کاشت مو به روش فیت FUE) FIT)

پیوند و کاشت مو fit (فیت) یک تکنیک کم‌تهاجمی پیوند مو است که در آن واحدهای فولیکولی (فولیکول‌های مو) تک‌تک از ناحیه اهداکننده بیمار برداشته‌شده و سپس تک‌تک به ناحیه دریافت‌کننده او پیوند زده می‌شوند. گرافت‌ها (موهای پیوندی) با استفاده از یک ابزار دقیق برداشته‌شده و سپس در ناحیه دریافت‌کننده قرار داده می‌شوند. در این تکنیک نه به هیچ بخیه‌ای نیاز است و نه هیچ‌گونه جای زخمی باقی می‌ماند، که به همین دلیل زخم و قرمزی ناحیه اهداکننده تنها چند روز، آن هم به‌صورت بسیار جزئی، قابل مشاهده خواهد بود. درحالی‌که ریزش مو در خانم‌ها کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، بااین‌حال ازلحاظ عاطفی ریزش مو در خانم‌ها نسبت به ریزش مو در آقایان می‌تواند بسیار مخرب‌تر باشد. خانم‌ها نسبت به آقایان گزینه‌های درمانی کمتری برای رفع مشکل ریزش مو در اختیاردارند و بیشتر از مشکل کم‌پشتی مو رنج می‌برند. اگر ریزش مو در زنان به شکل الگوی ریزش موی مردانه که در آقایان دیده می‌شود، باشد انجام عمل کاشت مو زنان مؤثر خواهد بود.

1

دلیل انتخاب کلینیک ما برای پیوند مو به روش FIT (فیت):
متخصصان ما فعالیت‌های درمانی خود را منحصراً به ترمیم مو محدود کرده‌اند. آن‌ها مهارت بالایی در انجام پیوند موی طبیعی با تکنیک FIT (فیت) دارند که در آن با توجه به الگوی رشد موی اولیه بیمار، خط موی او بازسازی می‌شود تا موها ظاهری طبیعی داشته باشند.

روش انجام FIT (فیت)


همان‌طور که پیشتر گفته شد،FIT (فیت) نوعی پیوند مو است که در آن روش برداشت مو، متفاوت با FUT بوده اما روش کاشتش مشابه آن است. در این روش که بدون نیاز به بخیه انجام می‌شود فولیکول‌های مو تحت بی‌حسی موضعی و با کمک میکروپانچ‌های مخصوص از پشت سر بیمار برداشته‌شده و در ناحیه طاس کاشته می‌شوند.

در روز جراحی، موی تمام ناحیه اهداکننده که در پشت سر قرار دارد، با شماره 1 یا 2 کوتاه می‌شود. بیمار به حالت دمر روی تخت جراحی دراز می‌کشد. داروی بی‌حسی موضعی که شامل اگزیلوکائین 1% رقیق‌شده با سالین است، به‌آرامی در سراسر ناحیه اهداکننده تزریق می‌شود.  سپس گرافت‌ها با کمک یک میکروپانچ مخصوص از ناحیه اهداکننده استخراج می‌شوند. جراح با کمک عینکی با بزرگنمایی 5/2 تا 5، فولیکول‌ها را استخراج می‌کند.

مرحله 1: با طرف تیز میکروپانچ، مقداری از پوست سر که حاوی واحد فولیکولی است به شکل دایر‌ه‌ای بریده می‌شود.

مرحله 2: طرف کُند پانچ با حرکت دورانی به همان قسمت بریده‌شده وارد می‌شود تا واحد فولیکولی شل شود. در همان حال، دستیار جراح پوست را از دو طرف می‌کشد تا پانچ راحت‌تر به درون پوست وارد شود.

مرحله 3: دستیار جراح به‌آرامی و با کمک یک پنس گرافت‌ها را از پوست خارج می‌کند. سپس گر افت‌های خارج‌شده در سالین یا محلول لاکتوز محلول رینگر لاکتات نگه‌داری می‌شوند. گرافت‌های استخراج شده شامل 1 تا 4 و به‌ندرت 5 یا 6 تار مو هستند. این بخش زمان‌برترین و پرزحمت‌ترین بخش در تمام عمل است. بعد از پایان استخراج، گرافت‌ها مشابه تکنیک FUT کاشته می‌شوند.

گرافت‌های FIT حاوی 5 و 6 تار مو

2

مزایای انجام FIT در کلینیک ما:
• بدون بخیه؛ ناحیه اهدا کنند بعد از تنها چند روز تقریباً به حالت اول برمی‌گردد.
• نتایج دائمی و ظاهری طبیعی
• استفاده از جدیدترین تکنیک کم‌تهاجمی
• یک عمل سرپایی ساده
• بهبود سریع؛ بسیاری از بیماران روز بعد از عمل به سر کارشان برمی‌گردند.

مقایسه FIT  (فیت) با FUT


در تکنیک FIT (فیت) تک‌تک واحدهای فولیکولی مستقیماً از ناحیه اهداکننده برداشته می‌شوند، درحالی‌که در تکنیک سنتی کاشت واحد فولیکولی (FUT)، موهای اهدایی بر روی نوار باریک و طویلی از پوست ناحیه اهداکننده برداشته‌شده و سپس با استفاده از یک میکروسکوپ استریو واحدهای فولیکولی تک‌تک از آن جدا می‌شوند.

پیش از برداشتن گرافت‌ها، با استفاده از یک ابزار دارای یک نوک سوزنی ظریف، در ناحیه طاس سر، محل‌های دریافت کننده کوچکی ایجاد می‌شود. سپس واحدهای فولیکولی در این محل‌های دریافت‌کننده قرار داده می‌شوند که بعداً رشد می‌کنند و به فولیکول‌هایی با توانایی تولید موهای سالم تبدیل می‌شوند. در هر دو تکنیک FIT و FUT، ایجاد محل‌های دریافت‌کننده و قرار دادن گرافت‌های واحدهای فولیکولی اساساً به روش یکسانی انجام می‌شود. تفاوت این دو تکنیک در ظاهر ناحیه اهداکننده بعد از عمل و همچنین کیفیت و مقدار گرافت‌های به‌دست‌آمده از هر یک از آن‌ها است.

پیش‌نیازهای کاشت مو به روش fit (فیت)


موارد زیر پیش‌نیازهای لازم برای کاشت مو به روش fit (فیت) هستند:

 • جراح به اندازه کافی آموزش دیده باشد و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد.
 • بزرگنمایی عینک‌های جراح و دستیارانش به اندازه کافی باشد.
 • صحیح بودن حرکات دست جراح و دستیارانش
 • پانچ‌های تیز/پانچ‌های کند: بعضی از جراحان از تکنیک دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند که در آن با بهره‌گیری از یک پانچ تیز مقدار حرکت دورانی مورد نیاز برای وارد شدن آن به پوست به حداقل می‌رسد، درحالی‌که در تکنیک سه مرحله‌ای از پانچ‌های کند استفاده می‌شود تا میزان قطع شدن فولیکول‌ها و از بین رفتن آن‌ها کم شود.
 • مثبت بودن تست فاکس

در موارد زیر از روش FIT (فیت) استفاده می‌شود


1- برای بیمارانی که می‌خواهند موهایشان را بسیار کوتاه نگه‌دارند (که در این صورت وجود یک جای زخم نازک غیرقابل‌قبول خواهد بود.)

2- در مواردی که بیماری درخواست استفاده از تکنیک FIT (فیت) را دارد و به‌علاوه امکان استخراج گرافت به میزان کافی جهت پاسخ به نیازهای او وجود دارد.

3- برای بیمارانی با طاسی محدود و افرادی که به جلسات درمانی کوتاهی نیاز دارند. این افراد مواردی از جمله آلوپسی آندروژنیک یا نواحی طاسی کوچکی در فرق سر، نواحی طاسی محدود در چهره مثل یک ناحیه طاسی مثلثی شکل که معمولاً در جلوی پیشانی خانم‌ها دیده می‌شود، همچنین ابروها، مژه‌ها، سبیل و نواحی کوچکی که دچار آلوپسی ناشی از عارضه‌های پوستی شده‌اند را دارا می‌باشند.

4- برای درمان جای زخم‌های طویلی که تکنیک سنتی FUT به‌جا می‌گذارد.

3

5- بیمارانی که پوست سرشان آن‌قدر انعطا‌ف‌پذیر نیست که بتوان از آن نواری برداشت (پوستشان بیش‌ازاندازه سفت است).

6- برای درمان جای زخم‌های ناشی از عارضه‌های پوستی، آسیب‌دیدگی‌ها یا عمل‌های جراحی اعصاب.

7- برای بیمارانی که معمولاً زخم‌هایشان با ایجاد جای زخم‌های پهن یا ضخیم بهبود می‌یابند.

8- برای ورزشکاران که باید درست بعد از جراحی، فعالیت‌هایشان را به‌طور کامل از سر بگیرند.

9- برای بیمارانی که ترس بسیار زیادی از درد یا جای زخم‌ها دارند.

10- در مواردی که ناحیه اهداکننده، بدن یا ناحیه ریش است.

11- در مواردی که به پیوند مو از بدن نیاز است. مشکل محدودیت نواحی اهداکننده با روش پیوند موی بدن رفع شده است.

در مواردی که از روش FIT (فیت) استفاده نمی‌شود


1- جراح تجربه‌ای در زمینه انجام تکنیک‌های FIT (فیت) نداشته باشد.

2- وسایل مناسب انجام آن در دسترس نباشد.

3- انتظارات بیمار واقع‌بینانه نباشد.

4- نواحی اهداکننده کافی نباشند.

5- وجود جای زخم‌هایی که انجام هر دو روش عمل دو و سه مرحله‌ای را با مشکل مواجه می‌کنند.

6- بیمار جزء درجه‌های 4 و 5 تست فاکس قرار بگیرد.

7- وجود نواحی طاس بزرگی که به بیش از 2500 گرافت نیاز داشته باشند.

پیوند مو به روش FIT (فیت) خودکار


دستگاه FITMatic یک دستگاه پیوند موی خودکار است که هدف آن کمک به پزشک در انجام پیوند مو با تکنیک FIT (فیت) است. ادعا می‌شود که این دستگاه گرافت‌ها را سریع‌تر استخراج می‌کند. البته، با این دستگاه گرافت‌ها بیشتر تحت کشش و پیچش قرار می‌گیرند که این ریسک آسیب دیدن و از بین رفتن آن‌ها را بالا می‌برد.

مزایای FIT (فیت)


برای جراح

 • در مقایسه با FUT به نیروی انسانی کمتری نیاز دارد؛ به‌طوری‌که تنها با یک پزشک و دو دستیار می‌توان این درمان را انجام داد.
 • این روش کم‌تهاجمی بوده و برای انجام آن نیازی نیست که پزشک تجربه جراحی داشته باشد.
 • گرافت‌ها به آماده‌سازی چندانی نیاز ندارند.
 • به تجهیزات کمتری نیاز دارد.

برای بیمار

 • می‌توان موها را تا حد دلخواه کوتاه کرد.
 • دوره بهبودی از عمل بسیار کوتاه است.
 • جای زخم‌های بسیار ریز به جود آمده در ناحیه اهداکننده تقریباً قابل‌رؤیت نیستند.
 • نیازی نیست برای کشیدن بخیه‌ها مجدداً به جراح مراجعه شود.
 • تنها با این تکنیک می‌توان برای افزایش تراکم موهای سر از موهای بدن استفاده کرد.
 • می‌توان با آن جای زخم‌هایی که از روش FUT باقی مانده است را پوشاند.

محدودیت‌ها


1- این روش زمان زیادی می‌برد و به همین علت باعث خستگی بیمار می‌شود. همچنین بیمار باید به حالت دمر بخوابد که این مورد ناراحتی‌اش را بیشتر می‌کند.

2- تعداد گرافت‌های قابل استخراج در هر روز محدود است که این باعث می‌شود به چندین جلسه درمان نیاز باشد. جراحان برای رفع این مشکل جراحی کاشت موی وسیع (megasessions) را معرفی کرده‌اند.

3- می‌بایست ناحیه اهداکننده تا حد تراشیدن کوتاه شود که این برای بسیاری از افراد مشکل‌ساز است.

4- در هر روز تنها می‌توان روی یک بیمار کار کرد. به خاطر زمانی زیادی که صرف می‌شود، این عمل بسیار گران‌تر از FUT است، یعنی تقریباً سه برابر قیمت آن.

4