تزریق بوتاکس زیر چشم

1390986317_4548203_photo5

در آمار سال  2007 در آمریكا تعداد تزریق بوتاكس 2 برابر تمامی اعمال جراحی پلاستیك شامل: رینوپلاستی، پروتز سینه، كوچك كردن سینه،  ابدو مینو پلاستی و لیپوساكشن بوده است. در عین حال اظهار نظرهای ضد و نقیضی در مورد بوتاكس و عوارض آن به طور مرتب مطرح میشود.

بوتاكس چیست؟

شكل تغییر یافته سم باكتریكلستریدیوم بوتولینوم است. این باكتری به طور معمول، باعث مسمومیت غذایی میشود اما با تغییر ساختمان این سم، دارویی به نام بوتاكس به دست آمده است كه فواید دارویی متعدد و روزافزونی دارد. بوتاكس در واقع اسم تجاری این دارو است كه توسط شركت آلرگان آمریكا  ساخته میشود . در سایر كشورهااین دارو به اسامی دیگری تولید می شود كه معتبرترین آنها كه در ایران موجود است،دیسپورت نام دارد كه ساخته شركت ایپسن انگلیس و مورد تایید FDA است.

موارد کاربرد

به طور كلی كاربردهای تزریق بوتاكس را میتوان به 2دسته زیبایی و درمانی تقسیم كرد.

كاربردهای زیبایی

1-رفع چین و چرو كهای حركتی ،متوقف كردن پیشرفت چروك های ثابت مثلا در پیشانی، زیر چشم، خط اخم، چینهای دورلب با تزریق بوتاکس لب و چین های چانه و گردن.

2- بالا بردن ابروها

3- بالا بردن گوشه لب ها.

4- كاهش نمایش لثه هنگام خندیدن.

5- بالا بردن نوك بینی.

6- كاهش حجم عضله مسئول جویدن در بیمارانی كه دچار دندان قروچه و برجستگی این عضله هستند.

7- درمان پف زیر چشم

کاربردهای درمانی

1- انقباض عضلات گردن و کجی گردن ناشی از آن

2-درمان اسكارهای برجسته و گوشت اضافه عمل اسكار هیپرتروفیك

3-درمان و جلوگیری انقباض كپسولی دربیماران دارای پروتز پستان.

4- درمان تعریق زیر بغل و كف دست و پا.

سوالات متداول

-طول مدت اثر تزریق بوتاكس زیر چشم چقدر است؟

این مدت در افراد مختلف متفاوت است  و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است كه متوسط آن 3 ماه است. البته باید تذكر داد كه از زمان تزریق پ، تجزیه دارو شروع می شود و بنابراین به تدریج اثر آن كاهش پیدا میكند.به این ترتیب منظور از مدت اثر درمان فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثردارو است نه كاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یك ماه اثر دارو از زمان شروع آن كمتر بوده و پس از 2 ماه كمتر از اثر یك ماه پس از تزریق است.

- تزریق هر چند وقت یكبار باید تكرار شود؟

بسته به طول مدت اثر آن دارد؛ به این ترتیب كه اگر در كسی اثر آن كوتاه تر باقی ماند، قاعدتا تزریقات در فواصل كوتا هتر و در مواردی كه اثر دارو طولانیتر می ماند، فاصله تزریق ها طولانی تر می ماند باید توجه داشت  كه چون عضله فلج شده به تدریج لاغر ترمی شود بنابراین پس از مدتی به خصوص در عضلات ظریف پیشانی تاثیر دارو طولانی است.

- درمان مذکور در چه مواردی ممنوع است؟

اگر بیماری سابقه حساسیت مشخص به این روش درمانی یا سابقه ی  بیماری های عصبی عضلانی مثل میاستنی داشته باشد ،همچنین در خانم های باردار، در دوران شیردهی، در حضور عفونت فعال در محل تزریق مثل وجود جوش چرکی مصرف روش درمانی مذکور تو صیه نمی شود.

چگونه تزریق بوتاکس زیر چشم در صورت میتواند چین و چروک را از بین ببرد؟

تمامی‌ حرکات صورت از جمله حرکات احساسی‌ و عاطفی صورت توسط عضلاتی که درست زیر پوست قرار دارند انجام میشود. فعالیت و انقباض بیش از اندازهٔ این عضلات باعث بوجود آمدن خطوطی در صورت میشود. کار تزریق از کار انداختن موقت این ماهیچه هاست.

مناسب ترن جائی‌ که برای رفع چین و چروک صورت تزریق میشود پیشانی است. در این منطقه می‌توان خطوط عمیقی که بین دو ابرو ایجاد میشود که به آنها خط اخم گفته میشود و همچنین خطوط عرضی پیشانی را برطرف کرد. بعلاوه خطوط ریز کنار چشم هم خیلی‌ خوب به این روش درمانی جواب میدهند. چنانچه انتخاب بیمار و روش تزریق بوتاکس صحیح باشد نتایج برای این نقاط بسیار درخشان و راضی‌ کننده است.

عوارض

باید گفت که اگر پزشک تجربه لازم را داشته باشد و از داروی خوب استفاده کند و تکنیک دقیق تزریق را رعایت کند تزریق جز کارهای کم عارضه در کارهای زیبایی پوست است ، مثلا از عوارضی که در موارد کمی اتفاق می افتد کبودی محل تزرق بخصوص در تزریق دورچشم است که این عارضه طی چند روز بهبود می یابد یا در تعداد کمی از بیماران دو هفته اول تزریق دچار سردرد میشود که این مورد هم موقت است .

از طرفی دیگر این دارو اثر ضد میگرن دارد و این در تحقیقات تجربه بسیاری از پزشکان مشخص شده که از هر ده نفری که دچار سردرد های میگرنی هستند ۶تا ۷نفر بعد از تزریق بوتاکس و طی مدت اثر بوتاکس دیگر دچاراین سردردها نمی شوند و یا لااقل از شدت سردرد ایشان بسیار کاهش پیدا می کند. عوارض نادر دیگر الرژی است ، مثل پنی سیلین و بعضی داروهای دیگر که بعضی افراد به این داروها الرژی دارند و دچار کهیر و خارش و حساسیت پوستی می شوند در موارد نادری هم بعضی افراد به این دارو آلرژی دارند که البته این مورد هم قابل کنترل و درمان است .

به طور کلی با توجه به این که اثر بوتاکس کوتاه مدت ( ۴تا ۷ماه ) است عوارض آن هم کوتاه مدت است و تقریبا تمام عوارض احتمالی طی۱تا ۴هفته بهبود می یابند، حتی عوارضی که به علت تکنیک غلط پزشک ایجاد می شود مثلا افتادگی پلک و دوبینی و... لذا برای کاهش این عوارض مراجعین بهتر است به پزشکانی مراجعه کنند که ترجیحاً متخصص پوست باشند و یا سایر پزشکانی که تجربه کامل را داشته باشند.

مراقبت هاى بعد از درمان

١- بهتر است بیمار به مدت چهار ساعت ایستاده و یا نشسته باشد و از دراز کشیدن خوددارى کند چون در حالت خوابیده امکان پخش داروى تزریق شده از محل اصلى تزریق به اطراف وجود دارد.

٢- بهتر است بلافاصله بعد از درمان بیمار عضلات صورت را منقبض و منبسط کند (حالتى شبیه به شکلک درآوردن ) این کار باعث مى شود داروى تزریق شده بصورت یکنواخت در عضلات پخش شود.

٣-از ماساژ مناطق تزریق شده خوددارى شود.

۴-اثرات درمان از ۴٨ ساعت بعد از تزریق شروع شده ولى حداکثر اثر آن دو هفته بعد از تزریق ظاهر مى شود.