درمان ریزش موی سر

1

ریزش مو می‌تواند بر پوست سر یا تمامی بدن تأثیر بگذارد. این مشکل می‌تواند ناشی از تغییرات هورمونی، وراثت، عارضه‌های پزشکی یا داروها باشد.‌ هرکسی (زن، مرد یا کودک) ممکن است دچار ریزش مو شود. واقعیت این است که ریختن 50 تا 100 تار مو در روز کاملاً طبیعی است، اما بسیاری از ما روزانه شاهد ریزش مقدار نگران کننده‌ای مو هستیم که روز به روز هم بیشتر می‌شود. ریزش مو برخلاف باور عموم مردم منحصر به آقایان نیست، ریزش مو در زنان  نیز امری شایع می باشد .

عموماً، منظور از طاسی، ریزش مو در مردان و در قسمت  بالای سر است.‌ ریزش موی ارثی که با بالا رفتن سن رخ می‌دهد، شایع‌ترین دلیل طاسی است. بعضی افراد ترجیح می‌دهند طاسی‌شان روند طبیعی خود را طی کند و آن را درمان یا مخفی نمی‌کنند. بعضی دیگر آن را با نوعی آرایش مو، کلاه‌گیس، کلاه یا دستمال می‌پوشانند. دسته دیگری از افراد هم هستند که برای جلوگیری از ریزش موی سر و رشد مجدد موهایشان، از یکی از گزینه‌های درمانی موجود استفاده می‌کنند.

قبل از درمان ریزش موهایتان، در مورد دلیل ریزش آن‌ها و بهترین گزینه‌های درمانی همچون انقلابی دراستفاده لیزر برای درمان ریزش موبا یک پزشک مشورت کنید.

علت‌ها و دلایل ریزش مو


در اکثر افراد روزانه بین 50 تا 100 تار موی سر می‌ریزد. معمولاً این حالت باعث کم‌پشتی قابل‌توجهی در موهای سر نمی‌شود زیرا در همان زمان موهای جدیدی در حال رشد هستند. کم‌پشت شدن موها زمانی رخ می‌‌دهد که این چرخه ریزش و رشد متوقف‌شده، فولیکول مو از بین برود یا جای آن را بافت اسکار بگیرد.

هرچند ممکن است دلیل ریزش مو دقیقاً مشخص نشود، اما معمولاً به یکی از عوامل زیر مربوط می‌شود:

 • سابقه خانوادگی (وراثت)
 • تغییرات هورمونی
 • عارضه‌های پزشکی
 • داروها
 • به علت شوره سر

سابقه خانوادگی (وراثت)

شایع‌ترین دلیل ریزش مو یک عارضه ارثی به نام طاسی الگوی مردانه یا زنانه است. این نوع طاسی معمولاً به‌تدریج و با یک الگوی مشخص رخ می‌دهد (عقب رفتن خط رویش مو و به وجود آمدن مناطق طاسی در وسط سر و بزرگ شدن آن‌ها در مردان، و کم‌پشت شدن موها در زنان).

وراثت، بر سن شروع ریزش مو، میزان آن و گستردگی طاسی نیز تأثیر می‌گذارد. طاسی الگوی مردانه شایع‌ترین نوع در مردان بوده و حتی می‌توان از سن بلوغ هم شروع شود. این نوع طاسی می‌تواند به دو شکل کم‌پشتی و مینیاتوری شدن مو (نرم، نازک و کوتاه شدن موها) بروز کند.

تغییرات هورمونی و عارضه‌های پزشکی

عارضه‌های مختلفی می‌توانند باعث ریزش مو شوند، ازجمله:

 • تغییرات هورمونی. عدم توازن و تغییرات در هورمون‌ها می‌تواند باعث ریزش موی موقت شوند. این تغییرات می‌توانند ناشی از بارداری، وضع حمل یا آغاز یائسگی باشند. غده تیروئید هم بر سطح هورمون‌ها تأثیر می‌گذارد، که بنابراین مشکلات تیروئید هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند.
 • ریزش موی منطقه‌ای. این نوع ریزش موی بدون اِسکار، آلوپسی آره‌اتا نامیده می‌شود. این حالت زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌های مو حمله می‌کند که باعث ریزش ناگهانی موها و ایجاد مناطق طاس صاف و گردی در پوست می‌شود.
 • عفونت پوست فرق سر. عفونت‌هایی، مثل عفونت قارچی، می‌توانند به مو و پوست فرق سر حمله کرده و باعث ریزش مو و ایجاد نواحی بی‌مویی با سطحی پوسته‌پوسته‌ای شود. بعد از درمان عفونت، موها دوباره رشد می‌کنند.
 • سایر اختلالات پوستی. برخی از بیماری‌ها باعث بروز ریزش اسکارگذار scarring alopecia))می‌شوند، که گاهی اوقات طاسی به وجود آمده در نواحی دارای اسکار دائمی می‌شود. این بیماری‌ها عبارت‌اند از لیکن پلانوس، بعضی از انواع لوپوس و سارکوئیدوز.
 • اختلال کشیدن مو. در این عارضه که به آن تریکوتیلومانیا نیز گفته می‌شود، فرد بی‌اختیار موهای سر، ابرو یا سایر مناطق بدن خود را کشیده و می‌کند.

داروها

ریزش مو می‌تواند به خاطر مصرف داروهای مورداستفاده برای سرطان، ورم مفاصل، افسردگی، مشکلات قلب، فشارخون بالا و جلوگیری از بارداری هم رخ دهد. مصرف بیش‌ازحد ویتامین آ نیز باعث ریزش مو می‌شود.

سایر علل ریزش مو

ریزش مو می‌تواند به دلایل زیر هم رخ دهد:

 • رادیوتراپی در ناحیه سر. بعد از توقف ریزش، رشد موها مثل قبل نخواهد بود.
 • یک رویداد محرک. در بسیاری از افراد تا چند ماه بعد از یک شوک روانی یا جسمانی، موهای تمامی نقاط بدن دچار کم‌پشتی می‌شوند. این نوع ریزش مو موقتی است. از دست دادن شدید یا ناگهانی وزن، تب بالا، جراحی یا مرگ یکی از اعضاء خانواده، نمونه‌هایی از این رویدادهای محرک هستند.
 • برخی مدل‌های مو و درمان‌ها. امتحان کردن بیش‌ازاندازه‌ی مدل موهای مختلف یا استفاده از مدل موهایی که باعث کشیده شدن موها می‌شوند مثل دم‌اسبی یا ردیف ذرتی (cornrows)، می‌تواند باعث طاسی کششی شود. استفاده از روغن‌های گرم مو و فر دائمی موها باعث التهاب فولیکول‌ها و درنهایت ریزش مو می‌شوند. همچنین، در صورت بروز اسکار، طاسی دائمی خواهد شد.
 • تغییرات ناشی از پیری. فرایند طبیعی پیری باعث کوچک شدن تدریجی فولیکول‌ها می‌شود.

درمان‌ها و داروها


حاصل تلاش همیشگی ما در کلینیک سیب سرخ برای ارائه مراقبت‌های درمانی بر اساس نیازهای فردی هر بیمار، سبب خوش‌نامی ما شده است و به بیماران این اطمینان را می‌دهد که بهترین خدمات را از نظر زیبایی، کیفیت و قیمت دریافت می‌کنند.

چه در مراحل اولیه یک ریزش موی طبیعی یا ناشی از عارضه‌های پزشکی باشید، و چه در پیشرفته‌ترین مراحل آن قرار داشته باشید، ما با برنامه‌های جامعی که برای جلوگیری از ریزش مو و  درمان ریزش موی آقایان و خانم‌ها داریم، می‌توانیم راه‌حل مناسبی را به شما ارائه دهیم.

درمان‌های مؤثری برای برخی از انواع ریزش مو وجود دارد. البته بعضی از انواع ریزش مو دائمی هستند. در بعضی عارضه‌ها، مثل ریزش موی منطقه‌ای، نیز موها بدون نیاز به درمان ، ظرف یک سال مجدداً رشد می‌کنند.

روش های درمان قطعی ریزش مو عبارت‌اند از درمان‌های دارویی، جراحی، درمان با لیزر و کلاه‌گیس یا اکستنشن مو. گاهی اوقات، پزشک برای دستیابی به بهترین نتیجه، استفاده از ترکیبی از این گزینه‌ها را توصیه می‌کند. در اینجا اهداف درمان عبارت‌اند از تقویت رشد مو، کاهش سرعت ریزش مو یا پنهان کردن آثار ریزش مو.

دارو

اگر ریزش مو ناشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد، باید این بیماری درمان شود. برای درمان ریزش موی سر از داروهایی مثل پردنیزون استفاده می‌شود، که التهاب را کاهش داده و از فعالیت منفی سیستم ایمنی بدن جلوگیری می‌کند. معمولاً، اگر داروی خاصی باعث ریزش مو شود، پزشک توصیه می‌کند که مصرف آن دارو دست‌کم به مدت سه ماه متوقف شود.

 فیناستراید (با نام‌های تجاری پروسکار، پروپشیا) فرم کلی داروی ریزش موی «پروپشیا» است.‌ فیناستراید و پروپشیا به یک اندازه در پیشگیری از ریزش موها و کمک به رشد مجدد آن‌ها تأثیر دارند.

فیناستراید از تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT) در بدن جلوگیری می‌کند. DHT در بروز هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات (BPH) نقش دارد.

از داروی فیناستراید (پروپشیا) برای درمان ریزش موی الگوی مردانه استفاده می‌شود. از فیناستراید (پروسکار) برای درمان علائم هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات در مردان مبتلا به بزرگی پروستات استفاده می‌شود.

ماینوکسیدیل (minoxidil) در ابتدا نام قرصی بود که برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار می‌گرفت. به هر حال، یکی از عوارض جانبی مصرف این دارو رشد ناخواسته مو بود. این عارضه جانبی محققان را تشویق کرد داروی موضعی ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو تولید کنند و نتایج تحقیقات نشان دهنده اثربخشی این دارو در درمانریزش مو است. در برخی کشورها، محلول ماینوکسیدیل  به شکل‌های دیگر همچون فوم نیز ساخته شده و برای رفع مشکل ریزش مو در اختیار افراد قرار گرفته است.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با درمان ریزش مو با دارو، می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

کاشت مو

در شایع‌ترین نوع ریزش مو، تنها بالای سر درگیر می‌شود. با جراحی ترمیمی یا کاشت مو می‌توان از موهای باقیمانده نهایت استفاده را برد.

در جراحی کاشت مو، جراح قطعات بسیار کوچکی از مو، که هرکدام حاوی چند تار مو هستند، را از پشت یا کناره‌های سر بیمار برمی‌دارد. سپس او این قطعات را در بخش‌های طاس سر بیمار می‌کارد. همچنین از بیمار خواسته می‌شود تا برای بهبود نتایج، قبل و بعد از عمل، داروهای ضد ریزش مو مصرف کند.

درمان طاسی با جراحی، هزینه‌ی زیادی دارد و می‌تواند دردناک باشد. خطرات احتمالی این روش عفونت و ایجاد جای زخم می‌باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کاشت مو و آشنایی با روش‌های آن، می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

درمان ریزش مو با پی‌آر‌پی

ریزش یا کم‌پشتی ژنتیکی موها نتیجه آسیب‌دیدگی یا تخریب تدریجی فولیکول موها توسط هورمونی به نام DHT است. در حالت طبیعی، بدن با فرستادن پلاکت‌ها و پلاسما جهت ترمیم صدمه وارده در ناحیه درگیر به این آسیب‌دیدگی‌ها پاسخ می‌دهد؛ اما در مورد ریزش موی ژنتیک، تخریب چنان آرام صورت می‌گیرد که صدمات وارده توسط بدن قابل‌شناسایی نیستند.

در روش پلاسمای غنی از پلاکت (پی‌آرپی برای ریزش مو) جهت درمان ریزش شدید موی سر  به فولیکول‌های موی آسیب‌دیده و تخریب‌شده پلاسما و پلاکت‌های غلیظ شده، تزریق می‌شود. برای این کار، نمونه کوچکی از خون بیمار گرفته می‌شود که با فرآوری آن در یک دستگاه دارای مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا، پلاکت‌ها و پلاسما از سایر اجزاء خون، مثل سلول‌های قرمز خون، جدا می‌شوند. سپس پلاکت‌ها فعال می‌شوند، که درنتیجه مولکول‌های نیرومندی از آن‌ها آزاد می‌شود که می‌توانند تأثیر بیولوژیکی عمیقی بر پوست و فولیکول‌های مو بگذارند.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با درمان ریزش مو به روش  پی‌آر‌پی، می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

درمان ریزش مو با لیزر

در این روش از یک دستگاه لیزر کم‌توان مخصوص درمان طاسی‌های دارای الگوی مردانه و زنانه استفاده می‌شود که دارای مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا است. مطالعه انجام‌شده روی 128 مرد و 141 زن نشان داد که این دستگاه باعث بهبود کلی وضعیت ریزش مو و افزایش تراکم موهای استفاده‌کنندگان از آن می‌شود. هرچند که طبق گفته محققان برای این روش هیچ‌گونه عوارضی مشاهده نشده است، اما برای بررسی عوارض بلندمدت آن، به مطالعات بیشتری نیاز است.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با درمان ریزش مو با لیزر، می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

مزوتراپی

این روش درمان باعث توقف ریزش مو و رشد مجدد آن می‌شود. درمان با دستگاه مورداستفاده برای این روش، بدون درد و خوشایند است. مواد دارویی مورداستفاده در این روش نیز باعث افزایش رشد مو، تحریک فولیکول‌ها و افزایش جریان خون به ناحیه تحت درمان می‌شوند. همچنین، در اینجا نیز مثل درمان مزوتراپی ناحیه صورت، خودِ تزریقِ با سوزن نیز، درنتیجه درمان تأثیر مثبت دارد.

این روش هم برای زنان و هم برای مردان مناسب بوده و به توقف ریزش مو و رشد مجدد آن کمک می‌کند. بهتر است درمان مزوتراپی در اولین فرصت ممکن آغاز شود؛ همچنین، اگر ناحیه موردنظر کاملاً طاس باشد، این روش جواب نخواهد داد. مزوتراپی به هیچ‌گونه استراحت بعد از درمان نیاز نداشته و حتی می‌توان آن را در طول وقت ناهار هم انجام داد. بیمار برای اطلاع از قیمت مزوتراپی مو باید به پزشک مراجعه نماید.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با درمان ریزش مو به روش مزوتراپی، می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

روش‌های ترمیم مو

اگر درمان‌های پزشکی جواب ندادند می‌توان از یک کلاه‌گیس، اکستنشن یا جایگزین مو (روشی که در آن موی انسان با چسب به نقاط طاس سر چسبانده می‌شود) استفاده کرد. می‌توان از این روش‌ها برای پوشاندن طاسی موقت یا دائمی استفاده کرد. هم‌اکنون کلاه‌گیس‌ها و اکستنشن‌هایی باکیفیت و با ظاهری طبیعی در بازار موجود است.

جهت کسب اطلاعات و آشنایی بیشتر با روش‌های ترمیم مو، می‌توانید بر روی لینک کلیک کرده و مقاله مرتبط با آن را مشاهده کنید.

پیشگیری


رعایت نکات زیر به جلوگیری از انواع ریزش موی قابل‌پیشگیری، کمک خواهد کرد:

 • از یک رژیم غذایی متعادل پیروی کنید.
 • از مدل‌های مویی که باعث کشیده شدن مو می‌شوند، مثل مدل‌های بافته، دم خرگوشی و دم‌اسبی، اجتناب کنید.
 • عادت پیچاندن، مالیدن یا کشیدن موهایتان را کنار بگذارید.
 • شستن و برس کشیدن موهایتان را به‌آرامی انجام دهید. استفاده از شانه‌ای که دندانه‌هایش از یکدیگر فاصله دارند به جلوگیری از کشیده شدن موها در هنگام شانه کردن آن‌ها کمک می‌کند.
 • از استفاده از بیگودی داغ، اتوی مو، روغن‌های گرم مو و دستگاه‌های فر دائمی که به پوست و مو آسیب می‌رسانند، خودداری کنید.