بستن منافذ باز پوست

sorat784512639

بسیاری از افراد از منافذ باز پوست صورت خود شکایت دارند. این مشکل در افراد جوان و با پوست چرب یا مختلط شایع‌تر است. این منافذ باز در اثر گشادشدن منافذ طبیعی پوست که در همه افراد وجود دارد، ایجاد می‌شوند.

در واقع در اثر بزرگ‌تر شدن غدد چربی پوست که در تماس با تابش آفتاب و اشعه فرابنفش هستند، منافذ غدد «پیلوسباسه» باز می‌شوند. سوالات زیادی در مورد پیشگیری و درمان منافذ باز پوست مطرح می‌شود که به شایع‌ترین آنها می‌پردازیم.

1- منافذ باز پوست در کجا بیشتر دیده می‌شود؟

شایع‌ترین مناطقی که منافذ باز در آنها دیده می‌شود، روی بینی و پوست اطراف آن و روی گونه‌هاست.

غدد سباسه (غدد چربی) پوست که در کنار فولیکول‌های مو وجود دارند، از طریق مجرایی، ترشحات چربی خود را به سطح پوست انتقال می‌دهند. این ترشحات علاوه بر چربی، حاوی سلول‌های مرده جدار مجرا نیز هستند.

اگر مسیر خروج ترشحات به هر دلیلی بسته شود، مشکلاتی مانند گشادشدن منافذ خروجی این مجراها در سطح پوست ایجاد می‌شود و جوش‌های سرسیاه و سرسفید و گاه جوش‌های التهابی در سطح پوست بروز خواهند کرد.

رنگ سیاهی که اغلب روی منافذ باز دیده می‌شود، گاه به دلیل رنگ موهای کرکی خارج شده و گاه به دلیل اکسیدشدن چربی محتویات منافذ است.

پیشگیری از منافذ باز پوست

راه‌های متعددی برای پیشگیری و درمان منافذ صورت وجود دارد. یکی از راهکارهای ابتدایی، شستشوی مناسب پوست با شوینده‌های ملایم و متناسب با نوع پوست است.

برای پوست‌های چرب و مختلط، استفاده از شوینده‌ای که بتواند چربی اضافه سطح پوست را پاک کند، توصیه می‌شود. شستشوی دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار بعدازظهر یا شب برای پوست‌های چرب مناسب است.

افرادی که پوست‌های خشک دارند، باید از شستشوی بیش از حد پرهیز کنند و شوینده‌ای که استفاده می‌کنند، بسیار ملایم و ترجیحا غیرصابونی باشد.

درمان منافذ باز پوست

پوست‌های چرب را باید به وسیله پاك كننده‌های مخصوص همیشه تمیز نگه داشت و بهداشت را كاملا رعایت كرد تا از به وجود آمدن منافذ باز (بازتر از حد معمول) جلوگیری كرد. علت اصلی به وجود آمدن منافذ باز این است كه گرد و غبار موجود در هوا با چربی روی پوست تركیب شده و مجرای خروجی سبوم یا چربی را مسدود می‌كند و چربی تولید شده كه زیادتر از حد معمول است برای خارج شدن به تدریج روزنه خروجی خود را گشاد كرده و منافذ باز كاملا  مشخصی را روی پوست پدید می‌آورد. درمان قطعی برای بستن منافذ پوست وجود ندارد اما میكرودرم ابریژن، لیزر IPL و استفاده از كرم‌های آلفاهیدروكسی اسید و پیلینگ تا حدودی می‌تواند در بهبود آن موثر باشند. یکی از رویکردهای نوین در درمان منافذ باز پوست Fractional photothermolysis است. در این روش با ایجاد ستون‌های میکروسکوپیک حرارتی توسط نوعی دستگاه لیزر، اپیدرم به شکل موضعی در مقطعی نکروز می‌شود اما بافت اطراف این ستون حرارتی سالم می‌ماند و این امر موجب تسریع روند ترمیم پوست از طریق سلول‌های سازنده درم و اپیدرم باقیمانده می‌شود.

ماسک برای بستن منافذ باز پوست

ماسک پیاز

۲تا ۳عدد پیاز متوسط را پس از پوست کندن خرد کنید و در مقداری آب بپزید،به طوری که پیازها کاملا پخته شود و آب در ته ظرف باقی نماند، سپس پیاز پخته شده را درون یک تکه پارچه نخی نازک تمیز بپیچید و روی جوش‌های صورت بگذارید پس از چند دقیقه پوست را با آب خنک بشویید.

ماسک عسل

یا قاشق غذاخوری عسل را به آرامی‌بر روی حرارت قرار دهید,زمانی که نرم شد بر روی قسمتهایی از پوست که دارای جوش سر سیاه است بگذارید. پس از ۱۵دقیقه با یک تکه پنبه و آب ولرم پوست را تمیز کنید و بعد صورت را بشویید.

توجه: اگر پوست شما علاوه بر دانه‌های سر سیاه دارای لکه نیز می‌باشد، می‌توانید از جوانه گندم و عسل استفاده کنید.

به این ترتیب که مقداری جوانه گندم را به یک قاشق عسل اضافه کنید و کاملا مخلوط نمایید.

برای بسته شدن منافذ پوست صورت ماسک عسل و جوانه گندم را به مدت ۱۵دقیقه روی صورت بگذارید سپس با آب ولرم و پنبه صورت را تمیز کنید و بعد صورت را با آب سرد بشویید.

ماسک بلغور جو دوسر

جو دو سر را بپزید و با بادام کوبیده مخلوط نمایید و به شکل خمیر درآورید. این ماسک را به مدت ۱۵دقیقه روی پوست بگذارید. این ماسک برای جوش‌های سر سیاه پوست بسیار نافع است.

ماسک لیمو

آب لیمو به تنهایی و یا همراه با مواد دیگر بر روی دانه‌های سر سیاه اثر بسیار خوبی دارد.

آب لیموترش + گلاب یا سفیده تخم مرغ ماسک خوبی برای دانه‌های سر سیاه اثر بسیار خوبی دارد.

طرز تهیه: آب نصف لیمو ترش را با یک سفیده تخم مرغ در ظرف کوچکی حرارت دهید تا غلیظ شود سپس بر روی پوست بمالید ، بعد از ۱۵دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.

ماسک شیر

4 قاشق غذاخوری بومادران یا بابونه را در دو فنجان شیر سرد بریزید و بگذارید چند ساعت بماند، سپس آن را از صافی عبور دهید. مایع بدست امده را قبل از استفاده حرارت دهید تا ولرم شود.

این ماسک را با پنبه بر روی صورت بمالید، زمانی که خشک شد صورت را بشویید. این ماسک بسیار خوبی برای دانه‌های سر سیاه صورت است.

نکته:  موادی مانند گوجه فرنگی، لیموترش، محلول سرکه با آب, شیر ، سفیده تخم مرغ, عسل در بستن منافذ باز پوست به صورت ماسک صورت بسیار مفید هستند.