ترمیم و کاشت مو

116

مفهوم اصلی كاشت مو كاملا آسان و قابل فهم است . موهایی كه در نواحی كناره های سر و قسمت تحتانی پشت سر رشد میكنند در اغلب افراد دائمی و بدون ریزش هستند. موهای این نواحی حتی در درجات پیشرفته طاسی مردانه نیز باقی میمانند.

علت این امر حساس نبودن پیاز موهای این قسمت نسبت  به هورمون DHT است كه این هورمون یكی از مشتقات هورمون های جنسی مردانه یعنی تستسترون می باشد . در عمل كاشت موی طبیعی این پیازهای مو برداشت شده و به قسمت های كم پشت یا فاقد مو در سر انتقال یافته و در این نواحی پیوند زده می شود.در این جابجایی خصوصیات پیازهای مو نیز همراه با انها انتقال می یابد.بنابراین موهای دائمی همچنان دائمی و بدون ریزش باقی می مانند بدون در نظر گرفتن اینكه در چه قسمت های كاشته شده اند. به این پدیده ((غالب بودن دهنده)) می گویند یعنی خصوصیات موهای ناحیه دهنده مو نسبت به خصوصیات نواحی گیرنده غالب هستند. این پدیده اساس پیوند مو را تشكیل می دهد.

در اینجا ذكر این نكته مهم است كه اصطلاحات كاشت مو و پیوند موی طبیعی همگی یك معنی می دهند . اصطلاح ترمیم مو نیز گاهی مترادف با اصطلاحات مذكور بكار می رود ولی در كشور ما ترمیم بیشتر با استفاده از موهای مصنوعی و كلاه گیس اطلاق می شود.

در روند كاشت مو ، موهای دائمی مجددا در نواحی كه موها در انجا نازك شده و یا ریخته اند توزیع می شود . در واقع هیچ موی جدیدی اضافه  نمی شود بلكه موهای موجود از محل به محلی دیگر جابجا می شوند. بنابراین هرگز حجم و تعداد موها افزایش نمی یابد . با این وجود وقتی فردی توسط یك پزشك ماهر و با تجربه تحت عمل پیوند مو قرار گرفته باشد بنظر میرسد كه تعداد موهای او به طور قابل توجهی بیشتر شده است.

عمل كاشت در حالی كه تمرین خلق زیبایی است یك شاهكار تكنیكی نیز هست . توزیع مجدد مو در سر همانند نقاشی یك تابلوی هنری است . پزشك باید نهایت سعی خود را در ایجاد ظاهری بسیار نزدیك به نمای طبیعی انجام دهد كه این مهم باید هماهنگ با میزان موی قابل استفاده برای كاشت مو، خصوصیات و ویژگی های موی بیمار و مهمتر از همه اهداف بیمار می باشد .

همانند سایر انواع جراحی های زیبایی در عمل پیوند مو نیز هنر به اندازه تكنیك جراحی اهمیت دارد. پزشك جراح پیوند مو باید اطلاعات كاملی از آناتومی صورت بداند و نیز دارای مهارت های پایه در جراحی بوده و در عین حال دانش كافی نسبت به تكنیك های مختلف كاشت مو را داشته باشد.او همچنین باید مسلط به فیزیولوژی مو بوده و اطلاعات كاملی از عوامل موثر بر وضعیت پوست سر داشته باشد و از آخرین دستاوردهای علمی در زمینه ترمیم و كاشت مو آگاهی داشته باشد.در نهایت یك پزشك متخصص باید در مورد هر بیمار به دقت مطالعه كرده و روند انجام پیوند موی او را طوری مدیریت نماید كه مطابق با خصوصیات منحصر به فرد او بوده و نیازهای وی را نیز برآورده  سازد.

کاندیدای مناسب

مردان با ریزش موی آندروژنتیك و یا موهای كم پشت

زنان باموهای كم پشت و نازك

افرادی كه به دنبال بیماری های پوست سر و صدمات ناحیه سر و یا عمل جراحی قبلی در ناحیه سر و یا سوختگی دچار طاسی شده اند.

افرادی كه به طور مادرزادی دارای ابرو و مژه كم پشت و یا فاقد آن می باشند.

كسانی كه به دنبال جراحی ناحیه صورت، عمل لب شكری، ریش یا سبیل آنها به صورت خطی یا منطقه ای دچار طاسی شده است.

كسانی كه به دنبال خالكوبی ابرو، چند سال بعد دچار كم پشتی و طاسی ابرو می شوند.

افرادی كه قبلاً برای بازسازی طاسی و كم پشتی از روش های Flap و یا Punch استفاده كرده اند و از نمای غیرطبیعی آن نارضایتی دارند.

روش عمل

قبل از عمل، ابتدا پزشك معالج باید ارزیابی كند كه كدام ناحیه مودار بدن شخص متقاضی عمل، مناسب برای محل كم‌ پشت و یا طاس می‌باشد، البته تمام موهای بدن قابل انتقال و قابل رشد می‌باشند، لیكن موهای ناحیه پس سر، مناسب‌ترین از نظر میزان رشد، رنگ، قطر، شكل، حالت و تعداد می‌باشند.

برای برداشت موهای دلخواه و مناسب برای پیوند دو روش وجود دارد: FIT و FUT.

تفاوت ترمیم و کاشت مو

ممکن است تا کنون از خود پرسیده باشید که برای ریزش موی خود چه روشی را باید به کار ببرید ترمیم مو یا کاشت  مو؟ درادامه با پاره ای توضیحات این موضوع روشن خواهد شد .

هریک از دو روش کلی فوق در جای خود کاربرد مناسب و مفید خواهد داشت . این عمل درریختگی با درصد کم و بیشتر در مواردی که علل ریزش شامل موارد غیر ارثی مانند بی موئی جزئی دراثر سوختگی ، جای جوش ، شکستگی و جای بخیه کاربرد دارد . در بقیه موارد  استفاده از روش کاشت ، موهای کاشته شده دوباره خواهند ریخت و یا به پرپشتی لازم و مورد نظر موهای سرتان نخواهند رسید .

متأسفانه در سالهای اخیر درایران عمل کاشت مو را برای کسانی که موهای آنها کم پشت یا تنک شده ، و هنوز ریزش انها ادامه دارند و یا درمورد ریزش های ارثی نیز انجام می شود که باعث شدیدتر شدن ریزش مو و در نتیجه کم پشتی بیشتر موها طی یکسال اینده می گردد و نتیجه کاملا برعکس گرفته می  شود  پیوند مو برای ریختگی با درصد کم وغیر ارثی و ترمیم مو برای هر نوع و هر میزان ریختگی توصیه می گردد .

هر فرد به طور متوسط 120 تا 150 هزارتار مو دارد ، در هر بار عمل 1000 تا 3000 تار مو کاشته می شود که در نهایت امکان کاشت 7 هزار تا 8 هزار تار مو در مجموع وجود دارد امّا درترمیم مو تعداد تار مو محدود نمی باشد . در نتیجه عمل کاشت برای ریختگی کمتر از 10-5 %کل سر مناسب است . و در ریختگی بالای 10% تنها ترمیم مو توصیه می گردد . با این روش میتوانید به پرپشتی دلخواه موهایتان برسید.

مراقبت های قبل و بعد از عمل

1- همیشه قبل از عمل بخصوص 48 ساعت قبل از پیوند مو مشروبات الکلی ننوشید . استفاده از دارو های آسپرین و ویتامین ای به مدت 10 روز قبل از عمل کاشت مو ممنوع می باشد ( در این مورد باید نظر پزشک جراح را بپرسید ) . البته در عدم استفاده از داروهای ضد انعقاد همچون پلاویگس حتما با پزشک معالج خود مشاوره نمایید .

2- شست و شوی موی سر پیش از عمل کاشت مو الزامی است .

3- پیش از پیوند مو ، بهتر است از خوراک های سبک ولی مفید و مقوی استفاده کنید .

3- از چند روز مانده به عمل ترمیم وکاشت مو می بایست مصرف داروهای تقویت کننده و تحریک کننده رشد مو مانند ماینوکسیدیل را متوقف کنید ( البته مصرف فینستراید اشکالی ندارد ) .

5- برخی در این تصورند که پیش از عمل کاشت مو داروی خاصی را باید مصرف کنند ، اما اینطور نیست .

6- شب پیش از عمل می بایست استراحت و خواب کافی داشته باشید تا برای عمل آماده باشید .