ترمیم و جایگزینی مو

امروزه پیشرفته‌ترین راه‌حل‌های بدون نیاز به جراحی ترمیم مو (اکستنشن مو) توانایی اضافه کردن مو به سر یک شخص، دقیقاً به میزان تمایل یا نیاز او، در اختیار ما قرار می‌دهند. این عمل در واقع برای بازیابی تراکم کلی مویی که فرد پیش از شروع ریزش داشته، صورت می‌گیرد. ریزش می‌تواند درنتیجه اشکال مختلف آلوپسی، درمان‌های پزشکی، طاسی با الگوی مردانه، طاسی با الگوی زنانه یا اشکال دیگر کم‌پشت شدن مو یا ریزش مو در هر دو جنس زن و مرد اتفاق افتاده باشد.

احتمالاً در سال‌های گذشته، این نوع اکستنشن یا سیستم ترمیم مو محدود به یک کلاه‌گیس نامناسب یا نوع دیگری از قطعات خارش‌آور مو می‌شده است که اندازه‌ی شما نبودند، یا این حس را به شما می‌دادند که کلاه فوتبال به سر دارید و یا حتی بدتر از آن به نظر می‌آمدند.

اما اگر بخواهیم شباهتی بین کلاه‌گیس‌ها و قطعات مویی که احتمالاً مادرها یا مادربزرگ‌هایمان استفاده می‌کردند، و تکنیک‌های کم‌وزن مدرن و پیشرفته امروزی ترمیم مو پیدا کنیم، در واقع مانند این است که بخواهیم عینک بن فرانکلین را با سیستم‌های مدرن لنز تماسی امروزی مقایسه کنیم.

ترمیم مو ممکن است از 100% موی طبیعی انسان، مو یا فیبر مصنوعی، یا ترکیبی از هر دو ساخته شده باشد، و برای همه زنان با هر نژادی قابل‌استفاده می‌باشد.

Screen-Shot-2016-01-25-at-4.52.22-PM

جایگزینی مو برای آن‌هایی که در مرحله نهفته ریزش مو هستند، انتخاب خوبی است. ما در کلینیک سیب سرخ، کاشت و ترمیم موی بدون نیاز به جراحی را مطابق با نیازهای متنوع بیمارانمان بهبود داده‌ایم. تیم متخصصین ما می‌توانند شما را برای دستیابی به موی زیبا و طبیعی یاری دهند.

جایگزینی مو بدون نیاز به جراحی چیست؟


اگر هنوز فکر می‌کنید ترمیم موی سر بدون نیاز به جراحی به همان معنای پوشیدن کلاه‌گیس است، دوباره بیندیشید. تکنیک‌های امروزی نتایج به مراتب ظریف‌تر، راحت‌تر و طبیعی‌تری دارند و زندگی را بسیار ساده‌تر کرده‌اند.

این نوع از درمان ترمیمی مو، شامل گذاشتن غشاءشفافِ سبک و نازکی بر روی پوست سر می‌شود، که موی طبیعی انسان در آن تزریق شده است. سپس این غشاء به پوست سر چسبانده شده و با موهای موجود روی سر در هم بافته می‌شود، تا نتیجه‌ای طبیعی حاصل شود.

روش فوق این امکان را فراهم می‌آورد که موی داخل غشاء، از لحاظ رنگ، تراکم و جهت، کاملاً با موهای موجود روی سر مطابقت داده شود. همچنین، ازآنجاکه این غشاء با استفاده از جدیدترین مواد پیونددهنده به پوست سر چسبانده شده است، شما می‌توانید باخیال راحت، حتی در هنگام ورزش کردن نیز از آن استفاده نمایید.

درمان شامل چه چیزهایی می‌شود؟


اکثر ترمیم‌های موی بدون نیاز به جراحی با یک مشاوره طراحی اولیه آغاز می‌شوند. این مشاوره طراحی تضمین می‌کند که نتیجه موردنظر به‌گونه‌ای طراحی شود که کاملاً طبیعی در کنار موهایتان نشسته و با رنگ و آرایشتان همخوانی داشته باشد.

معمولاً از طراحی تا تکمیل یک محصول سفارشی چند ماه زمان لازم است. شما می‌توانید محصولاتی خریداری نمایید که سفارشی نبوده و از پیش آماده هستند، که این محصولات ارزان‌تر بوده و به‌راحتی در دسترس هستند؛ اما آنچه در این مرحله به نظر شما صرفه‌جویی می‌آید، درواقع به‌نوعی رضایت دادن به کیفیت، مهارت و دقت پایین‌تر است.

وقتی مرحله طراحی به پایان رسید، هنوز دو مورد کلیدی دیگر از این پروسه باقی است. مورد اول غشاء است که در حال حاضر انواع مختلف آن در بازار موجود است، اما مونوفیلامنت، پلی‌یورتان و توری در بین این انواع از همه شناخته‌شده‌تر هستند. اگر در نظر دارید ترمیم موی بدون نیاز به جراحی انجام دهید، می‌بایست انتظارش را داشته باشید متخصصتان از یکی از این سه نوع غشاء استفاده کند. معمولاً، نیازهای شما به‌عنوان یک کاربر، متخصصتان را قادر می‌سازد مناسب‌ترین نوع را به شما پیشنهاد دهد. مونوفیلامنت پر منفذ است، بنابراین مناسب افرادی است که پوست سرشان نیاز به تنفس دارد. پلی‌یورتان تقریباً نامرئی و بسیار گسسته است؛ و سرانجام، توری طبیعی‌ترین نتایج را به دست می‌دهد و اغلب برای ساختن خط رویش یا در قابل‌دیدترین مناطق طاسی الگوی مردانه مورداستفاده قرار می‌گیرد.

مورد کلیدی دوم در این پروسه متصل کردن غشاء به پوست سر است. جدیدترین و پیچیده‌ترین تکنیک‌ها غشاء را با چسبی به پوست سر می‌چسبانند که نیم‌شفاف بوده و با عرق یا آب از بین نخواهد رفت. در این مرحله باید بخشی از موهای خودتان تراشیده شوند تا چسب مستقیماً به پوست سرتان بچسبد.

 ترمیم موی تراپوستی

ترمیم موی تراپوستی یا THR یک متد بدون نیاز به جراحی است که از طریق ساختن گرافتی پوست‌مانند که مثل یک لایه پوست عمل می‌کند، ریزش مو را جبران می‌نماید. موهای طبیعی انسان، مطابق با رنگ، بافت، تراکم و موج موهای خود بیمار، در گرافتی که دقیقاً برای محل طاسی یا کم‌پشت‌شده او تولید شده است، تزریق می‌شوند. وقتی کار به اتمام رسید، پوست سر بیمار به طرز کاملاً بهداشتی تمیز شده و تراشیده می‌شود تا از لحاظ پوستی برای دریافت گرافت آماده باشد.

پس‌ازاینکه گرافت با استفاده از یک محلول نگه‌دارنده تراپوستی منحصربه‌فرد، مستقیماً روی پوست سر گذاشته شد، مو دوباره به شکل مناسبی به تراکم واقعی و متناسب با سن بیمار بازمی‌گردد و در واقع برای سه تا شش هفته بخشی از بدن بیمار خواهد بود. این امر برای بیمار این امکان را فراهم می‌آورد که با امنیت کامل هر فعالیت فیزیکی را انجام دهد، درحالی‌که نگهداری روزانه از محصولات ترمیم موی قدیمی و عواقب نامطمئن، برخی گزینه‌های جراحی را از حذف می‌کند.

این پروسه به‌عنوان پاسخی مؤثر در برابر ریزش مو هم در مردان و هم در زنان مورد ستایش قرار گرفته است چراکه پیش‌ازاین، گزینه‌های موجود زیبایی بدون نیاز به جراحی برای اشخاص مبتلا به کم‌پشتی مفرط مو، یا الگوهای طاسی به موهای مصنوعی، کلاه‌گیس‌ها یا اکستنشن‌های کلیپسی محدود می‌شدند.

چرا جایگزینی موی بدون نیاز به جراحی را انتخاب کنیم؟


چرا باید ترمیم موی بدون نیاز به جراحی را در مقابل سایر درمان‌های ریزش مو انتخاب کنیم؟ اولین و بارزترین دلیل این است که برای تعداد زیادی از مردم، ممکن است سایر روش‌ها مانند استفاده از ماینوکسیدیل و فیناستراید عمل نکند، بنابراین اگر نتوانند رشد مجدد مویشان را از طریق مسیرهای پزشکی عملی سازند، ترمیم موی بدون نیاز به جراحی، بهترین گزینه برای آن‌ها خواهد بود.

البته، در چنین مواردی، ترمیم موی بدون نیاز به جراحی تنها گزینه آن‌ها نیست. آن‌ها می‌توانند جراحی را امتحان کنند؛ اما برای بسیاری از مردهایی که مبتلا به طاسی الگوی مردانه می‌باشند، جراحی آخرین راه‌حل است. یک دلیل ساده‌اش این است که عملاً بسیاری از افراد نمی‌خواهند جراحی شوند مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. دلیل دیگر این است که جراحی موهای موجود روی سر را برداشته و روی سر جابجایشان می‌کند؛ بنابراین، موفقیت جراحی منوط به داشتن موهای کافی است تا بتوان تعدادی از آن‌ها را از «ناحیه اهداکننده» جابجا نمود. همچنین این خطر وجود دارد که اگر ریزش موی شما در آینده ادامه یابد، نیاز به جراحی دوباره داشته باشید که دوباره از موی «ناحیه دهنده» کاسته خواهد شد؛ بنابراین جراحی، درمان پایداری نیست.

ترمیم موی بدون نیاز به جراحی، به این خاطر که به موهای موجود دست نبرده و آن‌ها را برنمی‌دارد، مانع بروز این مشکلات می‌شود. بسیاری از مردان و زنان پیش از جراحی، کاشت موی بدون نیاز به جراحی را امتحان می‌کنند تا بتوانند پیش از به خطر انداختن موهای موجود روی سرشان کیفیت درمان را بسنجند.

 معایب روش جایگزینی موی بدون نیاز به جراحی چیست؟


با اینکه ترمیم موی بدون نیاز به جراحی برای بسیاری از مردان و زنان مناسب است، دارای برخی معایب نیز می‌باشد. اصلی‌ترینشان این است که نتیجه کار نیاز به رسیدگی مداوم دارد تا طبیعی ماندن نتیجه تا حد ممکن تضمین شود. به‌طور مثال، اگر نیاز داشته باشید موهایتان را کوتاه کنید، نمی‌توانید مختصراً به یک پیرایشگاه بروید. معمولاً لازم خواهد بود به مرکز ترمیم مو برگردید تا غشاء را برداشته و موهایتان را پیرایش دهند. همان‌طور که احتمالاً خودتان هم حدس می‌زدید، غشاء در طول زمان کهنه و فرسوده می‌شود و می‌بایست تعویض شود.

ایمپلنت مو، چگونه در محل خود ثابت باقی می‌ماند؟


چه از موهای روی سر و چه از پوست سر به‌عنوان محل تکیه‌گاه استفاده شود، اکستنشن‌ها و جایگزین‌های موی بدون نیاز به جراحی تکه‌ای را می‌توان با استفاده از تکنیک‌های متنوعی متصل کرد. متدهای متنوع اتصال، ازجمله مواد چسبناکی مثل نوارچسب‌های دوروی جراحی و مایعات جدید و پیشرفته ضدآب، بسته به ملزومات سبک زندگی شخصی بیمار، می‌توانند مورداستفاده قرار گیرند که او را قادر می‌سازند در تمامی فعالیت‌های معمولش از قبیل شنا، عضویت در باشگاه، پیاده‌روی، اسکی روی آب، غواصی و یا فقط غوطه‌ور شدن در وان آب داغ (حال بگذریم از مراقبت از بچه‌ها، رانندگی کردن برای رساندن و بازگرداندنشان از بازی‌های فوتبال، رفتن به مرکز خرید و لیستی بلندبالا از این نوع موارد) شرکت کند.

اکستنشن موی من چقدر طبیعی به نظر خواهد آمد؟


اثبات عالی بودن یک سیستم ترمیم مو که برای یک مرد یا یک زن پیاده‌سازی شده، خط رویش جلوی سر است. آخرین پیشرفت‌های مدرن در زمینه ترمیم مو در کنار مهارت و هنرمندی متخصصین آموزش‌دیده ترمیم مو به شما این امکان را می‌دهند که در آینه نگاه کرده و مویی که همیشه آرزویش را داشتید در آن ببینید؛ تطابق رنگ کامل با موهای خودتان، تراکم متناسب با سن، خط رویش کاملاً طبیعی در جلوی سر، بازگشت مدل موی موردعلاقه‌تان یا جدیدترین مدل مویی که آرزویش را داشتید، ازجمله این موارد هستند.

راه‌حل‌های بدون نیاز به جراحی ترمیم مو اشخاص را قادر می‌سازند هر مدل مویی را که دلشان می‌خواهد انتخاب کنند، حتی مدل‌هایی که در آن‌ها موها به‌گونه‌ای به عقب شانه زده می‌شوند که خط رویش جلوی سر نمایان می‌شود. یک ترمیم موی باکیفیت نه تنها به چشم کاملاً طبیعی می‌نماید، بلکه وقتی انگشتانتان را از میانش می‌گذرانید کاملاً طبیعی حس می‌شود.

 کدام بهتر است، موی طبیعی انسان یا موی مصنوعی؟


انتخاب بین موی طبیعی انسان و موی مصنوعی بستگی به روش اتصال و نوع سبک زندگی شما دارد. چه موی طبیعی چه مصنوعی، یا ترکیبی از هر دوی آن‌ها، اگر به‌طور تمام و کمال با شخص مطابقت داشته باشد، می‌تواند به‌طور موفق مورداستفاده قرار گیرد. یک متخصص آموزش‌دیده ترمیم مو می‌تواند، بر اساس سبک زندگی شخصی شما و توقعتان از ترمیم مو، شما را در رابطه با انتخاب بهترین نوع ترمیم مو، راهنمایی نماید.

 اکستنشن موی کامل یا تکه‌ای


اشخاصی که تحت درمان‌های پزشکی قرار می‌گیرند که سبب ریزش مو می‌شود و همچنین بیمارانی که طاسی منطقه‌ای در آن‌ها تازه تشخیص داده شده‌ است، می‌بایست درخواست پروتز موی کامل نمایند. در مورد طاسی منطقه‌ای، ممکن است بیماری پایدار نبوده و تمرکز بر روی یک منطقه که ریزش مو در آن اتفاق افتاده است راه‌حلی موقت باشد. در مورد شیمی‌درمانی، با توجه به ماهیت داروهای مورداستفاده، احتمال دارد کل مو بریزد و به‌احتمال‌قوی یک اکستنشن تکه‌ای، بلااستفاده خواهد بود.

 اثرات روانی ریزش مو


اثرات روانی برای اشخاصی که طاسی الگوی مردانه یا زنانه، ریزش مو یا کم‌پشتی مو را تجربه می‌کنند، بسیار متفاوت است. مردان و زنان بسیاری وجود دارند که داشتن مشکلات شدید مرتبط با افسردگی، اضطراب، اجتماع هراسی و در برخی موارد، تغییر هویت در آن‌ها گزارش شده است. در نظرات و نامه‌های بیماران بارها و بارها گفته شده است که ترمیم موهایشان، با بازگرداندن تصویر ذهنی آن‌ها از خودشان، اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفسشان به حالت اول، به آن‌ها زندگی دوباره بخشیده است.

هزینه


 

معمولا هزینه ترمیم مو نیز به پیچیدگی وضعیت ریزش موی شما و کیفیت نتایج مورد انتظارتان بستگی خواهد داشت.در جلسه مشاوره هزینه ترمیم مو به اطلاع شما خواهد رسید.