توصیه های قبل از کاشت مو

قبل از آنکه براي انجام عمل کاشت مو در کلينيک سيب سرخ اقدام کنيد، لازم است اقداماتي انجام دهيد و آمادگي‌هاي قبلي لازم براي اين عمل را داشته باشيد.

در ادامه توصيه‌هايي در مورد اقداماتي که لازم است در روزها و هفته‌هاي قبل از عمل انجام دهيد و زمان مناسب براي انجام آن ارائه شده است:

دو هفته قبل از انجام عمل

 • اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید لطفاً بلافاصله به پزشک اطلاع دهید، زیرا عوارض این داروها ممکن است باعث اشتباه در تصمیم‌گیری راجع به نوع روش جراحی شود. این داروها شامل پالویکس، کومادین و هپارین می‌باشد.
 • اگر داروهای بتا - بلاکر از قبیل ایندرال (پروپرانولول) مصرف می‌کنید حتماً به ما اطلاع دهید، زیرا ممکن است لازم باشد که قبل از عمل جراحی، نوع داروی شما عوض شود و یک بتا – بلاکر دیگر برایتان انتخاب شود.
 • از دو هفته قبل از عمل، موی سر خود را کوتاه نکنید. اجازه دهید که موهای پشت و دور سر شما، حداقل یک و نیم سانتی‌متر بلند باشد تا زخم‌ها و بخیه‌هایی که بعد از عمل در این ناحیه ایجاد می‌شود را بپوشاند. اگر در مورد میزان بلندی مناسب مو مطمئن نیستید، بهتر است اصلاً مو را کوتاه نکنید تا ما صبح روز جراحی، خودمان به شکل مناسب موی شما را کوتاه کنیم.

یک هفته قبل از انجام عمل

 • از یک هفته قبل از عمل، ویتامین‌های B یا E یا هر نوع مولتی‌ویتامین که حاوی این ویتامین‌ها باشد مصرف نکنید، زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شود. البته سه روز بعد از انجام عمل می‌توانید مصرف این ویتامین‌ها را مجدداً شروع کنید.
 • از مصرف آسپیرین و سایر داروهای ضدالتهاب (غیراستروئیدی) به مدت یک هفته قبل از عمل خودداری کنید. مصرف این داروها را می‌توانید سه روز بعد از عمل از سر بگیرید. داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی شامل محصولاتی از قبیل آدویل، آلکا – سیلتزر، بافرین، اکسدرین، امپرین، نو – پرین، موترین، ایبوپروفن و غیره می‌باشد. اگر مطمئن نیستید که داروی شما جزء این دسته از داروها باشد، از پزشک یا داروساز سؤال کنید.

مصرف سایر داروهای تجویزی (از جمله داروهای تنظیم‌کننده ضربان قلب و فشارخون) باید طبق دستور پزشک تا هنگام عمل و حتی در روز انجام عمل نیز ادامه پیدا کند.

 • سیگار کشیدن به دلیل نیکوتین موجود در سیگار باعث تشکیل لخته‌های خون و کاهش میزان جریان خون در پوست سر می‌شود. مونوکسید کربن موجود در دود سیگار نیز ظرفیت اکسیژن‌رسانی خون را کاهش می‌دهد. این عوامل می‌تواند باعث کند شدن روند بهبودی زخم‌ها بعد از عمل کاشت مو و افزایش خطر بروز عفونت و جراحت‌های جدید در ناحیه سر شود. علاوه بر آن، سیگار کشیدن می‌تواند باعث کند شدن رشد موها نیز بشود. حتی وقتی کسی سیگار را ترک می‌کند، به‌ویژه در افرادی که مدت زیادی سیگار کشیده‌اند، اثرات مخرب سیگار تا مدت‌ها باقی می‌ماند و خیلی به‌کندی برطرف می‌شود. به‌طوری‌که تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها بعد از ترک سیگار هم احتمال بروز عوارض ذکرشده برای افراد سیگاری همچنان وجود خواهد داشت.

سه روز قبل از انجام عمل

 • از حداقل سه روز قبل از عمل، از مصرف هر نوع مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • به افرادی که معمولاً موی خود را به‌منظور پوشاندن موهای سفید رنگ می‌کنند، توصیه می‌شود که حدود سه روز قبل از عمل این کار را انجام دهند. این کار باعث می‌شود که امکان دیدن و تشخیص موهای سفید برای پزشک وجود داشته باشد. از سه روز قبل از عمل، هرروز پوست سر خود را به‌طور کامل بشویید و تمیز کنید تا مطمئن باشید که در هنگام عمل، هیچ رنگی بر روی پوست سر باقی نمانده باشد.

روز انجام عمل

 • صبح روز عمل ترمیم مو ، حمام کنید و موی سر را کاملاً با شامپوی روزانه خود بشویید. از اسپری، ژل مو یا مواد حالت‌دهنده مو استفاده نکنید. اگر از کلاه‌گیس استفاده می‌کنید، قبل از شستن سر با شامپو، آن را بردارید و تا زمان انجام عمل هم روی سر نگذارید.
 • لباس‌های گشاد و راحتی بپوشید که هنگام پوشیدن آن‌ها لازم نباشد بر روی سر کشیده شود؛ زیرا این کار باعث جابه‌جا شدن پانسمان روی سر و آسیب‌دیدگی گرافت‌های مو بلافاصله بعد از عمل می‌شود.
 • لطفاً در روز انجام عمل از مصرف هرگونه عطر یا ادکلن خودداری کنید.
 • صبح روز عمل، صبحانه خود را میل کنید. اگر قرار است عمل شما بعدازظهر انجام شود، قبل از مراجعه به مطب یک ناهار سبک میل کنید.
 • در روز انجام عمل، از مصرف قهوه و نوشیدنی‌های حاوی کافئین خودداری کنید. این مواد می‌تواند باعث افزایش خونریزی و حساسیت شما نسبت به داروهایی شود که در هنگام عمل مصرف می‌کنید.
 • در هنگام انجام عمل، داروهایی به شما داده می‌شود که ممکن است باعث خواب‌آلودگی شما شود و نتوانید خودتان بعد از عمل رانندگی کنید؛ بنابراین یک نفر را همراه خود داشته باشید که بتواند تا مقصد مورد نظرتان رانندگی کند.
 • لطفاً در روز عمل از همراه آوردن وسایل قیمتی از جمله لپ‌تاپ به مطب خودداری کنید.
 • هنگام ترک مطب و رفتن به منزل، یک بانداژ پانسمان روی سر شما وجود دارد که با یک دستمال پوشانده می‌شود تا قابل دیدن نباشد. این بانداژ باید قبل از دوش گرفتن در صبح روز بعد از عمل برداشته شود. بعد از اولین حمام، دیگر نیازی به بانداژ نخواهد بود. هزینه کاشت مو با توجه به روش کاشت مو ، مهارت پزشک و مقدار موی مورد نیاز برای هر فرد متفاوت است .