کاشت موی طبیعی به روش FUT

مو در عمل کاشت واحد فولیکولی (FUT) از ناحیه‌ای دائمی، یعنی پشت و کنار سر که موی آن در برابر ریزش و کچلی مقاوم است، گرفته و در ناحیه‌های بدون مو یا در حال ریزش سر کاشته می‌شود.

ترتیب، آرایش و چگونگی قرار گرفتن پیوندها (گرافت‌های) واحد فولیکولی، تعیین‌کننده میزان زیبایی حاصل از عمل کاشت مو است، به همین دلیل متخصص در هر مورد باید با توجه به سابقه ریزش موی بیمار و احتمال ریزش مو در آینده، این ترتیب و آرایش را تشخیص دهد و رعایت کند. ازآنجایی‌که در کاشت مو fut از الگوی طبیعی رشد مو تقلید می‌شود، چنانچه عمل توسط متخصص انجام شود، نتیجه آن کاملاً طبیعی خواهد بود و هیچ‌یک از اطرافیان، موی کاشته شده را از موی طبیعی تشخیص نخواهد داد.

1

رضایت و خشنودی هزاران تن از مراجعین درمان شده در کلینیک ما، گواه ایمنی عمل و بهترین مراقبت متخصصان ما از بیماران است. میزان رضایت مراجعین سابق ما به حدی است که خوشحالند در مورد خط رویش موی خود به مرکز دیگری اعتماد نکرده‌اند و ما را برگزیده‌اند. متخصصان ما در کلینیک سیب سرخ با پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز تکنیک‌های نوین، میزان جای زخم خطی را به حداقل می‌رسانند و دوران بهبود را کاهش می‌دهند. متخصصان ما به پشتوانه دانش و مهارت خود در زمینه کاشت مو، بهترین روش درمان را متناسب با اهداف هر بیمار تعیین می‌کنند. 

عمل


پزشک ابتدا اهداف بیمار را که پیش از این در جلسه مشاوره تعیین شده است، مرور می‌کند، پرسش‌ها و ابهام‌های باقی مانده را برطرف می‌کند و با دقت خط رویش مویی را مجدداً رسم می‌نماید که در جلسه مشاوره از آن عکس گرفته شده و مشخص شده است، همچنین علامت‌های دیگری را برای هرچه مشخص‌تر شدن دامنه عمل ترسیم می‌کند. دراین‌بین بیمار فرصت دارد تا علامت‌ها و خطوط ترسیم‌شده را بررسی کند و نظر خود را پیش از شروع عمل اعلام کند. سپس پزشک عکس‌های باکیفیتی را جهت ثبت در پرونده پزشکی بیمار می‌گیرد.

بیمار برای آرام و راحت بودن در طول عمل ترمیم مو، آرام‌بخش دریافت می‌کند. اکثر بیماران ترجیح می‌دهند هنگام عمل، موسیقی گوش کنند، فیلم ببینند یا با پزشک و کارکنان صحبت کنند.

طول عمل کاشت موی دائمی به شیوه کاشت پیوندهای واحدهای فولیکولی بستگی دارد، کاشت کمتر از 800 پیوند تا ظهر بیشتر زمان نمی‌برد، اما عمل‌های گسترده‌تر و کاشت 2400 پیوند یا بیشتر معمولاً تمام‌روز طول می‌کشد.

متخصصین مجرب ما عمل کاشت مو را در محیطی آرام و دوستانه انجام می‌دهند تا بیمار تجربه‌ای خوشایند داشته باشد و گذر زمان را حس نکند. کارکنان تمام‌وقت ما، سال‌های متمادی در زمینه عمل به شیوه FUT تجربه دارند. دیگر کارکنان کلینیک نیز به کمک متخصصین می‌آیند تا راحتی کامل بیمار تأمین شود.

2

مراحل انجام عمل کاشت باریکه مو به روش FUT

بی‌حسی موضعی

بیمار پس از دریافت آرام‌بخش خوراکی، ترکیبی از داروی بی‌حسی موضعی و داروی ماندگاری اثر بیشتر را دریافت می‌کند. برای بی‌حس کردن کل سر یا جمجمه، تنها کافی است اطراف گردی سر، ناحیه حلقوی بی‌حس ‌شود. پس از اثر گذاشتن دارو، باقی جراحی ترمیم مو بدون درد خواهد بود.

بافت اهداکننده

بافت اهداکننده در کاشت واحد فولیکولی (FUT) به‌منظور بهینه ساختن نتیجه و به حداقل رساندن جای زخم به‌صورت باریکه‌ای ظریف (برداشت تک باریکه) از سر گرفته می‌شود. محل ناحیه اهداکننده به‌دقت در بخشی از سر انتخاب می‌شود که بیشترین تراکم مو و درازمدت‌ترین پایداری را داشته باشد. موی این ناحیه به اندازه یک میلی‌متر کوتاه می‌شود تا موی بلند ناحیه اهداکننده را پس از اتمام عمل کاملاً بپوشاند.

ایجاد کردن ناحیه دریافت‌کننده

جراح کاشت مو ناحیه‌های دریافت‌کننده را با ابزاری ظریف و سوزن‌های باریک زیرپوستی به اندازه 21 و 19 ایجاد می‌کند. جراحان کلینیک ما در اکثر موارد از شکاف‌های عمودی برای محل‌های دریافت پیوند استفاده می‌کنند. این مرحله زیبایی نتیجه عمل را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و زاویه رشد موی جدید، توزیع و تراکم یا پرپشتی پیوندها را تعیین می‌کند. ایجاد ناحیه دریافت‌کننده بخش مهمی از جراحی ترمیمی مو است که به مهارت جراحی، تجربه بالا و همچنین ذوق زیبایی‌شناسی متخصص بستگی دارد.

وارد کردن و کاشت پیوندها

تیم جراحی پس از ایجاد تمام ناحیه‌های دریافت‌کننده، قرار دادن پیوندهای واحد فولیکولی را در محل‌های از پیش تعیین‌شده آغاز می‌کند. از واحدهای فولیکولی تک مویی در خط موی جلویی استفاده می‌شود تا ظاهری طبیعی و نرم به وجود بیاید و پیوندهای 3 تا 4 مویی در ناحیه مرکزی موی پیشانی به‌کاربرده می‌شود تا بیشترین میزان تراکم و پرپشتی به دست بیاید. قرار دادن پیوندها زمان‌برترین مرحله جراحی کاشت مو است.

پایان عمل

پس‌ازآن که تمام پیوندها در جای خود قرار داده شد، متخصص با دقت محل آن‌ها را دوباره بررسی می‌کند.

3

بهبود


رشد و دوام موی کاشته شده و التیام بهینه، جز با پیروی دقیق بیمار از دستورات پزشک ممکن نخواهد بود؛ بنابراین اگر قصد انجام جراحی کاشت مو دارید، حتماً موارد زیر و تجویز پزشک خود را دقیقاً مطابق برنامه زمانی زیر رعایت کنید.

 • شب عمل و چند شب پس از عمل: بیمار باید سر را هنگام خوابیدن بالا بگذارد.
 • صبح پس از عمل: بهتر است بیمار هدبند را بردارد و 3 بار سر را شامپو بزند و بشوید.
 • باقی روزهای هفته نخست پس از عمل: بهتر است بیمار 2 بار در روز دوش بگیرد.
 • هفته نخست پس از عمل: بیمار باید سر را با ملایمت با شامپو بشورد.
 • 10 روز نخست پس از عمل: چون پیوندها دائمی هستند، بیمار می‌تواند روش‌های شامپو زدن و مراقبت از موی معمول را از سربگیرد.
 • استعمال دخانیات تا دو هفته پس از عمل مجاز نیست.
 • بیمار باید هنگام قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید، کلاه به سر بگذارد و پس از دو هفته از کرم ضدآفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کند.
 • 3 هفته پس از عمل: بیمار می‌تواند موی خود را اصلاح یا کوتاه کند.
 • 4 هفته پس از عمل: بیمار می‌تواند موی خود را خشک کند.
 • بیمار باید تا چند هفته از انجام فعالیت‌های سنگین جسمی خودداری کند.

4

خطرهای احتمالی/ اثرهای جانبی عمل FUT


عمل کاشت مو نیز مانند تمام عمل‌های جراحی ممکن است با عوارض ناچیزی همراه باشد.

میزان ایمنی و موفقیت این جراحی بسیار بالا است، بااین‌حال ازآنجایی‌که مورد هر بیمار با دیگری متفاوت است، احتمال دارد مشکل‌هایی بروز یابد که پیش‌بینی آن‌ها دشوار است. از یاد نبریم که هر یک از ما منحصربه‌فردیم و واکنش‌هایمان نیز می‌تواند کاملاً متفاوت باشد.

اکثر بیماران واکنش بسیار خوبی را به پیوند نشان می‌دهند، اما گاهی مسائلی، علی‌رغم مهارت و تجربه جراح به وجود می‌آید، بنابراین بهتر است برای مقابله با آن‌ها آماده باشید.

عوارض/ خطرهای احتمالی عبارت‌اند از:

 • رشد آهسته/ کم مو: این مورد می‌تواند پی آمد آسیب دیدن فولیکول‌ها باشد.
 • عفونت: عفونی شدن بسیار نادر است، چون قبل و بعد از جراحی برای بیمار آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود.
 • قابل توجه بودن جای زخم: جراح سعی می‌کند برش محل اهداکننده‌ را به‌گونه‌ای ایجاد کند که به‌سختی قابل مشاهده باشد.
 • دیر التیام یافتن زخم: ژنتیک و وراثت نقش مهمی را در التیام زخم ایفا می‌کند و سرعت التیام برخی بیماران در مقایسه با دیگران بسیار بیشتر است.
 • تغییر تجمع رنگدانه‌های پوست: احتمال تیره شدن رنگ پوست (هایپرپیگمنتیشن یا تجمع بیش‌ازحد رنگدانه‌ها) وجود دارد که البته بسیار نادر است.

چنانچه بیمار پس از جراحی با هر مشکلی مواجه شود، باید با جراح معالج خود مشورت کند.

کلینیک ما از همکاری متخصصین مجرب، سرشناس و خوش‌سابقه‌ای بهره می‌گیرد که تضمین‌کننده دستیابی به نتیجه ایده‌آل و حداقل بودن عوارض هستند. پزشک در نخستین جلسه مشاوره، تمام پی‌آمدها و ضروریات چنین عملی را به تفصیل توضیح می‌دهد.

مزایا و معایب کاشت باریکه مو به روش FUT


مزایا

 1. بیشینه بودن تعداد پیوندها در یک مرحله کاشت مو: با بهره‌گیری از این روش پیشرفته می‌توان بیش از 3500 پیوند را در محل مناسب قرار داد. ترمیم موی بسیاری از بیمارانی که پیش از این هرگز عمل کاشت مو نداشته‌اند، تنها در یک جلسه پایان می‌یابد.
 2. حداقل بودن آسیب‌دیدگی پیوندهای مو: عمل باریکه مو برای تیم جراحی این امکان را فراهم می‌کند تا پیوندها را جمع‌آوری و در آزمایشگاه زیر میکروسکوپ به نحوی مؤثر تهیه کنند تا فولیکول‌های مو کمتر آسیب ببیند.
 3. گستردگی جراحی FUT نسبت به FUE کمتر است و هزینه آن نیز پایین‌تر است.

معایب

 • تکنیک FUT غالباً جای زخمی خطی را در محل اهداکننده باریکه مو باقی می‌گذارد. تکرار این درمان به کشیده شدن پوست سر منجر می‌شود که این جای زخم خطی را بدمنظرتر می‌کند.
 • این روش جدا کردن باریکه مو به دلیل تهاجمی‌تر بودن، دوران بهبود طولانی‌تری دارد. بخیه‌های زده شده برای بستن شکاف ایجاد شده باید یک تا دو هفته بر روی پوست باشد و از بیمار خواسته می‌شود تا به مدت چند هفته پس از عمل از انجام فعالیت‌های جسمی سنگین خودداری کند.