تکنیک های جراحی پلاستيك بينی

تکنیک های مختلف جراحی زیبایی بینی ؟

تغییر شکل بینی یا رینوپلاستی به دو روش جراحی و یا غیر جراحی انجام پذیر خواهد بود. در حالی که اولین روش ( و محبوب ترین روش ) شامل برش جهت شکل دادن به دماغ است، شیوه دومی غیر تهاجمی و متکی بر تزریق می باشد.
هیچکدام از این روش ها لزوما بر دیگری برتری ندارد و این پزشک شماست که تشخیص می دهد کدام یک برایتان موثرتر خواهد بود.

جراحی زیبایی بینی بسته ( رینوپلاستی بسته )

در این روش جراح بدون ایجاد زخم های بیرونی برش های متعددی را جهت ایجاد تغییرات درون بینی بوجود می آورد. معمولا این روش برای اصلاح عیوب جزئی کارایی دارد.

جراحی زیبایی بینی باز ( رینوپلاستی باز )

در این روش برش اضافی کوچکی در پوست ایجاد می شود تا جراح بتواند به آناتومی و غضروف داخل بینی دسترسی بیشتری داشته باشد.

images_81ip-404x417-1014x487

جراحی زیبایی بینی ثانویه

پس از جراحی اولیه ممکن است بینی شما هنوز چالش هایی داشته باشد. ممکن است بخشی از ساختار پشتیبانی بینی از دست رفته باشد، پیوند نابجا انجام گرفته یا اسکار بافتی بوجود آمده باشد. لازم به ذکر است که تجربه و تبحر جراح شما می تواند از بوجود آمدن مشکلات ثانویه جلوگیری کند.

تزریق فیلر پر کننده ( تزریق ژل پر کننده ): این روش با عمل بدون استفاده از جراحی مشترک می باشد و جهت از بین بردن نقص های خفیف استفاده می شود. این عمل می تواند انحرافات خفیف بینی را تصحیح کند و معمولا با بی حسی موضعی قابل انجام خواهد بود. روش فوق نیز مانند سایر روش هایی که در زیر توضیح داده خواهد شد نتیجه دائمی نخواهد داشت.
تزریق بوتاکس : تزریق بوتاکس ممکن است در مواردی جهت کاهش چین و چروک، خمیدگی، جای زخم و یا تاج های استخوانی مورد استفاده واقع شود.
درج و استفاده از آتل بینی : در این روش برای تغییر شکل بینی می توان اسپلینتی را در داخل بینی قرار داد. شما می توانید در هنگام شنا، خواب و ورزش از آتل کمک بگیرید.

آيا هر پزشکي مي تواند جراحي زيبايي بيني انجام دهد؟

اصولاً هر نوع جراحي را پزشکي مي تواند انجام دهد که علم، آگاهي و تجربه ي کافي در مورد آن عمل داشته باشد و نکته ي مهم تر اين که بتواند در صورت بروز هرگونه عارضه يي آن را برطرف کند. با توجه به اينکه بيني عضو برجسته ي مياني صورت انسان است، در صورتي که اين عمل توسط متخصص کاردان و با تجربه انجام نشود، صدمه ي وارد بر بيني واقعاً غيرقابل جبران است. بنابراين توصيه مي کنم کساني که خواهان جراحي زيبايي بيني هستند، حتماً به متخصصين با تجربه مراجعه کنند تا بعداً از کرده ي خود پيشيمان نشوند.

مراقبت های پس از جراحی پلاستیک بینی

مطالبی را که در مورد نکات مهم در مراقبت های پس از جراحی پلاستیک بینی گفته شده ، به تمام بیمارانی که تحت عمل جراحی پلاستیک بینی قرار می گیرند کمک می کند تا پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریابند.
1- در طی دوران پس از جراحی روند ترمیم زخمها و التیام بافت ها باید در مسیر مناسب خود قرار گیرد. بنابراین حصول به نتایج مطلوب در جراحی پلاستیک بینی بدون انجام مراقبت های دقیق از جانب پزشک و بیمار امکان پذیر نیست.
2- در ساعت های ابتدایی پس از جراحی، خونریزی جزئی به صورت نشت خون از کنار پانسمان بینی امری طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این مواقع می توان به کمک دستمال کاغذی مرطوب صورت بیمار را تمیز نمود.
3- گاهی در ساعات اولیه پس از به هوش آمدن بیمار احساس گلودرد می کند که ممکن است بخاطر اثر لوله بیهوشی باشد.
4- در بعضی از بیماران به علت وسعت زیاد اقدامات جراحی در قسمت استخوانی بینی، ممکن است کبودی دور چشم بیشتر نمایان شود. حتی گاهی اوقات قسمتی از سفیدی چشم دچار خونمردگی می شود. هیچکدام از موارد مذکور اهمیتی در نتیجه نهایی عمل جراحی نداشته و موقت هستند. گاهی از مواقع تورم ظرف روز اول و دوم افزوده شده و به قله خود در روز سوم می رسد که نباید باعث نگرانی شود.
5- در 24 ساعت اول پس از عمل بهتر است در جهت کاهش تورم دور چشم از کیسه یخ بر روی چشم ها استفاده شود. ساده ترین راه این است که دو عدد دستکش از جنس لاتکس با سه تا چهار قطعه مکعبی یخ در هر کدام پرشود و سپس دو دستکش به یکدیگر گره زده شده و بر روی چشم های بیمار قرار گیرد. در صورت آب شدن کامل یخ ها، لازم است این کار تکرار شود.
6- در مواردی که پس از عمل جراحی، در داخل بینی بیمار پانسمان قرار داده شده باشد، این پانسمان ها در روز اول تا سوم پس از عمل توسط جراح خارج می شوند.
7- در انتهای عمل جراحی بر روی بینی بیمار قالبی از جنس پلیمر سبک (به جای گچ که سابقا استفاده می شد) گذاشته می شود. این قالب بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح از روی بینی برداشته می شود. در طی این مدت لازم است از وارد شدن هر ضربه و نیز از دست زدن به آن اجتناب شود. در همان روز برداشتن قالب بیمار می تواند قبل از مراجعه به مطب به طور کامل به حمام برود و سر و صورت خود را بشوید. در این حالت چسب ها شل می شود و برداشتن قالب را تسهیل می کند.
8- معمولا هیچ برش و یا بخیه ای بر روی پوست بینی وجود ندارد. در تعدادی از بیماران که بخیه دارند، بین روز چهارم تا هفتم توسط جراح بخیه بینی برداشته می شود.
9- پس از برداشتن قالب، با استفاده از چسب های ضدحساسیت بر روی بینی، سعی می شود تا ثبات بیشتری برای بینی در روند ترمیمی تامین گردد. مدت زمان استفاده از این چسب ها در بیماران مختلف متفاوت است.
10- در مواردی که توام با جراحی پلاستیک بینی، جراحی انحراف تیغه بینی نیز انجام شده باشد، در بسیاری از این موارد ورقه هایی از جنس سیلیکون به طور موقت در دو طرف تیغه بینی قرار داده می شود تا از چسبندگی و عود انحراف جلوگیری شود. این ورقه ها معمولا بین هفته اول تا سوم توسط جراح از داخل بینی بیرون آورده می شوند.
11- در طی این چند هفته پس از عمل به علت جمع شدن و خشک شدن ترشحات در داخل بینی ممکن است تنفس مشکل شود. برای رفع این مساله بیمار می تواند روزانه در چند نوبت محلول سرم نمکی نرمال را با استفاده از یک سرنگ 20 سی سی بدون سوزن در حالی که در دستشویی ایستاده است، در بینی خود بریزد، به طوری که بدون خیس شدن چسب ها، مقداری از ترشحات بینی شستشو داده شود و خارج گردد. تا دو هفته پس از عمل سعی شود از تخلیه ترشحات بینی با فشار خودداری شود.
12- در بعضی از بیماران در هفته های اول پس از عمل ممکن است لب بالا مقداری بیحس باشد. این حالت ظرف چند هفته از بین می رود.
13-در افراد شاغل معمولا یک هفته مرخصی برای انجام این عمل و دوران پس از آن کافی است. این زمان بسته به وضعیت و تمایل بیمار قابل تمدید است. رفتن به مسافرت نیز بعد از 5 تا 7 روز بعد از عمل بلامانع است.

فیلر پرکننده که در رینوپلاستی بدون جراحی استفاده می شود باید در مقادیر بسیار کم و به صورت دقیق و کاملا کنترل شده استفاده شود تا بتوان به شکل و فرم دلخواه رسید.