مراجعه نمايند و حتما ، حداقل شش ساعت قبل از مراجعه به كلينيك به طور كامل ناشتا باشند .

همراه داشتن مدارك بستري و يك نفر همراه براي بيماران گرامي الزاميست .

لازم است خانم ها بدون آرايش، زيور آلات و لاك ناخن بوده و آقايان بدون ريش باشند .

درصورتي كه شب قبل از عمل دچار بدخوابي شديد ميتوانيد يك عدد قرص آلپرازولام0.5 ميل كنيد تا راحت بخوابيد و استرس نداشته باشيد .

کسانی که تجربه بدی از عمل جراحی بینی خود دارند و قصد انجام دوباره آن را دارند معمولاً انتظارات بسیار بالایی برای ترمیم بینی عمل شده دارند . در بعضی موارد ممکن است که عیبی در بینی عمل شده وجود نداشته باشد اما فرد تصور می کند بینی اش دارای مشکل شده است . اغلب این افراد بینی دلخواه خود را نمی توانند توصیف کنند, چنین کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام مجدد عمل بینی ( secondary Rhinoplasty ) نیستند.