برجسته کردن چانه

پروتز چانه و گونه
پروتزهای صورت باعث ایجاد تعادل و تناسب ساختمانهای صورت می شوند. در موارد کوچکی چانه و فک تحتانی و یا برجسته نبودن گونه ها جراحی پلاستیک پروتز چانه یا گونه می تواند تاثیر بسیار زیادی در زیبایی صورت داشته باشد همچنین میتوان به زاویه دار کردن صورت پرداخت . ظاهر صورت شما وابسته به سه بخش اساسی می باشد:
پوست- بافتهای نرم- استخوان های

Rinoplasti-Öncesi-Değerlendirme-nedir-ne-amaçlanır
جراحی برجسته کردن چانه

یکی از معیارهای زیبایی صورت داشتن چانه محکم و زاویه دار و متناسب با سایر اجزای صورت میباشد. طبق معیارهای زیبایی شناسی صورت برجستگی چانه باید در موازات برجستگی لب تحتانی باشد. در صورتیکه پیش آمدگی چانه کمتر از مقدار یادشده باشد ثلث پایینی صورت ضعیف و نامتناسب به نظر میرسد. این نقص را میتوان با عمل جراحی برجسته کردن چانه توسط پروتز اصلاح نمود. بیشترین پروتزی که برای زاویه دار کردن فک  مورد استفاده قرار میگیرد پروتز سیلیکون است. این پروتز سالهاست که برای تقویت چانه و گونه مورد استفاده قرار گرفته و مفید و کم ضرر بودن آن به اثبات رسیده است.

روش
در جراحی پلاستیک برجسته سازی به روش پروتز چانه برش جراحی در داخل خطوط طبیعی زیر چانه و یا در داخل دهان داده می شود. در جراحی پروتز گونه برای برجسته کردن گونه برش معمولاً در داخل دهان می باشد.
با کشیدن ملایم بافتها فضای لازم برای گذاشتن پروتز مهیا می شود. پروتز که از ماده مصنوعی سازگار با بافت زنده ساخته شده و مثل بافت طبیعی چانه و یا گونه حس می شود، در این فضا گذاشته می شود. بعد از ترمیم محل برش محسوس نمی باشد. بعد از حدود شش هفته بیشتر تورم از بین رفته و شما می توانید از نتیجه عمل لذت ببرید.

طول زمان جراحی:
در روش استخوانی بین 2- 5/1 ساعت است و به روش پروتز حدود 30 دقیقه

چرا عمل پروتز گونه بصورت توأم و همزمان با رینوپلاستی توصیه می شود؟
با نگاه کردن به تصاویر افراد در قبل و بعد از عمل به اهمیت فراوان تعادل در ایجاد زیبایی صورت پی می بریم. یک عمل بزرگ کردن چانه این تعادل در چهره بدون دست زدن به بینی، بینی کوچکتر دیده می شود.
چیزهایی که باید در زمان پروتز چانه درنظر گرفت:
قراردادن پروتز چانه تاثیر قابل توجهی بر ظاهر دارد. این مساله را درنظر بگیرید که از پروتز چانه چه می خواهید. در مورد میزان جلو آمدگی لازم چانه و نیز میزان پهنا یا بلندی که برای چانه می خواهید، فکر کنید. البته دکتر نداف آنالیز چهره را انجام می دهد و توصیه هایی براساس ایراد های زیبایی و نیازهای شخصی شما می کند. مردان و زنان را نباید به یک شیوه درمان کرد. مردان معمولا با چانه های بزرگ بهتر به نظر می رسند در حالی که انجام این کار برای زنان باعث می شود ظاهر مردانه پیدا کنند. اقدامات دیگری را نیز می توان با پروتز چانه درنظر گرفت از جمله لیپوساکشن گردن، مینی لیفت گردن، لیفت گردن و صورت. این روش ها باعث مشخص تر شدن حدود گردن می شوند(با بر داشتن چربی اضافه و واضح تر شدن زاویه بین گردن و چانه) وتاثیرات و نتیجه کلی پروتز چانه را افزایش می دهند.

برای انجام عمل چانه از چه موادی استفاده می شود؟
در جراحی بزرگ کردن چانه از مواد مختلفی نظیر سیلیکون، گورتکس و ... استفاده می شود. این مواد از نرخ و وزن بسیار کمی برخوردارند و علاوه بر این در عمل چانه موادی بی خطر و مفید گزارش شده اند و هیچ تهدیدی از جانب این مواد متوجه بیمار نخواهد بود.

عوارض:
بستگی به روش انتخابی دارد . در صورت استفاده از روش های تغییر فرم استخوان چانه احتمال آسیب دیدگی عصب حسی چانه و عفونت و هماتوم وجود دارد . و در صورت استفاده از پروتز که در موارد خفیف تر جهت اصلاح کوچک بودن چانه استفاده می گردد نیز عوارض مشابهی دیده می شود .
بعد از جراحی
استراحت کنید و هنگام خواب سر را بالاتر از بدن قرار دهید.
از بسته‌های یخ برای کاهش تورم ناحیه جراحی استفاده کنید.
داروهای مسکن تجویز شده را طبق توصیه پزشک مصرف کنید.
در صورت ایجاد درد شدید و یا افزایش تورم یا دمای بدن سریعاً با مطب پزشک تماس بگیرید.
معمولاً در دو روز اول از یک پوشش فشاری بر روی سر استفاده می‌شود. با برداشتن این پوشش باید بخیه‌های زیر چانه با پنبه‌ای آغشته به هیدروژن پروکساید (Hydrogen Peroxide) تمیز و خشک شود. همچنین باید در محل بخیه‌ها، هر روز در سه نوبت از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده شود.