تزریق ژل

106540.38bf7d66285652ab0509d95329460cd3

یکی از راه های رفع چین و چروک های پوست تزریق ژل یا پرکننده است. استفاده از ژل برای حجیم کردن لب نیز اخیرا" طرفداران بیشتری پیدا کرده است.  ژل ها انواع مختلفی دارند و توسط کمپانی های گوناگون ساخته می شوند. گفته شده ژل هایی که از " هیالورونیک اسید " ساخته شده اند، علاوه بر جبران حجم از دست رفته ، سنتز کلاژن را هم تحریک می کنند و به این وسیله به پوست قوام بیشتری می بخشند.

یکی از ژل های معتبر ،  " ژوویدرم " است که اخیرا" توسط  " اف دی ای "3 ( سازمان غذا و داروی امریکا ) تایید شده. با تزریق ژل به لب و غیره، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمی گردد و چین هایی مانند " خطوط لبخند "4 یا " پرانتزها"5 ( چین هایی که از کناره های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه های دهان ادامه پیدا می کنند )  از بین می رود. ضمنا" با برخی از انواع آن می توان گود افتادگی های زیرچشم یا فرورفتگی های برخی قسمتهای پوست را کاهش داد.

ژوویدرم از" هیالورونیک اسید – آ  "6 ساخته شده که به طور طبیعی در پوست یافت می شود ولی باافزایش سن، میزان آن در پوست کاهش می یابد . در بیش از 90% آزمایشاتی که برروی افراد داوطلب انجام شده ، نتیجه کاربا ژوویدرم بهتر از سایر ژل ها بوده است. تزریق ژل فقط حدود 15 تا 20 دقیقه طول می کشد و نتایج آن فورا" قابل مشاهده است. ضمنا" به استراحت هم نیاز ندارد یعنی شما می توانید بلافاصله بعد از تزریق به سرکار و زندگی روزانه خود بازگردید.

تزریق فیلر یا تزریق ژل به صورت با سوزنی بسیار ظریف انجام می شود و بیشترین تاثیر را در چین و چروک های ثلث تحتانی صورت مانند " خط خنده "7 ، " خطوط لبخند " ، " پرانتزها " یا خطوط گوشه لب ها8 دارد. مهارت پزشک در این میان اهمیت فراوان پیدا می کند زیرا ژل های مختلف باید بسته به نوع چین و چروک ، در عمق های خاصی از درم یا زیرآن تزریق شوند.

عوارض جانبی این نوع ژل از قبیل قرمزی، کبودی ، درد ، سفتی ، و تورم موضع تزریق نسبت به سایر ژل ها بسیار کمتر بوده و اگر هم رخ دهد معمولا" طی یک تا هفت روز مرتفع می شود.

سوالات متداول

در چه مناطقی می‌توان از روش  تزریق ژل استفاده كرد؟

مدت دوام ژل‌های موقت بین 9 تا 21ماه است حتی گاهی تا 51 ماه می‌ماند و می‌توان با تزریق آن برای افزایش حجم لب، گونه و خط خنده. برای خط اخم كه با  تزریق بوتاکس  برطرف نمی‌شود هم استفاده كرد با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست بازمی گردد و چین‌هایی مانند خطوط لبخند یا پرانتزها  و چین‌هایی كه از كناره‌های تحتانی بینی در دوطرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌كنند،  از بین می‌رود. ضمنا با برخی انواع آن می‌توان گود افتادگی‌های زیرچشم یا فرورفتگی‌های برخی قسمت‌های پوست را كاهش داد.

چه زمانی ژل گلوله گلوله می‌شود؟

تكنیك تزریق بسیار مهم است. گاهی ممكن است به دلیل تكنیك نادرست تزریق ژل گلوله گلوله شود.درصورتی كه اگر تزریق درست انجام شود احتمال آن بسیار كم می‌شود. همچنین اگر این تزریق به درستی انجام نشود مثلا محل سوراخ تزریق را خیلی پاره كنند، احتمال دارد كه مثلا روی لب جای سوزن‌ها باقی بماند ولی اگر تزریق درست انجام شود جای سوزن‌ها 4 تا 5 روز باقی می‌ماند و بعد از بین می‌رود.ژل را باید حتما متخصص پوست تزریق كند و قبل از عمل حتما با متخصص مشورت كنید. تا در شما انتظار واقعی ایجاد شود، گاهی بعضی افراد به‌دلیل انتظار بیش از حد از نتیجه عمل، اصلا راضی نمی‌شوند، افراد باید بدانند كه قرار نیست بعد از تزریق ژل چهره‌شان آنها به كلی تغییر كند.

برای خط خنده ،پروتز بهتر است یا چربی؟

در مورد گونه در بسیاری از موارد ضخامت چربی زیر پوست در حدی كم شده است كه اگر پروتز استفاده شود حدود آن دیده شده و منظره غیرطبیعی و استخوانی پیدا می‌كند. این عارضه را در بسیاری از بیماران پروتزی می‌توان دید. همچنین در مواردی كه نبود تقارن قابل توجهی بین دو طرف صورت وجود داشته باشد ایجاد تقارن با استفاده از پروتز گونه كار بسیار مشكلی است. بنابراین در این موارد تزریق چربی با یا بدون استفاده از پروتز گونه، روشی انتخابی است. در مورد خط خنده هم عوارض پروتزها به حدی بود كه به‌تدریج مصرف آنها كمتر و كمتر شده است. باید توجه داشت در خط خنده چربی بخش زیر پوستی چین را ترمیم می‌كند.

بعد از آن‌كه اثر ژل از بین برود پوست دقیقا همان حالت قبلی خود را پیدا می‌كند چون ژل یا چربی كاملا جذب پوست می‌شود و در نتیجه پوست به حالت قبل خود بازمی‌گردد.

چه افرادی چربی را جذب می‌كنند؟

معمولا افرادی كه چربی تزریق می‌كنند باید بعد از تزریق ملاحظات خاصی را لحاظ كنند یعنی باید رژیم غذایی خاصی بگیرند. مثلا اگر فرد رژیم غذایی سفت و سختی بگیرد تا لاغر شود، نخستین جایی كه چربی آن از بین می‌رود همان چربی تزریق شده است.یعنی باید بعد از تزریق چربی فرد رژیم غذایی متعادلی داشته باشد و قصد لاغر كردن نداشته باشد.

البته از لحاظ دیگر، جذب چربی در افراد مختلف متفاوت است، در بعضی‌ها چربی بیشتر باقی می‌ماند و در بعضی دیگر به سرعت جذب می‌شود و این امر به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست و پس از یك بار تزریق می‌توان این مورد را فهمید.

این نوع تزریق‌ها دردناك هستند؟

معمولا چربی تزریقی به بدن را از قسمت پایین‌تنه می‌گیرند و از آن جا كه یك روش بی‌حسی خاص دارد تزریق آن چندان سخت و دردناك نیست چون اگر خیلی دردناك باشد مشكلات بسیاری به‌وجود می‌آید. مثل این‌كه در اثر حركات مریض، پزشك نمی‌تواند كار خود را به درستی انجام دهد. تزریق چربی با بی‌حسی موضعی و به‌صورت سرپایی انجام می‌گیرد. پوست در این روش بخیه زده نمی‌شود و چربی به وسیله سوزن مخصوص برداشت شده و در محل مورد نظر تزریق می‌شود.

تا به حال هیچ مدرك علمی، سرطان‌زا بودن ژل‌های استاندارد را نشان نداده است اما در مورد ژل‌های غیراستاندارد نمی‌توان چنین نظری داد.

مراقبت های قبل و بعد از تزریق ژل

قبل از درمان

به مدت دو هفته ازمصرف  این داروها اجتناب کنید:

آسپیرین(هر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامینE ،    st.John’s wort ، مکمل های حاوی ginkgo ، سیر، و جنسینگ.

به مدت دو روز از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.

بعد از درمان

_قرمزی و تورم در ناحیه تزریق ژل شایع است و در طی چند روز از بین می رود.

_نواحی درمان را ماساژ ندهید.

_از گرم کردن محل درمان تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.

_از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.

_برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجاد شود معمولا" در عرض 7-10 روز از بین می رود.

_در صورت نیاز می توانید 2-4 هفته بعد از تزریق ژل برای روتوش مراجعه نمایید.