کاشت مو به روش بی اچ تی BHT (پیوند مو از بدن)

کاشت مو به روش BHT یا BHHT  یکی از تکنیک‌های پیشرفته‌ی کاشت مو به شیوه‌ی استخراج واحد فولیکولی مو است. در این تکنیک از موهای بدن برای پیوند موی طبیعی استفاده می‌شود و گرافت‌های مو به شیوه‌ی FUE از نقاطی مانند ریش یا موهای سینه گرفته می‌شوند. این روش به‌خصوص برای افرادی که قصد دارند عمل کاشت موی طبیعی انجام دهند اما با وجود استفاده از داروی ریزش مو بانک موی کافی در پشت سرشان ندارند، بسیار مناسب است.

انواع کاشت مو به روش BHT


 • کاشت موهای ریش صورت روی سر: در کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی) می‌توان به‌جز پشت سر، از نقاط دیگر بدن نیز گرافت‌های مو را به روش FUE استخراج کرد و مورداستفاده قرار داد. با ترکیب کاشت موهای پشت سر و موهای بدن، می‌توانیم بیش از 5000 گرافت مو را طی دو تا سه روز پیوند بزنیم.
 • کاشت موهای بدن در ریش و سبیل: می‌توان از این روش برای بازیابی موهای صورت که ریزش کرده‌اند یا نازک شده‌اند، استفاده کرد. همچنین درصورتی‌که بر اثر یک تصادف یا هر اتفاق دیگری در محل رویش موهای ریش جای زخم باقی مانده باشد، می‌توان به روش کاشت مو BHT (بی اچ تی) این جای زخم را پوشاند.
 • کاشت موهای سر در ریش و سبیل: برای کاشت ریش و سبیل همچنین می‌توان از موهای پشت سر گرافت مو تهیه کرد. با این روش هم می‌توان ریزش مو یا نازک شدن موهای ریش و سبیل را درمان کرد و همچنین جای زخم و بخیه روی ریش و سبیل را پوشاند.
 • کاشت موهای سینه روی سر: متأسفانه استخراج گرافت مو از سینه معمولاً نتایج خوبی به همراه ندارد چراکه موهای سینه به اندازه کافی برای پیوند زدن قوی نیستند، بنابراین ما در انتخاب شخص مناسب برای انجام این عمل بسیار محتاط و حساس هستیم. درصورتی‌که موهای سینه شخص بسیار قوی و برای کاشت مو مناسب باشد می‌توان تا 1500 گرافت مو را از سینه به سر پیوند زد.

متخصصین کلینیک سیب سرخ به موفقیت روش پیوند موی بدن به سر اعتقاد دارند. هدف ما ارائه‌ی بهترین نتایج کاشت مو، با پیوند موی بدن به سر با تکنیک BHT (بی اچ تی) است. سعی متخصصین ما این است که تعداد گرافت های بیشتری را البته با دقت بالاتر به سر پیوند بزنند. در این کلینیک در هنگام گرفتن گرافت های مو از بدن و کاشت آن‌ها در سر، دقت و توجه بسیار ویژه‌ای می‌شود و بنابراین نتایج کاشت مو بسیار موفقیت‌آمیز است.
وعده‌ی ما به شما نه تنها داشتن ظاهر طبیعی و زیبایی موی شماست، بلکه بازگرداندن اعتمادبه‌نفستان نیز می باشد. با کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی) هیچ جای زخم و بخیه‌ای روی سر وجود نخواهد داشت و به کمک این روش بدون احساس درد و ناراحتی می‌توانید به بهترین نتایج کاشت مو دست پیدا کنید.

نحوه‌ی کاشت مو به روش BHT  (بی اچ تی)


FUE یا استخراج واحد فولیکولی، یکی از تکنیک‌های گرفتن گرافت مو برای کاشت مو است. در روش FUE برای گرفتن گرافت مو هر واحد فولیکولی مو به‌صورت تک‌به‌تک از محل موردنظر استخراج می‌شود. هر واحد فولیکولی مو می‌تواند شامل 1 تا 4 تار مو باشد. با استفاده از این تکنیک می‌توان از موهای بدن به‌منظور کاشت موی سر و برای درمان طاسی‌های شدید سر استفاده کرد. در گذشته برای گرفتن گرافت مو تنها از بانک موی پشت سر استفاده می‌شد و تعداد گرافت‌های مو نهایتاً به 5000 تا 7000 واحد فولیکولی می‌رسید. در این صورت اگر شخصی با طاسی وسیع عمل کاشت مو را انجام می‌داد به علت نداشتن بانک موی کافی در پشت سر، امکان پوشش دادن کامل طاسی سر وجود نداشت و نتایج کاشت مو رضایت‌بخش نبودند.

موی نقاط بسیاری از بدن را می‌توان به‌عنوان گرافت برای کاشت مو استفاده کرد، از پایین گردن گرفته تا سر انگشتان پا. موهای هرکدام از نقاط بدن ویژگی‌های خاص خودش را دارد. در برخی از نقاط بدن ممکن است موها نازک‌تر، قوی‌تر، حالت دار‌تر، کوتاه‌تر یا بلند‌تر باشند. این تفاوت ساختاری بین موهای سر و موهای بدن در حین کاشت مو باید موردتوجه قرار بگیرد.

موی بدن را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: موهای ریش صورت و موهای دیگر نقاط بدن. موهای بدن ما داری یک دوره یا چرخه‌ی استراحت و رشد هستند و گاهی در فاز رشد و گاهی در فاز استراحت قرار دارند. چرخه‌ی رشد و استراحت موهای مختلف بدن متفاوت است. موهای ریش صورت به‌ندرت وارد فاز استراحت می‌شوند درحالی‌که موهای بدن گاهی تا 60 درصد مواقع در فاز استراحت هستند.

موهای ریش معمولاً به‌صورت تکی رشد می‌کنند و به‌ندرت پیش می‌آید که یک واحد فولیکولی از موی ریش دارای دو یا سه تار مو باشد. یکی دیگر از خصوصیات موی ریش این است که با سرعت بیشتری نسبت به سایر موهای بدن رشد می‌کند و دقیقاً به همین دلیل است که افراد می‌توانند ریش بلند داشته باشند. موهای ریش سازگاری و ثبات بیشتری نسبت به سایر موهای بدن دارند و بین 60 تا 100 درصد آن‌ها پس از عمل کاشت مو ماندگار خواهند بود.

سایر موهای بدن معمولاً کوتاه‌تر هستند و نسبت به موهای سر با ریتم بسیار آهسته‌تری رشد می‌کنند و معمولاً بیش از 3 تا 6 سانتی‌متر رشد ندارند. موهای بدن معمولاً مجعد هستند. برخی از موهای بدن مانند موی دست، موهای روی انگشتان پا و موهای ابرو بسیار کوتاه‌تر هستند. برخی از موهای بدن بسیار نازک هستند و حتی در برخی موارد که موی بدن به ضخامت موی سر باشد، پس از کاشته شدن روی سر مانند قبل ضخیم نخواهد بود. گرفتن گرافت مو از بدن به‌جای گرفتن گرافت مو از سر یا از ریش ممکن است نتایج رضایت بخشی نداشته باشد.

به‌طورکلی از بین کسانی که موهای بدن (غیر از ریش) را به سر پیوند می‌زنند، از هر 4 نفر یک نفر از نتایج کاشت موی خود رضایت دارد؛ بنابراین کاشت موی بدن روی سر یک پروسه بسیار حساس است و در انتخاب کاندید مناسب و نحوه کاشت آن داشتن مهارت و تجربه بسیار بالا ضروری است. حتی در مورد کاشت موهای ریش روی سر ممکن است بیمار از ضخیم بودن و مجعد بودن موها رضایت نداشته باشد و شکل و رنگ موهای ریش با موهای سر هماهنگی نداشته باشد.

به خاطر تمامی ‌این دلایل معمولاً بهترین راه برای انجام کاشت مو به روش BHT(بی اچ تی) انجام یک جلسه درمان آزمایشی است تا بتوان قبل از انجام کاشت موی کامل نتایج این روش را ارزیابی کرد. در طی جلسه‌ی آزمایشی، ضخامت و شکل ظاهری موهای بدن کاملاً بررسی می‌شود. درصورتی‌که متخصص و خود بیمار نسبت به نتایج رضایت نداشته باشند، دیگر کاشت موی کامل انجام نخواهد شد.

مزایای کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی)


ایده‌ی گرفتن گرافت‌های مو از بدن بسیار فوق‌العاده است. در طی سال‌های بسیار زیادی پزشکان افرادی که ریزش موی شدید داشته و بانک موی قوی نداشتند را از انجام عمل کاشت مو ناامید می‌کردند. در گذشته درصورتی‌که بانک موی سر شخص به اندازه کافی نبود، امکان کاشت مو در تمامی ‌نقاط طاس سر و پوشش دادن کامل سر وجود نداشت.

شیوه‌ی کاشت موهای بدن، دریچه‌ی جدیدی بر روی تکنولوژی کاشت مو باز کرده و محدودیت کاشت مو نسبت به بانک موی پشت سر را کاملاً برطرف کرده است. درروش BHT (بی اچ تی) می‌توان از بسیاری از نقاط بدن برای گرفتن گرافت مو استفاده کرد ازجمله: ریش و سبیل، موهای دست، موهای سینه، شکم و پاها. مهم‌ترین مزایای کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی) عبارت‌اند از:

 • با این روش می‌توان طاسی‌های وسیع را نیز درمان کرد (ازجمله ریزش بسیار شدید موی سر بر اثر آلوپسی ژنتیکی یا باقی ماندن جای زخم و بخیه بزرگ روی سر.)
 • این روش کم تهاجمی است.
 •  در این روش هیچ برش و بخیه‌ای در کار نیست.
 • مدت زمان ریکاوری بعد از کاشت مو بسیار کوتاه است (محل گرفتن گرافت‌های مو ظرف یک هفته کاملاً بهبود می‌یابد.)
 • جای زخم در محل گرفتن گرافت مو بسیار ریز و نامعلوم است.
 • این روش برای کاشت ابرو نیز بسیار مناسب است.

کاندیدای مناسب برای کاشت مو به روش BHT (بی اچ تی)


ایده‌آل‌ترین کاندید‌های کاشت مو به روش BHT(بی اچ تی) افرادی هستند که موهای بدن آن‌ها به لحاظ ظاهری با موهای محل پیوند مو هماهنگی بالایی دارد. به‌طور مثال درصورتی‌که موی سر شخص ضخیم و مجعد باشد، موهای ریش صورت گزینه‌ی بسیار مناسبی برای گرفتن گرافت و پیوند زدن به سر او خواهند بود.

یکی دیگر از فاکتورهای موردنظر برای کاندید شدن برای این روش نداشتن موی کافی در قسمت پشت سر می‌باشد. مو‌های پشت سر بهترین انتخاب برای گرفتن گرافت مو و کاشت در بالا و جلوی سر هستند چراکه همخوانی و هماهنگی کامل با ویژگی موهای جلوی سر دارند. درصورتی‌که شخص در قسمت پشت سر خود به اندازه کافی مو برای گرفتن گرافت دارد، پس بهترین کار این است که از همین موها برای کاشت در جلوی سر استفاده کند.

برخی از بیماران ترجیح می‌دهند به‌جای موی پشت سر، گرافت‌های مو از بدن آن‌ها گرفته شود. در این موارد یک جلسه کاشت موی آزمایشی انجام می‌شود تا رشد موهای کاشته شده و ظاهر آن‌ها مورد ارزیابی قرار بگیرد.

درصورتی‌که کاشت مو در محل ابرو یا شقیقه‌ها انجام می‌شود، ممکن است گرفتن گرافت مو از بدن بهتر باشد چراکه احتمالاً موهای بدن به لحاظ ظاهری همخوانی بیشتری با موهای ابرو یا شقیقه دارد. برای مثال موهای ابرو نازک‌تر از موهای سر هستند و رشد آن‌ها بسیار کمتر از موی سر است؛ بنابراین احتمالاً گرفت گرافت مو از دست یا پا برای کاشت ابرو می‌تواند گزینه مناسب‌تری نسبت به گرفتن گرافت مو از سر باشد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که گرافت‌هایی که از موی سر گرفته می‌شوند نسبت به سایر نقاط بدن دوام بیشتری دارند.

در هنگام انتخاب جای مناسب برای گرفتن گرافت مو از بدن، معمولاً ریش صورت بهترین گزینه است، چراکه استحکام و دوام بیشتری دارد و درصد موفقیت آن بالاتر است. دو فاکتور مهم در بازدهی کاشت مو تأثیر دارند. در صورت گرفتن گرافت مو از بدن، کاشت گرافت‌هایی که در فاز رشد قرار دارند نتایج بهتری خواهد داشت. از طرف دیگر تراکم موهای کاشته شده نیز بسیار مهم است و کاشت بیش از 36 گرافت مو در یک سانتی‌مترمکعب، بازدهی کاشت مو را بسیار کم می‌کند. معمولاً توصیه می‌شود که در صورت گرفتن گرافت مو از بدن، تراکم کاشت مو کمتر از 30 گرافت در هر سانتی‌مترمکعب باشد.

دوره ریکاوری عمل پیوند موی بدن به سر مانند پیوند موی سر عادی می‌باشد. پیش‌بینی نتایج عمل و رشد موهای کاشته شده، سه ماه پس از کاشت مو امکان‌پذیر است و نتایج نهایی نیز 12 ماه بعد مشخص می‌شوند. البته در موارد کمی، بازدهی کاشت مو بین ماه دوازدهم تا بیست و چهارم بیشتر می‌شود. در برخی موارد پیوند موی بدن نسبت به پیوند موهای سر کاملاً موفقیت‌آمیز نیست و رسیدن به پوشش دلخواه با پیوند موی سر، بسیار آسان‌تر از پیوند موهای بدن است.

نکات قابل توجه


پیوند زدن موی بدن ممکن است با مشکلات کوچکی همراه باشد. به غیر از عوارضی که ممکن است بر اثر مشکلات فیزیولوژیکی بروز کند (مانند آلرژی به ماده‌ی بیهوشی یا تشکیل لخته خون) برخی مشکلات دیگر نیز وجود دارند که به خاطر آن ممکن است بسیاری از متخصصین مایل به انجام این عمل نباشند:

 • خصوصیات و ویژگی‌های موهای بدن در هر نقطه دارای پیچیدگی‌های خاص خودش است و گرفتن گرافت موی سالم از بدن به‌طور موفقیت‌آمیز نیازمند داشتن مهارت بسیار بالایی است. هر یک از موهای بدن در جهت و زاویه متفاوتی رشد می‌کنند و گرفتن گرافت مو به‌نحوی‌که به ریشه‌ی مو آسیب وارد نشود کار بسیار مشکلی است.
 • موهای بدن ساختار و ویژگی‌های متفاوتی نسبت به موهای سر دارند؛ بنابراین احتمال عدم رضایت بیمار از نتایج کاشت مو وجود دارد، چراکه موهای کاشته شده با موهای سر به‌خوبی هماهنگ نیستند و میزان رشد آن‌ها نسبت موهای سر بسیار کمتر است.

نمای روبه‌رو و کناری از موهای بیمار قبل و بعد از پیوند موی بدن به سر

1

نمای نزدیک از خط رشد موها قبل و بعد از پیوند موی بدن به سر 

2