بزرگ کردن لب با تزریق چربی

روش دیگر پروتز لب ، تزریق چربی زیر پوست لب است . این چربی از بدن خود شما به دست می آید و در صورت استفاده از PRP ایده آل میباشد. معمولا چربی اضافی در ناحیه شکم و ران انباشته می شود . دراین روش چربی را از بخشی از بدن استخراج کرده و شست و شو داده و در گونه تزریق می کنند .استفاده از چربی در  تزریق لب انتخاب خیلی مناسبی نیست و براساس نظر آکادمی زیبایی آمریکا بهترین مارک ژل برای تزریق لب ژلهای هیالورونیک اسید میباشد.

بهترین روش پروتز لب

2161541173119151219111124148121272471565667-255x280

به ده دلیل تزریق چربی و همچنین تزریق چربی صورت برای رفع نواقص صورت و بدن و برجسته سازی اعضا بر پروتز ارجح است:

  1. مهمترین امتیاز بافت چربی نسبت به پروتز، طبیعی بودن و یک‌دستی آن است که با چربی برجسته و فرم داده می‌شود، به هیچ وجه حس مصنوعی بودن و غریبگی با بدن ندارد. برخلاف پروتز که برجستگی غیر طبیعی و بعضاً در لمس عضو برجسته شده، حس مصنوعی القا می‌کند. شاهد این مدعا به کرات در پروتزهای باسن گزارش شده و باعث نارضایتی می‌شود.
  2. با استفاده از پروتز صرفاً برجستگی و اصلاح نسبی انجام می‌شود و اصولاً فرم‌دهی چندانی صورت نمی‌گیرد. در فرم دهی با تزریق چربی، به دلیل نیاز به برداشتن بافت چربی از مناطق دیگر بدن، فرم دهی و فیگورسازی بسیار زیبایی صورت می‌گیرد، به طوری که این عمل در اکثر موارد دو منظوره است و علاوه بر برجسته سازی مناطق مورد نیاز مثل باسن و سینه با کم کردن بافت چربی مناطق مجاور، فیگور کم‌نظیری می‌آفریند.
  3. قرار دادن پروتز در هر کجا که باشد (صورت و بدن) با ایجاد برش اسکار و درد عمل همراه است. در صورتی که تزریق چربی با برش پوستی همراه نیست و از خود ردی به جا نمی‌گذارد.
  4. از تفاوت های مهم و قابل تامل بین پروتز و چربی، اهم این عوارض که گاهی به اجبار به خارج سازی پروتز و نیاز به عمل جراحی دوم نیز دارد، جا به جایی پروتز، لمس کناره های خارجی پروتز، کپسوله شدن و بدفرمی پروتز و عفونت ناشی از آن است. در پروتز گذاری باسن، مواردی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک که زیر پروتز قرار می گیرد، گزارش شده است. در تزریق چربی، درصد عفونت، بسیار کمتر از موارد ذکر شده پروتز است و بقیه عوارض هم در تزریق چربی تقریباً وجود ندارند.
  5. به دلیل برش در پروتز گذاری، به اعصاب پوستی آسیب وارد می‌شود که این مورد به خصوص در پروتزگذاری سینه به کرات دیده می‌شود و در مواردی این کم حسی با بی حس شدن هاله سینه، دائمی است. چنین عارضه ای در تزریق چربی به سینه  دیده نمی شود.
  6. دامنه کاربرد چربی بسیار بیشتر و متنوع‌تر از پروتز گذاری است. از پروتز برای برجسته سازی‌های صورت (گونه، چانه، لب ها) استفاده می‌شود ولی از چربی علاوه بر برجسته سازی فوق، برای جوان‌سازی کل صورت نیز می‌توان بهره برد. در مناطق دیگر بدن، استفاده از پروتز محدود به سینه و باسن شده است که در مورد باسن به خصوص با عوارض بیشتر (جابه جایی، عفونت، لمس لبه های پروتز و مشکلات مربوط به تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک) همراه است. ولی از چربی علاوه بر برجسته سازی سینه و باسن که بسیار شکیل‌تر و طبیعی‌تر از پروتز جلوه می کند، برای جوان سازی دست ها، رفع لاغری‌های موضعی در ران‌ها ساق پا، مچ دست و پا و یا هرجایی که نیاز به اصلاح داشته باشد، می‌توان از چربی بهره برد و در تمام موارد فوق، پروتز هیچ نوع کارایی ندارد.
  7. انجام عمل تزریق چربی به صورت سرپایی، بدون بستری و در اکثر موارد با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود ولی پروتز گذاری با بیهوشی عمومی و در اکثر موارد، بستری یک شب در بیمارستان است.
  8. دوران نقاهت در تزریق چربی بسیار کوتاه تر از پروتز گذاری است و فرد بسیار زودتر به زندگی طبیعی برمی‌گردد و به فعالیت های روزمره می‌پردازد.
  9. نتیجه طولانی مدت تزریق چربی، استاندارد و در دست جراح کارآزموده، طولانی‌تر و حتی دائمی است. علاوه بر زیبایی طبیعی که به همراه دارد، چنین نتایجی با پروتز کمتر به دست می آید.
  10. هزینه تزریق چربی در هر نقطه از بدن، کمتر و مقرون به صرفه تر از انجام پروتز است ولی به طور کلی قیمت تزریق چربی به جراح انتخابی شما، محل جغرافیایی انجام عمل و تکنیک مورد استفاده بستگی دارد.

مزایا

تزریق ژل روشی موقتی است که در آن از ماده «هیالورونیک اسید» استفاده می‌شود و معمولا بین شش ماه تا یک سال جذب می‌شود. با توجه به نوع ژل، کیفیت و نحوه تزریق احتمال جابه‌جایی بخش پایین لب و گلوله شدن آن وجود دارد.  هزینه تزریق ژل به لب بسته به میزان ژل تزریقی در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

تزریق چربی با وجود اینکه سخت‌تر انجام می‌شود، اما نسبت به دیگر روش ها دارای عوارض و مشکلات کمتری است. در روش تزریق چربی که ماده از بدن خود فرد دریافت می‌شود، 50 درصد آن در هفته اول جذب شده و دو مرتبه نیاز به تزریق دارد. در این روش دیگر جسم خارجی در کار نبوده و عفونت نیز در صورت بروز جذب خواهد شد.پروتز و تزریق ژل لب، احتمال بروز عفونت در بدن را افزایش می‌دهد.  پروتز دائمی لب تا زمانی ‌که وجود دارد، احتمال عفونت نیز باقی است.

عوارض

مطالعات متعددی نشان داده اند که برجسته و بزرگ کردن لب ها با چربی به صورت پیوند چربی یکی از بهترین روش های تقریبا دایمی و مناسب است اما باید از برجسته کردن بیشتر از حد با این روش پرهیز کرد، چرا که نتایج ظاهری بسیار ناخوشایندی را ایجاد می کند. از عوارض تزریق چربی می توان به ایجاد برجستگی های دانه دانه و نیز فرورفتگی ها اشاره کرد. عوارض مهم که گاه ممکن است روی دهند شامل قرمزی، تورم، خارش در محل تزریق و یا خون ریزی، حرکت پروتزها یا خارج شدن پروتزها از قسمتی از لب است.

البته در اکثر موارد تورم و کبودی ها ظرف چند روز تا یک هفته بهبود می یابند. بعضی از بیماران به مصرف بی حس کننده های موضعی نظیر لیدوکایین حساسیت دارند. در موارد بروز حساسیت آلرژیک به قسمت های حساسیتی کلاژن، از تزریق کلاژن باید پرهیز کرد. البته احتمال بروز عوارض ناخواسته دیگری نیز وجود دارد که شامل ایجاد زخم، بروز اختلالات انعقادی خون، عفونت و ایجاد بافت اسکار در لب ها است. در بیمارانی که دیابت، لوپوس یا بیماری های بافت هم بند دارند یا در بیمارانی که فشارخون شدید و غیر کنترل شده یا عفونت های راجعه تبخال یا تبخال فعال دارند، برجسته سازی لب ها انجام نمی شود. همین طور در افراد سیگاری به دلیل آنکه روند ترمیم زخم کندتری دارند، انتظار بروز عوارض بیشتر است.