مراقبت‌ها و توصیه‌های بعد از کاشت مو

2

بالاخره بعد از کلی خون‌دل خوردن تصمیم خود را گرفته‌اید و می‌خواهید عمل کاشت مو انجام دهید. چیزی که شما در ذهنتان دارید این است که به‌زودی ظاهری بی‌نقص و موهایی پرپشت خواهید داشت، اما متأسفانه همه‌چیز به این سادگی نیست و باید مراقبت‌ها و توصیه های بعد از کاشت مو که توسط پزشک به شما داده می شود را جدی بگیرید.

در ادامه توصیه‌های مهمی در مورد اقدامات بعد از کاشت مو و نحوه‌ی به حداقل رساندن عوارض کاشت مو را در کلینیک سیب سرخ خواهید خواند:

از جای زخم به‌خوبی مراقبت کنید

 هر چه قدر هم که متخصص ترمیم مو شما مهارت بالایی داشته باشد، نهایتاً به‌جا ماندن مقدار کمی‌ جای زخم روی سر غیر قابل اجتناب است. درحالی‌که منتظر رشد کردن موهای تازه کاشته شده‌ی خود هستید، لازم است طبق دستور پزشک داروهای خود را مصرف کنید تا از ورم سر کاسته شود. سر شما احتمالاً کمی ‌خارش خواهد داشت و ازآنجایی‌که به شما گفته شده به سر خود دست نزنید، این وضعیت کمی ‌آزاردهنده است. با مصرف به‌موقع دارو‌ها از میزان این خارش نیز کاسته می‌شود و در نتیجه شما احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

1

بلافاصله بعد از کاشت مو، موهای خود را نشویید

بعد از کاشت مو لازم است به‌طور مرتب به کلینیک مراجعاتی داشته باشید. اولین جلسه مراجعه مجدد شما بعد از کاشت مو، روز بعد از انجام عمل کاشت مو است. در این جلسه در مورد اقدامات و مراقبت های بعد از کاشت مو طی یک هفته آینده، به‌طور کامل به شما توضیح داده می‌شود و البته در مورد نحوه شستن موها نیز به شما توضیح داده خواهد شد.

بعد از گذشت این یک هفته شما می‌توانید به حالت عادی موهای خود را شامپو کنید و خشک کنید و هیچ ممنوعیت خاصی در این مورد وجود ندارد.

از زدن مواد شیمیایی به موی سر خود، خودداری کنید

تا یک ماه بعد از کاشت مو باید از رنگ کردن، فر کردن و زدن هرگونه ماده شیمیایی به سر خود، خودداری کنید. ما به مراجعه‌کنندگان خود توصیه می‌کنیم که درصورتی‌که می‌خواهند موهای خود را رنگ کنند یا فر کنند یا هر اقدام دیگری روی آن انجام دهند که نیازمند زدن مواد شیمیایی به سر است، این کار را یک هفته قبل از کاشت مو انجام دهند.

سر خود را بالا بگیرید

این کار برای کم کردن ورم سر شما ضروری است. ازآنجایی‌که ممکن است پوست سر شما بر اثر عمل کاشت مو متورم و کبود باشد، لازم است شب‌ها برای خوابیدن دو تا سه پشتی زیر سر خود بگذارید تا به اندازه کافی سر خود را بالا بگیرید. در حالت ایده‌ال استفاده از صندلی‌های راحتی برای خوابیدن بهترین گزینه هستند. البته درصورتی‌که این امکان را داشته باشید.

 33

انجام فعالیت‌های سخت و پرفشار را محدود کنید

مدت زمان ریکاوری بعد از عمل کاشت مو بسیار کوتاه است اما ما اصرار داریم که بیماران ما تا یک هفته بعد از عمل کاشت مو از انجام فعالیت‌های فیزیکی سخت و پرفشار خودداری کنند. معمولاً اغلب افراد می‌توانند 2 تا 4 روز بعد از عمل کاشت مو به محل کار خود بازگردند اما تا یک هفته باید مراقب سطح فعالیت خود باشند. شما می‌توانید از این فرصت برای استراحت دادن به خود استفاده کنید.

از انجام ورزش و فعالیت فیزیکی شدید خودداری کنید

یکی از توصیه‌هایی که بدون شک متخصص شما به شما خواهد کرد این است که در معرض نور آفتاب قرار نگیرید. همچنین لازم است از انجام ورزش‌های شدید و پرفشار که باعث عرق کردن شما می‌شود، خودداری کنید. عرق کردن می‌تواند تا حد زیادی احتمال عفونت کردن را بالا ببرد. دقیقاً به همین دلیل لازم است از رفتن به سونا هم پرهیز کنید.

4

الکل و غذاهای تند و پر ادویه نخورید

تاثیر غذاهای تند و پر ادویه بر بدن می‌تواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند. مصرف الکل نیز به کلی ممنوع است چراکه بر جریان خون سر تأثیر منفی می‌گذارد. همچنین در صورت امکان تا یک ماه بعد از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

55

از موی خود مراقبت کنید

در طول زمان ریکاوری سعی کنید سر خود را تمیز نگه دارید. ممکن است در محلی که پوست سر برش داده شده، احساس درد یا احساس گزگز داشته باشید. داروهایی که برای شما تجویز شده است را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید و در این مورد کوتاهی نکنید. از مصرف دارو به‌صورت سرخود و بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
دوران ریکاوری و رویش مجدد موها بعد از کاشت مو یک پروسه زمان‌بر است، سعی کنید به‌جای نگرانی دائم در مورد رویش مجدد موهایتان، در این مدت سر خود را با فعالیت‌های مختلف گرم کنید.

 6

تا زمان رویش مجدد و کامل موهای خود صبور باشید و انتظارات واقع‌بینانه از کاشت موی خود داشته باشید

دو تا چهار ماه طول می‌کشد که گرافت‌های کاشته شده مو شروع به رویش مجدد کنند. لازم است این موضوع را در نظر داشته باشید که چرخه‌ی رویش همه‌ی موها با هم یکی نیست و بنابراین همه‌ی موهای کاشته شده به‌طور همزمان شروع به رشد نمی‌کنند. 8 ماه بعد از کاشت مو 90% از گرافت‌های کاشته شده در حال رشد هستند. زمانی که تمامی موهای کاشته شده رشد کردند، نتایج نهایی کاشت موی شما مشخص می‌شود و شما ظاهری طبیعی خواهید داشت. برای رسیدن به بهترین نتایج به‌تمامی توصیه‌های بعد از کاشت مو به‌دقت عمل کنید.